Jste zde

Do nových návrhů nový modul Bluetooth. Nyní i s webinářem

Při návrhu audio systémů s bezdrátovým přenosem dat můžeme jít vlastní cestou nebo s výhodou použít již hotové Bluetooth moduly, např. novinku WT32i od Bluegiga.
Společnost Bluegiga Technologies (www.bluegiga.com), známá svými moduly Bluetooth, Bluetooth 4.0 a také Wi-Fi pro snadné zajištění bezdrátové propojitelnosti na kratší vzdálenosti, počátkem dubna představila svůj nový Bluetooth audio modul WT32i. Pokud Vám jeho označení přijde povědomé, nezbývá než souhlasit: se svým předchůdcem WT32 je totiž pro zajištění jednoduchého přechodu zcela pinově kompatibilní a může tak být směle doporučen do všech nových návrhů.
 
Vysokofrekvenční část nejnovějšího přírůstku nabídne výkon +6,5 dBm společně s citlivostí přijímače -90 dBm. Celek, který bude v rámci teplotního rozsahu od -40 °C až do +85 °C pracovat s napětím 1,8 V až 3,6 V, pak měří jen 35,8 x 14,5 x 2,6 mm. K dobru přidává též desítku softwarově programovatelných IO pinů nebo nabíječku Li-Ion a Li-Pol článků.
 
Audio rozhraní WT32i zahrnují vedle tradičního analogu též I2S, PCM, SPDIF nebo rozhraní pro mikrofon. Nechybí zde ani softwarová podpora Bluetooth audio profilů včetně A2DP (Advanced Audio Distribution Profile), AVRCP 1.5 (Audio Visual Remote Control Profile), HFP 1.6 (Hands-free Profile) společně s kodekem Wide Band Speech, známým též jako HD voice, pro hands-free spoje s využitím Bluetooth, šířkou pásma 16 kHz a nepoměrně vyšší dosahovanou kvalitou přenosu audia, či Headset Profile 1.2. To vše a mnoho dalšího v rámci flexibilního firmwaru iWRAP od Bluegiga pro kontrolu připojení a konfiguraci s možností nastavení modulů pomocí ASCII příkazů (na HW serveru viz také článek Bluetooth stack nové generace od Bluegiga představen).
 
 
Díky vestavěnému DSP a také výše zmiňovanému stacku iWRAP se v případě nového Bluetooth audio modulu WT32i dále setkáme s podporou kodeků aptX® a AAC pro vylepšený streaming stereofonního audia. Volitelně máme k dispozici též algoritmus CVC® pro potlačení šumu a také akustické ozvěny v aplikacích využívajících například sluchátkové sady / hands-free. V případě datové komunikace s aplikacemi pod operačními systémy Android či iOS lze počítat s implementací Bluetooth profilů SPP (Serial Port Profile) nebo iAP1 a iAP2 pro Apple.
 
 
Novinka v podobě modulů WT32i od Bluegiga se tak stává ideálním řešením pro všechny vývojáře, kteří potřebují rychle a zároveň jednoduše zapracovat nejnovější audio technologie s Bluetooth, aniž by přitom byli nuceni trávit spoustu času návrhem samotného čipsetu. Podrobnější informace k modulům WT32i Bluetooth Audio Module naleznete na stránkách výrobce, přehled dalších prvků pak v části Bluetooth Classic Modules nebo na HW.cz v jednom z dřívějších článků Bluetooth moduly Bluegiga s dosahem až 250 m a DSP.
 
Ve středu 30. dubna 2014 se kromě toho uskuteční bezplatný webový seminář zaměřený na návrh bezdrátových audio řešení s Bluetooth moduly od společnosti Bluegiga: Designing Wireless Audio Solutions with Bluegiga's Audio Modules. Technologie Bluetooth neslouží jen k bezdrátovému přenosu hlasu či kvalitního stereofonního audia z chytrých telefonů, tabletů nebo přenosných počítačů, ale ve spojení s operačními systémy iOS nebo Android podporuje též řadu dalších možností vzájemné propojitelnosti. Vedle návrhu monofonních a také stereofonních audio systémů s Bluetooth, založených na výše představeném audio modulu WT32i spolu se softwarovou podporou iWRAP od společnosti Bluegiga, se proto plánovaný seminář krátce zaměří též na Bluetooth audio profily zahrnující A2DP, AVRCP a HFP, Bluetooth audio kodeky aptX, AAC nebo Wide Band Speech a konečně též chytré telefony, jejich aplikace a profily Serial Port Profile, resp. iAP. Součástí registrace na webový seminář je též nepovinné pole, do kterého můžete napsat, co byste rádi slyšeli Vy sami.
 
Produkty Bluegiga na náš trh dodává distributor, společnost Macro Weil (www.macroweil.cz).
 

 

Hodnocení článku: