Z širokého portfolia produktů nabízených TME si můžete zakoupit programátory J-Link vyráběné společností Segger. Níže představujeme přehled této nabídky: zahrnuje standardní, pokročilé, miniaturní modely a vzdělávací variantu. Dále nabízíme adaptéry, které usnadňují použití těchto zařízení s miniaturními obvody vybavenými konektorem vytvořeným jako testovací pole na PCB nebo zásuvkou Mictor 38.
Plnohodnotné verze J-Link
Programátory J-Link lze doslova použít se stovkami sérií mikrokontrolérů (a desítkami tisíc jejich modelů), které zahrnují systémy od výrobců jako Microchip, Texas Instruments, Infineon, STElectronics, Renesas, NXP, Espressif, Toshiba a mnoha dalších. Zařízení J-Link mají funkčnost JTAG debuggerů napájených z USB portu. Jsou založeny na 32bitových mikroprocesorech s RISC architekturou, což jim umožňuje komunikovat vysokou rychlostí s cílovým obvodem i s počítačem (přes USB). Mnoho našich zákazníků nepotřebuje úvod do řešení Segger, protože jsou široce používanými nástroji ve vývojových laboratořích a pro výrobu elektronických obvodů (programování Flash).
Software
Výše uvedené modely J-Link se liší v několika vlastnostech. První je softwarová licence zahrnutá se zařízením. Nejběžnější balíček podporuje pouze základní funkce (programování přes virtuální sériový port, VCOM) a je k dispozici zdarma na webových stránkách výrobce. S verzí BASE kupující nedostává další aplikace, ale mohou být zakoupeny samostatně. Rozšířená licence, zahrnutá v modelech PLUS, ULTRA+ a PRO, obsahuje software pro systémy Windows, Linux a macOS:
- J-Flash SPI – přímé programování (s ověřením) paměti Flash a EEPROM přes SPI, také pro systémy založené na ARM architektuře.
- Unlimited Flash Breakpoints – dodatečná softwarová funkce umožňující nastavení neomezeného počtu zarážek v kódu, usnadňující ladění po naprogramování cílového systému.
- Ozone – grafické prostředí pro ladění a analýzu programů. Pracuje s nízkoúrovňovými jazyky C, C++ a Rust. Usnadňuje optimalizaci kódu na základě registrace doby provádění jednotlivých operací, zatížení jádra a paměti atd. V složitějších obvodech (např. IoT) používajících operační systémy v reálném čase, RTOS, jako je embOS nebo FreeRTOS™, Ozone umožňuje sledování procesů, parametrů a odkazů na zásobník, což dává programátorovi plný přehled o provozu zařízení.
- Další důležitou funkcí rozšířené licence je podpora RDI, standardizované rozhraní pro diagnostiku aplikací používajících mikroprocesory s ARM architekturou.
Rozdíly mezi modely
Rozdíl mezi verzemi PLUS a BASE je tedy v softwaru; jinak jsou parametry modelů prakticky identické. Další úroveň v nabídce J-Link je varianta ULTRA+, která již nabízí lepší charakteristiky: přenos dat přes USB má maximální rychlost 4MB/s, taktování signálů JTAG a SPI může mít frekvenci až 50MHz, zatímco virtuální sériový port pracuje s propustností až 10MBd. V modelu PRO získáváme stejné schopnosti, ale dalším vylepšením je konektor RJ45 a Ethernetové rozhraní, které umožňuje programování zařízení na větší vzdálenost než USB. A dokonce i na dálku: po určení brány bude přístup k debuggeru možný z počítačů připojených ke stejné místní síti. Taková funkčnost optimalizuje výrobní procesy a laboratorní práci na prototypech.
Nejdůležitější rozdíly mezi jednotlivými modely J-Link jsou popsány v tabulce níže:
Kompaktní verze
TME také nabízí kompaktní verze programátorů BASE a PLUS. Mají velmi malé rozměry (46x46x17mm), ale disponují stejnou funkčností. Jsou připojeny pomocí USB C zásuvky. Jsou určeny pro přímou montáž v prototypu. Výrobce také předpokládá možnost montáže na PCB, např. pro vytvoření přísně specializovaného testovacího zařízení nebo automatizaci programovacího procesu v sériové výrobě a podobných aplikacích.
Nejjednodušší programátor dostupný z nabídky Segger je model EDU Mini, který, jak název napovídá, je určen pro školení a vzdělávací účely. Funkčnost zařízení je omezená, ale podporuje práci s mnoha systémy, včetně mikrokontrolérů založených na ARM a RISC-V architekturách. Charakteristiky programátoru ve srovnání s výše popsanými jsou následující:
Příslušenství
Aby bylo možné programátory/debuggery J-Link používat s obvody vybavenými jinými typy konektorů, výrobce poskytuje speciální adaptéry. Prvním je adaptér pro 6pinové jehlové připojení, který umožňuje výrobcům zařízení udržet kompatibilitu se zařízeními Segger umístěním pouze šesti testovacích bodů na PCB. Omezením v tomto případě je absence podpory JTAG rozhraní (používá se rozhraní SWD). Je však k dispozici v adaptérech s konektorem Mictor 38, používaných v obvodech založených na ARM architektuře. V této verzi bude jediným omezením absence konektivity s Trace piny, které jsou poskytovány ve standardu, ale nejsou podporovány 20pinovým výstupem programátorů J-Link.
Text připravila společnost Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
Článek byl publikován v originále na webu TME.eu: https://www.tme.eu/cz/news/about-product/page/63028/programatori-a-ladici-programy-j-link-od-segger/