Jste zde

R-Car Open Access : hardware i software pro vývoj softwarově definovaných vozidel

Platforma RoX SDV kombinuje hardware Renesasu,  software a cloudové vývojové prostředí AI pro systémy ADAS, IVI a integrační brány.

Renesas představil očekávanou platformu R-Car Open Access (RoX) pro softwarově definovaná vozidla (SDV), která integruje veškerý základní hardware, operační systémy (OS), software a nástroje potřebné pro vývojáře automobilů k rychlému vývoji vozidel nové generace s bezpečnými a průběžnými aktualizacemi softwaru. Platforma SDV, navržená pro rodinu SoC a MCU Renesas R-Car, zahrnuje komplexní nástroje pro nasazení aplikací AI. Předběžnou integrací všech základních vrstev potřebných k vývoji SDV RoX významně zjednodušuje vývoj pro výrobce automobilů a dodavatele Tier 1.

Příchod SDV představuje významný krok vpřed v automobilových technologiích – urychlení směrem k větší autonomii řízení, elektrifikaci a propojeným systémům. Automobily musí vnímat okolní prostor v rozsahu 360° s úrovněmi snímání, zpracování a řízení ASIL D, aby bylo možné realizovat bezpečnostní a autonomní aplikace. Revoluci představuje také komunikace infotainmentu  s posádkou. Výsledkem je, že moderní architektura elektrotechniky/elektroniky (E/E) závisí na softwaru pro řízení funkcí vozidla a správě datových sítí v reálném čase napříč různými zónami ECU. Údržba a upgrade těchto složitých softwarových balíčků při zajištění nejvyšší úrovně bezpečnosti je nyní obtížnější. Přizpůsobitelné řešení společnosti Renesas řeší tyto otázky tak,že nabízí nativní cloudové vývojové prostředí a simulační platformu, která podporuje přístup založený na softwaru a paralelní vývoj hardwaru a softwaru.

Platforma připravená k okamžitému použití se softwarovými balíčky

Flexibilní platforma RoX SDV je k dispozici ve dvou verzích.
RoX Whitebox je otevřený, snadno přístupný softwarový balíček, který zahrnuje bezplatný software pro operační systémy a hypervizory, jako je Android Automotive OS, FreeRTOS, Linux, Xen a Zephyr RTOS, stejně jako referenční aplikace určené pro konkrétní doménové systémy.
RoX Licensed je založen na průmyslově ověřených komerčních softwarových řešeních, jako jsou QNX a Red Hat In-Vehicle Operating System, stejně jako na softwaru kompatibilním s AUTOSAR a SAFERTOS. Je předem integrován a testován tak, aby fungoval na SoC a MCU R-Car společnosti Renesas, a obsahuje předem ověřené softwarové sady od společností STRADVISION pro pokročilé asistenční systémy řidiče (ADAS) a Candera CGI Studio pro infotainment ve vozidle (IVI). Tato softwarová řešení lze snadno vyrábět a přizpůsobovat nebo rozšiřovat v závislosti na potřebách výrobců OEM.

S platformou RoX SDV mohou systémoví inženýři okamžitě začít vytvářet svůj software pomocí vysoce integrované sady nástrojů ještě předtím, než je k dispozici hardware. To je možné díky cloudovému prostředí a virtuální vývojové platformě, kde lze navrhovat, ladit v simulaci a ověřovat software před nasazením na živé SoC a MCU. Virtuální vývojová platforma zahrnuje Renesas Fast Simulator (RFS) a také partnerská řešení, jako jsou ASTC VLAB VDM a Synopsys Virtualizer Development Kit (VDK), které poskytují široké pokrytí rychlosti simulace, funkcí a případů použití.

Pro bezproblémový end-to-end vývoj AI nabízí RoX AI Workbench, který umožňuje vývojářům ověřovat a optimalizovat modely a testovat aplikace AI v cloudu, a to buď na virtuální vývojové platformě, nebo na deskových farmách Renesas. K dispozici je široká škála modelů umělé inteligence, automatizovaných kanálů a také specifická sada nástrojů hybridního kompilátoru (HyCo), která podporuje rychlé nasazení umělé inteligence na heterogenní výpočetní platformě R-Car napříč generacemi SoC.

Cloudové služby AWS

Platforma RoX SDV nyní podporuje služby cloud computingu Amazon Web Services (AWS) jako součást vývojového prostředí AI Workbench. Díky sadě Renesas R-Car SDK (Software Development Kit) kontejnerované v cloudovém prostředí AWS mohou vývojáři efektivněji inovovat a optimalizovat své návrhy. Tato úzká integrace jim umožňuje okamžitě simulovat a testovat kombinace hardwaru a softwaru a nasazovat aplikace umělé inteligence, které bezproblémově běží na zařízeních R-Car.

Škálovatelná řada R-Car Gen 5

Platforma RoX SDV je určena pro současnou generaci SoC R-Car, připravovanou rodinu R-Car Gen 5 MCU/SoC a budoucí zařízení. Platforma SDV poskytuje výrobcům OEM automobilů a dodavatelům Tier1 flexibilitu při navrhování široké škály škálovatelných výpočetních řešení pro systémy ADAS, IVI, brány a mezidoménové fúzní systémy, jakož i systémy řízení karoserie, domén a zón.

R-Car Gen 5 společnosti Renesas je v současné době jedinou hardwarovou architekturou v oboru, která dokáže vyhovět celé řadě požadavků na zpracování – od zónových řídicích jednotek až po špičkové centrální výpočetní jednotky, které slouží od základních vozidel až po modely luxusní třídy. Díky nové jednotné hardwarové architektuře založené na jádrech procesorů Arm budou moci zákazníci vyvíjející zařízení R-Car Gen 5 opakovaně používat stejný software a nástroje v různých aplikacích E/E, které pokrývají modely automobilů a generace, a zachovat tak své investice do inženýrství. Vysoce výkonné produkty SoC společnosti Renesas nabídnou jak doménově specifická, tak mezidoménová řešení využívající zpracování aplikací, možnosti velkého displeje, konektivitu senzorů, zpracování GPU a AI.

Podle společnosti TechInsights se posun trhu k doménovým, zónovým a centralizovaným architekturám promítne do rostoucího trhu s procesory, který bude zahrnovat SoC a MCU, v hodnotě 25,9 miliardy dolarů do roku 2031.

Platforma R-Car Open Access společnosti Renesas bude předvedena na AWS Summit Japan v Tokiu, který se koná od 20. do 21. června.

Partneři platformy RoX SDV:

Partneři operačního systému/hypervisoru

 • QNX
 • Red Hat
 • Vektor AUTOSAR
 • WITTENSTEIN SAFERTOS

Partneři softwarového stacku

 • Candera CGI Studio
 • EPAM AosEdge
 • Excelfore eSync
 • MM řešení
 • STRADVISION SVNet
 • Nullmax

Partneři pro vývojové nástroje

 • ASTC VLAB funguje
 • Synopsys Virtualizer Development Kit (VDK)

Cloudoví partneři

 • AWS
 • Microsoft Azure

Dostupnost

Platforma R-Car Open Access je již dnes k dispozici s možností licencování. Operační systémy s otevřeným zdrojovým kódem, komerční operační systémy, kompletní sady aplikačního softwaru, virtuální vývoj, cloudová infrastruktura a nástroje pro ladění a emulaci jsou k dispozici společností Renesas nebo prostřednictvím partnerů.

https://www.renesas.com/us/en/products/automotive-products/automotive-system-chips-socs/r-car-family-software-tools
 

Hodnocení článku: