Jste zde

BLE121LR: Bluetooth Smart a 450 metrů s jedním knoflíkovým článkem

Nový modul Bluegiga se od svých předchůdců zase tolik neliší. Podporuje všechno co měly již BLE112 / 113, včetně skriptování, ale v jednom vyniká. Při minimálních nárocích na napájení překlene vzdálenost několika stovek metrů.
Finská společnost Bluegiga Technologies, kterou budeme znát např. díky modulům Bluetooth a Wi-Fi, v polovině května představila svůj nový Bluetooth Smart modul BLE121LR s integrovanou anténou a posíleným rozsahem. Ve spojitosti se současnou generací chytrých telefonů nebo tabletů pak může zmiňované rozšíření znamenat dosah až 450 metrů, to vše při zachování nízké vlastní spotřeby, úměrně technologii Bluetooth Smart.
 
Výrobce vše dokresluje údaji o vf výkonu +8 dBm (TX), citlivosti přijímací části -98 dBm, špičkovém proudovém odběru 36 mA (TX, resp. 25 mA s DC/DC) a spotřebě v režimu spánku na úrovni jen 0,5 μA (Power mode 3). Třebaže svou podstatou cílí nový Bluetooth Smart Long Range modul BLE121LR na aplikace vyžadující vysoké vf výkony, stále si udržuje relativně nízké nároky na množství dodané energie a může tak být napájen i ze standardních článků mincového typu s napětím 3 V.
 
Z hlediska hardwarové části nabídne řešení o rozměrech 13,0 x 14,7 x 1,8 mm flexibilní podporu SPI, I2C, 16x GPIO, PWM (až čtyři kanály) nebo UART host interface spolu se sedmi 12bitovými A/D převodníky, napájením v rozmezí 2,0 až 3,6 V a teplotním rozsahem od -40 °C až do +85 °C. BLE121LR implementuje firemní Bluetooth Smart software stack a SDK, podobně jako tomu bylo i v případě předchozích modulů BLE112, BLE113 a BLED112 od Bluegiga. V případě koncových aplikací se také budeme schopni vyhnout použití vnějšího mikrokontroléru a dále tak šetřit místo na desce plošného spoje. Vývojáři přitom mohou počítat s mikrokontrolérem 8051, 8 kB paměti RAM a konečně též 256 kB Flash.
 
 
Pokud jde o vývojové nástroje, náležité prostředí pro vývoj a realizaci prototypů aplikací Bluetooth Smart nabídne BLE Development Kit. Obsahuje okamžitě použitelnou hardwarovou platformu a také Bluetooth Smart Software Development Kit včetně veškeré nezbytné dokumentace a nástrojů. Na vývojové desce DKBLE se kromě jiného dále potkáme s převodníkem UART-USB, čtyřmi softwarově programovatelnými tlačítky, displejem (SPI), potenciometrem, 3osým akcelerometrem, výškoměrem, DC/DC měničem TPS62730 (na HW.cz viz také zmínku Nový 0,1 A DC/DC pro vf aplikace) a v neposlední řadě též držákem pro baterii typu CR2032, čímž bude opět zdůrazněn jeden ze základních principů celého systému – minimální vlastní spotřeba.
 
V případě zájmu o nové moduly Bluegiga BLE121LR (popis na stránkách výrobce) kontaktujte distributora, společnost Macro Weil (www.macroweil.cz).
 
 
Zdroj: Bluegiga
 

 

Hodnocení článku: