Jste zde

Podsvícení LCD displejů s budiči a invertory ERG

Novinkou letošního roku je smlouva o distribuuci výrobků firmy ERG společností Elatec, tedy i jejich prodeji v České republice. Protože se americká společnost ERG Inc., celým jménem Endicott Research Group Inc., specializuje na výrobu imvertorů a budičů primárně pro potřeby podsvícení LCD displejů, je její dohoda s již etablovaným producentem a distributorem displejů dá se říct vcelku logickým krokem. 

Displeje a jejich podsvícení

Jak je známo, LCD displeje negenerují vlastní světlo, a proto je nutné k nim instalovat podsvětlení. Pro tyto účely se dle velikosti displeje, požadavku na spotřebu, jas a kontrast, v zásadě využívají následující 3 možnosti:

  • supersvítivé bíle LED diody s vysokým jasem (nejnověji HBLED a LED BLU)
  • CCFL výbojky (Cold Cathode Fluorescent lamp)
  • EL výbojky (Electro Luminescent lamp)

Zatímco LED diody, i když se pro ně používají speciální budiče, stále lze napájet napětím běžných hodnot (jednotek a desítek V), výbojky již vyžadují střídavé napětí několik stovek nebo tisíců V. To v praxi znamená nutnost nasazení pro tyto účely zkonstruovaných speciálních DC-AC invertorů, zvláště pokud jde o bateriové napájení (např. u notebooků) a je nutné ze stejnosměrného napětí několika V vygenenerovat i přes 1000 V. 

DC-AC invertory pro CCFL výbojky

Firma ERG je jednou z předních výrobců v oblasti invertorů pro CCFL výbojky určené pro podsvícení LCD pro všechny běžné výrobce displejů. Z tohoto důvodu má velmi široké spektrum otevřených (nezapouzdřených) tzv. open-frame invertorů pro napájení jedné  i 16 výbojek. Výhodou je vzájemná kompatibilita různách modelů a tím i možnost jednoduše a v krátké době změnit konstrukci zařízení. Unikátní jsou pak vakuově zapouzdřené invertory, které se vyznačují delší životností, spolehlivostí a velmi širokým pracovním teplotním rozsahem. Výkonové spektrum se pohybuje od 3 do 80 W. Mimo standardních provedení je schopna firma ERG nabídnout i řešení na míru podle požadavků zákazníků.   

Smart Force CCFL invertory

Novou nabídkou v oblasti DC-AC invertorů pro CCFL podsvícení displejů je řada SFW. Ta byla navržena pro aplikace s displeji, které vyžadují vysokou účinnost, vysoké výstupní napětí až 1800 Vrms, široký rozsah řízení výstupního proudu (jasu displeje) pomocí vestavěné regulace PWM signálem a velmi stabilní proud v širokém rozsahu vstupního napětí i při jeho regulaci. Také díky výšce menší než 6 mm umožňují destičku vestavět i do velmi slabých pouzder displejů.

SWF invertory lze použít pro LCD s úhlopříčkou  5.7" až 12.1" v konfiguraci s jedním i dvěma výstupy nebo v široké plejádě průmyslových displejů s úhlopříčkou  6.4" až 15" provozované při teplotě -30º až 70ºC. Pozitivní funkcí je i schopnost detekce rozpojení výbojky.

ERG Smart Force EL invertory

Smart Force™ invertory od ERG nabízí široký rozsah možných řešení pro elekroluminiscenčníni výbojkami podsvíceních displejů. Pro maximální spolehlivost vakuově zapouzdřené invertory svým „šetrným přístupem“ prodlužují živostnost EL výbojek díky automatickému dolaďování provozního napětí a frekvence s tím, jak se výbojka mění vlivem stárnutí. Standardní nabídka invertorů zahrnuje různá provedení pouzder proto, aby je bylo možné nasadit do všech běžných systémů. K dispozici je však i možnost zákaznického návrhu pro danou aplikaci. 

Standardní nabídka zahrnuje dvě řady:

  • LPS – navržena pro běžné fóliové elekroluminiscenční výbojky využívané pro různé aplikace podsvícení
  • JLA – navržena pro výkonné elektroluminiscenční výbojky určené pro podsvícení LCD displejů

Jedno však mají obě uvedené řady společné. Tím jsou malé rozměry, které při instalaci zaberou jen 24 cm2 .

Smart Force LED budiče

Množství použití LED diod pro podsvětlení LCD rapidně roste napříč celým spektrem velikostí / úhlopříček displejů. Nová generace supersvítivých LED s vysokým jasem (HBLED) poskytuje výrazný skok v jasu, stejně tak jako ve vyšší spolehlivosti, životnosti, nižší spotřebě, možnosti lepší regulace a schopností funkce v širším teplotním rozsahu.
Dále díky nasazení nových LED BLU diod vyžadující speciální provedení napájecích budičů, které nelze nahradit dosud žádnými jednočipovými integrovanými verzemi, je nutné pro získání optimálního výkonu od HBLED a LED BLU nasadit nové k tomuto účelu navržené napájecí zdroje.
Pro ně tak firma ERG vymyslela a představila novou generaci budíčů nazvané Smart Force LED Driver Boards pro podsvětlovací LED diody a dlouhé LED lišty, která nejnověji zahrnuje 4 zástupce pro různé aplikace:

 

  • SFDL řada – standardní produkt, který poskytuje velmi účinný zdroj proudu až 180 mA pro podsvětlovací LED používané u 12.1“ displejů, s možností širokého rozsahu regulace jasu od nulové intenzity až po maximální jas i při velkých změnách vstupního napájecího napětí.  Zatímco interní vestavěná PWM regulace jasu umožňuje změnu v poměru 1000:1, externí regulace i 5000:1.
  • SFDC řada – standardní produkt, který poskytuje plné buzení (až 1000 mA) a regulaci pro vysokovýkonné HBLED podsvícení využívané u LCD až do úhlopříček 20.1“. Umožňuje vestavěnou on-board nebo externí regulaci jasu v poměru 1000:1, resp. až 20 000:1. Rozměry a výška jsou 28 x 143 x 12 mm.
  • SFDE řada -  představuje novou řadu budičů s výškou jen 5 mm a rozměry 28 mm x 79 mm, poskytující plug-and-play řešení s výborným poměrem cena/výkon pro napájení LED BLU diod u LCD s úhlopříčkou do 15“.  Poskytuje velkou stabilitu jasu i při změně vstupního napětí v rozsahu 10 až 20 V, regulační rozsah 500:1 a kompatibilitu se všemi OEM LED podsvětlovacími panely.
  • SFDM řada – nové opravdu kompaktní budiče velikosti  24 x 56 mm a výškou pod 5 mm poskytují stabilní jas v širokém rozsahu vstupního (napájecího) napětí 8 - 20 V a regulaci jasu v poměru 250:1 a jsou opět kompatibilní se všemi OEM LED podsvětlovacími panely.

Závěr

LCD displej bez podsvícení nelze provozovat a proto je tato komponenta absolutně nutná a její použití nevyhnutelné. Proto dohoda o spolupráci a distribuci výrobků ERG s již etablovaným výrobcem displejů, firmou Elatec Vertriebs GmbH (www.elatecworld.com), byla logickým krokem. Díky účasti Elatecu na českém trhu (Elatec s.r.o. - www.elatec.cz) jsou tak ERG výrobky teď snadno dostupné i českým firmám a uživatelům.

Odkazy:

                                                                   

PřílohaVelikost
Office presentation icon ERG CCFL Products_Older version.ppt1.09 MB
Hodnocení článku: