Jste zde

Úsporný 24bitový A/D převodník

02_per.jpg

Nové precizní převodníky MAX11210 vedle své minimální spotřeby pod 300 µA (odpovídá méně než 1 mW) dále vynikají celou řadou integrovaných prvků, včetně čtyř GPIO.

Maxim představuje integrovaný obvod

  • MAX11210,
  • 24-Bit, Single-Channel, Ultra-Low-Power, Delta-Sigma ADCs with GPIO.

Budeme tedy hovořit o 1kanálovém, 24bitovém A/D převodníku, který může nabídnout 23,9 bitů ENOB při proudovém odběru pod 300 µA. Díky vyššímu ENOB nemusí požadavek na nejvyšší možnou přesnost při zpracování výstupního signálu ze senzorů nutně znamenat souběžné nasazení „hladových“ zesilovacích stupňů. Se strukturami MAX11210 tak vyhovíme docela přísnému „výkonovému rozpočtu“ (max. odběr 500 µA) pro snímače a jejich proudové smyčky 4 – 20 mA, tj. systémy, kladoucí důraz na výkonovou ztrátu a také vysoké ENOB. Cílovou skupinu aplikací zde přitom tvoří přenosná zařízení, teplotní čidla nebo mnohá další, precizní zapojení se senzory, vyžadující minimální vlastní spotřebu.

Spotřeba, rozměry a také koncová cena byla v případě obvodu MAX11210 snížena několika jedinečnými způsoby. Máme zde k dispozici celkem čtyři GPIO linky (General Purpose Input/Output) a také integrované zesilovače (buffery) na příslušných analogových a referenčních vstupech, vhodně nahrazující nadbytečné, externí obvody.

Se čtyřmi GPIO můžeme například řídit vnější 16kanálový multiplexer a v podstatě tak povýšit základní čip až na 16kanálový převodník (ADC) a třeba ještě ušetřit na čtyřech linkách oddělení číslicového signálu.

Mezi další výhody MAX11210 pak řadíme možnost softwarově definovatelného oversamplingu pro výstupní rychlosti až do 120 sps s nulovou čekací dobou, resp. až do 480 sps v režimu spojité konverze. Pod zjednodušenou kalibrací obvodu a tudíž i celého systému se zase podepsala schopnost ADC automaticky kalibrovat sebe sama s ohledem na „ujíždění“ offsetu či zesílení. Kromě toho zde nechybí ani uživatelsky programovatelné registry offsetu a zisku pro rozšířenou kalibraci na systémové úrovni, bude – li vyžadována. Nabízí se rovněž integrovaná podpora nastavitelného zesílení od 1 až do 16 nebo min. 100 dB potlačení nežádoucího rušení na problematických kmitočtech 50 Hz, resp. 60 Hz.

Integrovaný obvod MAX11210 je nabízen v malém 16vývodovém pouzdru typu QSOP s plnou specifikací pro rozšířený teplotní rozsah již od -40 °C až do +85 °C.

Další alternativy pro ADC od Maximu

Základní vlastnosti MAX11210:

Dostupnost a cena:

Obvod MAX11210 lze při odběru 1 000 ks pořídit již za $2.85.

Download a odkazy:

 

Hodnocení článku: