Jste zde

Průmyslová řešení TE Connectivity - přehled širokého sortimentu renomovaného výrobce

V katalogu TME najdete mnoho známých značek, jejichž výrobky jsou určeny pro  profesionální aplikace pro průmysl a hromadnou výrobu elektronických obvodů. Jedním z těchto výrobců je firma TE Connectivity.

Výrobky tohoto dodavatele se vyznačují nejen trvanlivostí, ale také přesností zpracování, a především důvěrou zákazníků. Nabídka amerického výrobce se samozřejmě neustále vyvíjí a rozšiřuje o nové a vylepšené výrobky. Proto dnes představujeme našim zákazníkům výběr z několika produktových skupin firmy TE Connectivity.

Konektory

Základními výrobky v nabídce TE Connectivity jsou samozřejmě konektory. Jedná se o stovky výrobků s mnohostranným využitím – od přenosu dat a signálů, přes napájení, až po typicky průmyslové aplikace. Úplná nabídka konektorů TE Connectivity v našem katalogu je k dispozici na níže uvedeném odkazu. Zde je třeba poznamenat, že naprostou většinu výrobků dodáváme přímo z našich skladů, což maximálně zkracuje dobu dodání zákazníkům.

Průmyslové, obdélníkové konektory typ HDC

Obdélníkové konektory, které jsou určeny pro náročné provozní podmínky, tedy HDC konektory, patří k průmyslovým standardům. Modulární konstrukce a vysoká mechanická pevnost usnadňují jejich použití ve strojních parcích a zařízeních vystavených extrémním vlivům okolního prostředí (teplota, prach, vibrace atd.). Konektory TE Connectivity v této kategorii jsou vyrobeny z vysoce kvalitního hliníku (materiál pouzdra) a jejich kontakty u většiny modelů jsou postříbřeny, a díky tomu je celá konstrukce odolná proti korozi, zajišťuje nízkou poruchovost a v dlouhodobé perspektivě snížení doby prostojů a nákladů na servis. Většina modelů je dimenzována na jmenovité proudy 10 A a 16 A (v nabídce jsou však i modely navržené pro intenzitu 35 A). Do jednoho pouzdra je možné umístit vložku se 4 až 72 vývody (a s nezávislým ochranným vodičem/stíněním).

HDC konektor samec dimenzovaný na proudy do 16 A.

Konektory, které jsou dostupné ve verzi samec a samice, mají několik uzamykacích systémů: jednoduchou nebo dvojitou západku nebo šroubovou montáž. V nabídce TME jsou nejen pouzdra a konektory, ale také jiné příslušenství pro tuto řádu produktů TE Connectivity, jako jsou například záslepky, rámky, vývodky apod.

Signálové řady Micro-MaTch

Zásuvka pro THT montáž, která je dostupná ve skupinových baleních.

Další řešení výrobce je zaměřeno na propojení plošný spoj-plošný spoj a plošný spoj-kabel (páskový). Jedná se o řadu Micro-MaTch vyrobenou s roztečí 1,27 mm, což umožňuje kompaktní konstrukci a šetří místo určené pro spoje mezi součástmi zařízení. Konektory jsou vhodné pro kabely o průměru cca 0,08-0,09 mm2 (nebo 28 AWG). Kontakty jsou vyrobeny pomocí speciálního systému s pružinovými prvky, které pohlcují vibrace a zajišťují dobrou přilnavost polymerových pouzder, čímž chrání spoje před kontaktem s korozivními faktory, zejména vlhkostí. Samotné spoje jsou vyrobeny z hliníku. Díky konstrukci a dostupnosti v rolích mohou být konektory montovány jak ručně, tak i jako součást automatizovaných procesů.

V katalogu jsou Micro-MaTch konektory ve svislých, uhlových a přímých variantách. V závislosti na modelu je lze osadit na PCB deskách technologií osazování plošných spojů (THT) nebo povrchové montáže (SMT). Zástrčky, které jsou určeny ke krimpování páskových kabelů, jsou osazovány technikou IDC, a tedy prorážejí izolaci kabelů. TE Connectivity navrhla řadu výrobků pro průmyslové a spotřebitelské aplikace, a také pro IKT trh.

Signálové konektory Universal MATE-N-LOK

Konektory MATE-N-LOK nabízí firma TE Connectivity pro spoje, které se vyskytují v mnoha řídících jednotkách – jak průmyslových, tak i spotřebitelských (domácí spotřebiče), tedy všude tam, kde elektronický systém řídí relativně velké zátěže. Jejich funkcí je připojovat vodiče k PCB obvodům. Vyznačují se také elektrickou odolností až 600 V AC a 19 A. Řada podporuje připojení od 2 do 15 žil. Konektory jsou navrženy pro rozteč 0,25 palce (tedy 6,35 mm), což umožňuje udržovat bezpečnou vzdálenost mezi cestami obvodu. MATE-N-LOK jsou k dispozici ve verzi samec a samice a jsou montovány na desce PCB osazováním plošných spojů (THT) a na kabelech krimpováním. Cínové kontakty (k dispozici i pozlacené verze) jsou vhodné k upevňování žil s průřezem od 0,5 mm2 do 2 mm2, případně 20-14 dle AWG.

Konektor MATE-N-LOK vybavený bočními upevňovacími západkami.

Pasivní prvky

Kromě bohaté nabídky konektorů, která tvoří páteř sortimentu TE Connectivity, nabízí tato značka mnoho dalších elektronických prvků přizpůsobených pro průmyslové, vojenské, civilní a spotřebitelské aplikace. Mezi nimi můžeme zdůraznit pasivní prvky. Níže se věnujeme dvěma specifickým skupinám produktů, avšak vřele vám doporučujeme seznámit se s úplnou nabídkou pasivních prvků značky TE Connectivity v našem katalogu.

Audio rezistory řady HOLCO

Rezistor HOLCO potažený trvanlivou vrstvou epoxidové pryskyřice.

Řada HOLCO zahrnuje přesné kovové rezistory, které jsou odolné vůči tepelným faktorům \– maximální změna odporu pod vlivem teploty je 100 ppm/°C, i když mnoho modelů se vyznačuje odporem 5 ppm/°C. Prvky jsou dostupné výhradně ve verzích THT a nabývají hodnot od 3,3 Ω do 3,3 MΩ. Díky nízké toleranci (1 %) a odolnosti vůči vysokým teplotám (až 70 °C) se uplatní především v systémech zesilovačů a audio měničů. Stejně dobře se však uplatní i v náročných průmyslových a vojenských systémech. Modely dostupné v katalogu TME patří do skupiny H4P. Jedná se o jednowatové rezistory. 

Síťové filtry

Síťové filtry TE Connectivity seskupil výrobce pod názvem Corcom. Patří ke kompaktním zařízením pro filtrování napájení (250 V, 440 V nebo 480 V AC) z důvodu elektromagnetického a rádiového (RFI) rušení, které může představovat vážný problém, např. v blízkosti vysílacích/přijímacích stanic, televizních vysílačů atd. Jsou to tedy zařízení přizpůsobená široké škále aplikací. V závislosti na modelu mohou pracovat se zatížením od 1 A do 30 A, čímž splňují požadavky mnoha průmyslových projektů. Filtry TE Connectivity se připojují k vedení pomocí předinstalovaných výrobcem kabelů, 6,3 mm konektorů nebo zásuvky IEC (což se hodí např. při montáži do přenosného zařízení). Hlavním účelem těchto produktů je spolupráce s pulzními napájecími zdroji, kde plní dvojí funkci – zajišťují dobrou kvalitu energie dodávané do jednotky a chrání instalaci před rušením z napájecího zdroje.

Síťový filtr Corcom/TE Connectivity v pouzdře s upevňovacími otvory.

Automatizace

Protože se většina produktů TE Connectivity používá ve strojních parcích, výrobních linkách, chytrých budovách atd., byl pro společnost vstup na trh komponentů určených pro automatizaci přirozeným krokem. Mnohé z těchto produktů dodavatele najdete v katalogu TME, zejména pak relé a příslušenství pro ně (patice, objímky atd.). Celou nabídku těchto prvků si můžete prohlédnout kliknutím na níže uvedený odkaz.

Elektromagnetická relé TE Connectivity

V nabídce TE Connectivity naleznete široký výběr relé. Většinou to jsou miniaturní elektromagnetické prvky. Jedná se o řady RT... , z nichž každá má své vlastní charakteristiky. K přednostem tohoto sortimentu patří dobrá tepelná odolnost. Většina modelů snese teploty v rozsahu -40 °C až 70 °C, avšak jsou dostupné i varianty s horní hranicí 85 °C, a dokonce až 105 °C.

Relé RT2 s parametry typickými pro segment domácích spotřebičů a malé automatizace.

Řada RT1 zahrnuje jednotlivá relé vybavená jedním nebo dvěma póly (konfigurace SPST a SPDT). Relativně vysoká maximální intenzita proudu, kterou tyto prvky zvládají, umožňuje jejich použití k řízení indukčních zatížení v oblasti domácí a průmyslové automatizace, jako je například napájení ohřívačů, motorů pohánějících automatické dveře, clony atd. Instalující osoba si může dle potřeby vybrat produkty s napětím cívky od 3 V do 24 V DC, jakož i 24 V, 115 V nebo 230 V AC. Prvky jsou určeny pro osazování plošných spojů (THT), a tedy k umístění na PCB (rozteče 3,5 mm a 5 mm). U většiny relé TE Connectivity, včetně řady RT, umožňuje jejich konstrukce hromadnou montáž, technikou pájení přetavením, THR.

Totéž platí pro řadu RT2. Tato skupina však zvládá nižší proudy (8 A) a má pouze vývody s roztečí 5 mm. Komponenty jsou navrženy v souladu s mezinárodní normou IEC60335 týkající se bezpečnostních norem pro domácí spotřebiče. Řada RT2 jako jediná v nabídce TE Connectivity zahrnuje duální relé, tedy s konfiguracemi kontaktů DPDT a DPST – včetně bistabilních variant, jež jsou často používány při řízení osvětlení.

K méně početným řadám RT patří RTH a RTS. RTH je skupina komponentů, která se vyznačuje teplotní odolností až 105 °C. Zvládá proudy do 16 A. Tyto parametry nejsou náhodné – jsou typické pro domácí elektroinstalace a kuchyňské spotřebiče. Řada RTH je určena pro instalaci do obvodů, které ovládají trouby, indukční varné desky atd. Komponenty se značkou RTX jsou bistabilní součástky přizpůsobené požadavkům předřadníků doutnavek. Jejich rázový proud je 320 A a maximální spínací napětí činí 250 V AC. Komponenty se osvědčí v aplikacích automatizace osvětlení, mohou spolupracovat s pohybovými senzory, přepínači, a také jako součást složitějších kontrolérů (časová relé atd.).

Miniaturní tlakový senzor

Na závěr vám doporučujeme se seznámit s prvkem, který by ne každý od TE Connectivity očekával. Tato značka stále více rozšiřuje také svou nabídku v oblasti průmyslových senzorů (a nejen tam). Model MS5803-02BA01 je tlakový senzor, který nabízí absolutní měření v rozsahu 10 až 2000 bar. Prvek se vyznačuje malými rozměry (6,4 x 6,2 mm) a je určen pro povrchovou montáž v digitálních systémech, protože nabízí výstupy I2C/SPI. Senzor je hermeticky utěsněný a nevyžaduje použití externích prvků (má vestavěný oscilátor), což umožňuje jeho použití mimo jiné ve venkovních zařízeních.

Tlakový senzor – kompaktní, vybavený digitálním výstupem.

Text připravila společnost Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.

Clánek byl vydán v originále na webu TME.eu:  https://www.tme.eu/cz/news/library-articles/page/43733/prumyslova-reseni-te-connectivity/

Hodnocení článku: