Jste zde

Mezi vámi a součástkami: Selektory displejů

Mezi vámi a součástkami většinou stojí služby distributorů. Ať si chcete objednat deset vzorků pro vývoj nebo stovky kusů pro výrobu, pomohou vám jejich služby. Jde o to jak dobře a jak rychle. Podívejte se na ně zblízka, tentokrát na příkladu výběru displejů.

Prvním problémem (a to nejen u součástek) je vybrat si. Čím širší máte výběr, tím složitější je nalezení nejlepší varianty. Například u displejů: zobrazení znaků/grafiky, velikost znaků, barva, proudy, napětí, napojení na procesor a také rozměry, krytí a další důležité věci. Cena je jako vždy až na prvním místě. Když začnete hledat u výrobců, obvykle se zafixujete k nějakému řešení, které se později ukáže jako obtížně dostupné nebo cena neodpovídá době a podmínkám dodání. Začnete tedy hledat u distributorů. Možnosti výběru se v tu chvíli bohužel exponenciálně rozšiřují. Distributoři na to myslí a výběr se vám snaží zjednodušit. Filtry, porovnáním nebo dobře zpracovanými selektory. První výhodou je v tomto případě zpracování dat o produktech do tabulkové podoby.

Stejné parametry na stejném místě vám výrazně urychlí orientaci. Dá se říci, že u těch distributorů, kteří selektory mají, jsou údaje v tabulkách zpracovány precizně a u všech součástek najdete parametry opravdu srovnatelné, tedy uvedené všechny hodnoty, stejné jednotky, stejný formát zápisu. To umožňuje filtrům a automatickému třídění fungovat a zjednodušovat výběr tak, jak uživatel potřebuje.

Většinou začínáte u displejů výběrem podle typu (LED, OLED, elektroluminiscenční, VFD…), dále výběrem zobrazení (segmentové, alfanumerické a grafické). Potom je již k dispozici podrobný filtr. I průměrní uživatelé webu se tak na čtyři kliknutí dostanou tam, kam potřebují. Zobrazí se vám tabulka s typy displejů, které víceméně odpovídají vašemu zadání. Selektory tímto způsobem velmi zkrátí cestu k výběru toho, co potřebujete, protože se nemusíte probírat stovkami jednotlivých záznamů.  Velmi šikovné je i taková maličkost, že každý displej v tabulce má obrázek. Na první pohled tedy můžete probírat displeje bez toho, abyste museli v tabulce hledat parametry.

Mezi stovkami displejů v každé kategorii si můžete vybírat například u Farnellu (http://cz.farnell.com). Podobný selektor najdete také u Mousera, (http://cz.mouser.com). I zde máte k dispozici obrázky, ceny, třídění tabulky podle parametrů vzestupně a sestupně a podrobné informace v dokumentech výrobců. Velmi rychlý a jednoduchý selektor displejů má také MSC-Vertriebs (http://www.msc-ge.com).

Co vám selektory a konfigurátory displejů nabízejí? Porovnání displejů podle základních parametrů v dané kategorii:

  • Počty znaků/rozlišení v pixelech
  • Rozměr znaků
  • Barevné zobrazení (barva znaků, podsvícení)
  • Rozměr zobrazovací plochy displeje
  • Parametry napájení
  • Ceny za jednotky

Ceny, uváděné v tabulkách, jsou jako vždy spíše orientačním parametrem, protože reprezentují kusovou nebo množstevní cenu právě teď, ale neodpoví vám na základní otázku dostupnosti a vývoje ceny v budoucnu. I tak jsou selektory chytrou pomůckou, která zjednoduší pátrání. U všech selektorů je nutné pochválit distributory za to, že porovnávané parametry jsou porovnatelné. Není vždy samozřejmé, aby všechny parametry byly ve stejném formátu a stejných jednotkách a tím pádem snadno srovnatelné a tříditelné.  Platí to nejen o displejích ale i o dalších součástkách. Na jejich selektory se podíváte někdy příště.

Hodnocení článku: