Jste zde

Proč zvolit platformu AWS pro IoT

Výběr platformy pro IoT není jednoduchá záležitost. Jak připojit zařízení k internetu, jak koordinovat operace senzorů a sítí, jak zabezpečit celý systém? Na všechny tyto otázky zná odpověď Amazon IoT.

Amazon Iot toho nabízí opravdu hodně a není divu, že celosvětově známá jména jako iRobot, GoPro a Under Armor využívají produkty s podporou platformy Amazon Web Services (AWS) IoT. Zde je sedm důvodů, proč zvolit právě AWS IoT.

Začít s AWS IoT je snadné

Platforma AWS IoT propojuje IoT zařízení s cloudem a umožňuje bezpečnou komunikaci mezi sebou a různými aplikacemi IoT. Tato cloudová platforma dodává do systému inteligenci díky analýze naměřených dat. Po připojení ke cloudové platformě lze mít vše pod kontrolou pomocí konzoly AWS.

Platforma AWS IoT používá protokoly HTTPS a MQTT. AWS IoT funguje jako zprostředkovatel zpráv (message broker). To je základ pro výměnu informací v režimu MQTT přes WebSockets. Díky těmto protokolům lze IoT řešení efektivně připojit ke cloudové infrastruktuře.

Uvádí se, že 51,8% vývojářů, které oslovila organizace Eclipse Foundation, si ji vybralo jako cloudovou platformu právě AWS IoT. Oblíbenost této platformy tkví v tom, že je kompatibilní s populárními programovacími jazyky, jako je C, Java, JavaScript, Python, software development kit (SDK) pro Arduino Yún a mobilní sady SDK - iOS a Android. Kromě toho jsou sady AWS IoT Device SDK open source, takže je lze prozkoumat do nejmenších detailů.

Vysoký standard bezpečnosti

Zabezpečení internetu věcí je všeobecný problém a překážkou pro většinu aplikací. Jako technický gigant si může dovolit nejmodernější postupy k řešení bezpečnostních problémů.

Aby byla zajištěna bezpečná výměna dat mezi platformou AWS IoT a připojenými zařízeními, existuje několik úrovní autorizace, autentizace a šifrování. Při komunikaci HTTPS se používají oba způsoby autorizace - metoda AWS (SigV4) a tradiční přístup využívající certifikáty X.509. MQTT používá přístup založený na certifikaci, zatímco SigV4 chrání připojení přes WebSockets. Uživatelé AWS IoT mohou navíc prostřednictvím konzoly AWS nebo pomocí API vytvářet své vlastní zásady zabezpečení.

AWS IoT je integrován s IAM(vlastní autentizační modul Amazonu. Tato služba podporuje Cognito(služba správy identit pro mobilní a webové aplikace). AWS navíc vyzbrojuje zákazníky výkonnou službou AWS CloudTrail, která vyhledává a opravuje bezpečnostní problémy v účtu AWS IoT. AWS CloudTrail poskytuje historii událostí činnosti účtu, včetně akcí provedených prostřednictvím konzoly AWS.

AWS pečuje o svou komunitu

Amazon je společnost, která pomohla několika start-up projektům odrazit se ode dna. Startupy jsou projekty, které nejen přinášejí hodnotu svým zákazníkům, ale jsou schopné změnit každodenní život lidí. Velké společnosti, jako je Amazon, tomu rozumějí a snaží se podporovat technologické inovace, které mají význam.

Jedna část firemní webové stránky informuje začínající podnikatele o tom, jak snížit náklady, jak začít používat různé sady SDK a speciální balíčky jako je AWS Activate for Startups. Na uvedené stránce naleznete nejen technické rady, ale také příběhy o úspěších jednotlivých startupech, rozhovory, setkání a blogové příspěvky. Dokumentace navíc popisuje a odpovídá téměř na jakoukoli otázku, kterou může mít začátečník AWS.

Architektura bez serverů je tou správnou volbou

Při použití přístupu bez serveru může spuštění IoT snížit náklady na stavbu prototypů a také zvýšit agilitu celého vývojového procesu. Architektura bez použití serveru umožňuje vývojářům soustředit se na základní úkoly, aniž by museli přemýšlet o tom, jak škálovat nebo udržovat serverové záležitosti. Kód se skládá z malých funkcí, které jsou prováděny na cloudové platformě AWS. Uživatelé platí pouze za dobu, kdy jsou tyto funkce vykonávány.

Amazon nabízí službu pro přímou konfigurací - AWS Lambda. AWS Lambda je užitečným prvkem v architektuře IoT backend. S AWS IoT a AWS Lambda lze vytvořit vysoce přizpůsobitelný a flexibilní serverový koncový bod. Lze začlenit jakýkoli kód a nativní knihovny pro vytváření algoritmů specifických pro cloudové aplikace. S AWS Lambda lze nastavit kód tak, aby se automaticky spouštěl z AWS IoT a dalších služeb, nebo jej zavolat z jakékoli webové nebo mobilní aplikace.

Výkonná služba AWS IoT Analytics ve spojení s umělou inteligencí a strojovým učením

V reakci na prudce rostoucí poptávku po analytických kapacitách, zavedl Amazon řadu základních analytických nástrojů. Například AWS IoT Analytics a Amazon Kinesis Analytics. AWS IoT Analytics je výkonná služba pro práci s daty přijatými ze zařízení IoT. Je to specifický typ analýzy pro diagnostiku dlouhodobého výkonu zařízení, podnikových reportů, ad-hoc, prediktivní údržbě a dalších. Obohacuje data IoT o metadata specifická pro IoT a umístí je do úložiště dat optimalizovaných pro IoT. Právě odečtená surová data jsou připravena k okamžitému reportování. Integrovaný SQL engine rozšiřuje možnosti podávání zpráv a poskytuje dashboardům konkrétní sadu informací.

Kinesis Analytics je univerzální nástroj určený ke zpracování datových proudů v reálném čase, a to nejen ze zařízení IoT, ale i z jiných zdrojů dat. Pro obchodní účely nabízí okamžité reakce, když se objeví určité anomálie. Například na základě datových proudů IoT může Amazon Kinesis Analytics generovat upozornění, když dojde k selhání určitého senzoru.

Společnost AWS má silnou partnerskou síť výrobců zařízení IoT

Každý kdo vytváří systém IoT by měl přemýšlet o možných způsobech, jak budou jejich zařízení spolupracovat s dalšími zařízeními a službami třetích stran. Amazon spolupracuje s širokou sítí výrobců zařízení IoT a poskytovateli softwaru IoT. Společnost Amazon věnuje zvláštní pozornost společnostem IoT, které vyrábějí, integrují nebo distribuují hardware související s IoT. V rámci speciálního hardwarového programu IoT shromažďuje propracované technologie od důvěryhodných výrobců zařízení a poskytovatelů softwaru. Klienti AWS se tedy mohou cítit bezpečně. AWS IoT Hardware partneři a AWS IoT kompetenční partneři nabízejí doménové znalosti podporované AWS a IoT Starter Kity s produkty připravenými pro připojení k platformě AWS IoT.

Integrace v celé řadě produktů a služeb AWS

Platforma AWS IoT se skládá z osmi nástrojů a služeb pro internet věcí. Je jednou z více než 100 dalších webových služeb, který Amazon poskytuje. S platformou AWS IoT Core lze připojit IoT zařízení a využívat další služby.

Mezi podporované služby patří AWS Lambda, Amazon Kinesis, Amazon S3, Amazon Machine Learning, Amazon DynamoDB, Amazon CloudWatch, AWS CloudTrail a Amazon Elasticsearch Service s integrovanou analýzou Kibana.

 

Hodnocení článku: