Jste zde

JENNIC – nahlédněte s ZigBee moduly do světa IP

Společnost Jennic (člen IPSO i ZigBee aliance) představila nový 6LoWPAN protokol pro bezdrátovou technologii 2.4GHz, díky kterému lze využít výhod IP sítí při zachování minimální spotřeby. Celý systém je vystavěn na standardu IEEE802.15.4 a je plně kompatibilní s jednočipovými mikrokontroléry nebo moduly od Jennic.

Rozšířením široce používaného IP protokolu do oblasti bezdrátového spojení s nízkou spotřebou se otevírají nové možnosti pro embedded systémy  podporující IP bezdrátové připojení (např. nová generace domácích spotřebičů). Spotřeba a cena řešení s protokolem 6LoWPAN je jen zlomkem v porovnání s WIFI technologií, díky čemuž mohou zařízení pro ovládání topení, bezpečnostní senzory, monitorování, apod. nahlédnout do světa IP sítí a zůstat konkurenceschopné oproti kabelovému připojení.Protokol 6LoWPAN lze implementovat do 32bitového mikrokontroléru od společnosti Jennic, který nabízí velký zdroj paměti pro IEEE802.15.4 MAC, JenNet, 6LoWPAN i zákaznickou aplikaci. Mikrokontrolér  obsahuje standardní rozhraní jako I2C, UART, SPI, 12bit ADC a DAC převodníky, komparátory, časovače, I/O pro všeobecné použití. Do mikrokontroléru je také integrován 2.4GHz IEEE802.15.4 transceiver, který podporuje 100dB spojení pro komunikaci na vzdálenost až 50m v uzavřeném prostoru a 128bitové hardwarové šifrování AES.

Společnost Jennic nabízí své jednočipové mikrokontroléry pod označením JN5139 a lze je zakoupit jednak s podporou síťového protokolu ZigBee (Jennic je aktivním členem ZigBee aliance) nebo síťového protokolu JenNet, který je plně kompatibilní s rodinou mikrokontrolérů JN5139 a je k dispozici zcela zdarma a bez dalších certifikací na webových stránkách Jennic.

K dostání jsou také moduly, které mimo mikrokontrolér JN5139 obsahují anténní obvody, krystal a flash paměť. Lze je zakoupit ve verzi s integrovanou keramickou anténou, SMA konektorem nebo uFl konektorem, standardní nebo s vysokým výkonem pro větší dosah.

Protokol JenNet je v současné době ke stažení v plné verzi na webových stránkách Jennic. Jeho IP nadstavba 6LoWPAN bude zpřístupněna pro běžné uživatele v 1.Q 2009.

Parametry mikrokontroléru JN5139:

  • 32bitový RISC procesor
  • paměť 192kB ROM, 96kB RAM
  • I/O pro všobecné použití
  • SPI, I2C, UART komunikační rozhraní
  • 12bitový ADC, DAC, komparátory, časovače
  • integrovaný transceiver IEEE802.15.4
  • hardwarové 128bitové AES šifrování
  • protokoly ZigBee (ZigBee PRO), JenNet, 6LoWPAN

Vývojové prostředí

Pro vývoj bezdrátových aplikací jsou k dispozici tři typy vývojových kitů, které se odlišují  použitým protokolem – ZigBee/JenNet a velikostí kitu. Programování probíhá pomocí Jenie API založené na jazyce „C“. Vývojáři mají přístup k plnému softwaru (SDK), který využívá IDE s GNU kompilerem a linkerem Veškerý software je volně ke stažení z webových stránek výrobce, včetně protokolů JenNet a 6LoWPAN.

Více informací o produktech Jennic se dozvíte z katalogových listů, nebo dotazem u svého distributora MES Praha .

Download & Odkazy:

Hodnocení článku: