Jste zde

GPS pod každou střechu, až do garáže

Opakovače (repeatery) ROGER pomáhají s pokrytím signálem GPS v místech, kde se jinak zpravidla nemůže vyskytovat a také tam není.
Své o tom vědí např. záchranáři, jejichž navigační systémy se ve vozidlech zaparkovaných kdesi v garážích nedokázaly spojit se satelitem a při ostrém výjezdu pak trvalo několik minut než bylo možné pracovat se souřadnicemi místa nahlášené události. Smysl budou mít v přepravě při sledování zásilky, kupříkladu na lodích, v hangárech během údržby technického vybavení letadel a obecně k zajištění bezproblémové činnosti veškerých GPS zařízení uvnitř budov. Manažer na obrázku již nebude v rozpacích a s radostí všem přítomným předvede nejednu vychytávku nového navigačního systému, který se nyní rozběhne i pod několika střechami.
 
 
Princip činnosti je až nápadně jednoduchý. Satelitní signál, který GPS opakovač přijímá anténou umístěnou venku, opětovně vyzařuje v zastřešeném prostoru. GPS receiver tak může „vidět“ na satelity i uvnitř budovy. Přijímač proto dokáže sledovat aktuální GPS status a po opuštění vnitřních prostor bezprostředně, a bez nežádoucí časové prodlevy, dále zjišťovat svou polohu. Jedna „vada na kráse“ by se však přesto našla. Místo skutečné pozice bude receiver pokaždé ukazovat jen polohu venkovní antény, takže GPS repeater nemůžeme v budovách používat k navigačním účelům jako takovým.
 
 
To však nic nemění na skutečnosti, že si zmíněná řešení ROGER GPS, navržená a také vyráběná ve Finsku, snadno přizpůsobíme přesně svým požadavkům. V případě malé kanceláře si výstupní výkon (zisk) opakovače seřídíme otočným knoflíkem a bude – li nutné pokrýt GPS signálem dvě různé místnosti, použijeme zase signálový splitter a dvojici repeaterů. Jako neřešitelný se nejeví ani přenos na delší vzdálenosti, protože se správnou kabeláží a dostupnými zesilovači ROGER lze překlenout vzdálenost až 800 metrů.
 
 
V nabídce severského výrobce se těší velké oblibě GPS Repeater Package Easy, sympatická krabička o rozměrech 110 mm x 143 mm x 28 mm, se kterou lze vykrýt okruh (rádius) od 10 m až do 18 m. Anténu s kabelem dlouhým šest metrů připevníme např. na okno, přivedeme napájení pro opakovač a s ohledem na požadované vlastnosti nastavíme zesílení. Protože je vše potřebné již součástí dodávky (a to včetně srozumitelných pokynů k instalaci), právě jsme tak pokryli vnitřní prostory signálem.
 
Provozní teplota by se měla pohybovat mezi -25 až +40 °C, zatímco útlum bude možné definovat od 0 až do 40 dB. Ve stejné budově lze nainstalovat hned několik GPS opakovačů a, bude – li to nutné, pomůžeme si i dalším příslušenstvím – zesilovači nebo též splittery. Podrobnější informace k nabízeným produktům naleznete na stránkách www.gps-repeating.com (zdroj). V případě zájmu se pak můžete obrátit na distributora, společnost Macro Weil (www.macroweil.cz).
 
Hodnocení článku: