Microchip rozšiřuje svou nabídku o integrované obvody, určené do běžně užívaných a v poslední době také vřele doporučovaných požárních – kouřových čidel. Ve své podstatě se jedná o dva základní druhy, založené buď na fotoelektrickém či ionizačním principu. Možnosti, které dnes krátce představíme, zahrnují následující prvky:
- RE46C162/163,
- CMOS Ionization Smoke Detector ASIC with Interconnect, Timer Mode and Alarm Memory
nebo také
- RE46C165/6/7/8,
- CMOS Photoelectric Smoke Detector ASIC with Interconnect, Timer Mode and Alarm Memory.
Popis, který nyní následuje, odráží vlastnosti naposledy zmíněných, fotoelektrických detektorů kouře.
Integrované obvody RE46C165/6/7/8 řadíme mezi nízkopříkonové CMOSové struktury, určené do kouřových čidel, založených na fotoelektrickém přístupu. S minimálním počtem vnějších součástek zde totiž zajišťují všechny potřebné vlastnosti. Žádný z těchto návrhů se neobejde bez podpůrného zesilovače, kterým nastavujeme zesílení fotoelektrické části, založené na emitujícím a také detekčním páru, provozovaném v infračervené oblasti. Vestavěný oscilátor generuje každých 10 vteřin 100 μs impulsy, čímž udržuje proudový odběr v pohotovostním režimu na rozumném minimu. Pokud je zaznamenán kouř, dojde ke zvýšení rychlosti detekce a tudíž i verifikaci (ověření) podmínek pro vyvolání poplachu. Pro účely testování prostřednictvím tlačítka pak využíváme režim vysokého zesílení.
Blokový diagram fotoelektrické řady
Další kontrola, která během pohotovostního režimu standby probíhá každých 43 sekund, se zaměřuje na testování integrity a také stav baterie. V souvislosti s poplachem pak hovoříme o podpoře nouzového evakuačního signálu NFPA 72. Vedle paměti poplachu zde nechybí ani možnost vzájemného propojení většího počtu čidel a to tak, že když některá z jednotek vyhlásí poplach, rozezní se zároveň i všechny ostatní. Integrované obvody RE46C165/6/7/8, založené na nízkopříkonové technologii CMOS, umožňují při své dohledové činnosti v kouřových čidlech naplnění požadavků Underwriters Laboratory Specification UL217 a UL268.
Typické zapojení s optoelektrickou vazbou
Definice základních rozdílů mezi jednotlivými obvody obou řad
Dostupnost a cena:
Download a odkazy:
- Domovská stránka Microchip: http://www.microchip.com/
- Distributor pro ČR
Komentáře
Ako na meranie prašnosti
Bývam v meste a rád by som vytvoril meraciu stanicu na meranie prašnosti, aj s prípadne analýzou obsahu pevných a plynných častíc vo vzduchu. Bežne tieto merania nikto neposkytuje. Do zariadenia by som bol ochotný investovat asi 250 tisic kurun /10.000 Euro/. Viete poradit akzm smerom sa vydat...?
Vdaka