Jste zde

Vysokofrekvenční konektory SMC

Kdo se problémem VF konektorů někdy blíže zabýval, ví, že koaxiální konektor je po výrobní stránce velice náročná záležitost, která by měla být šitá na míru konkrétní aplikaci. Proto je složitý i jeho výběr a je dobré vycházet ze znalosti na trhu.

Katalog Farnell 2000-01 obsahuje neobvykle rozsáhlý sortiment vysokofrekvenčních koaxiálních konektorů.
Normy IEC či specifikace MIL, od kterých jsou pak odvozeny další národní standardy, předepisují velice přísné tolerance pro jednotlivé funkční součásti konektoru, které zaručují nejen vzájemnou kompatibilitu ale i dodržení požadovaných vysokofrekvenčních vlastností.

Rovněž je samozřejmostí, že od každého typu konektoru (kupříkladu úhlový kabelový BNC) se vyrábí několik variant podle typu kabelu pro který je přizpůsoben. Specializovaní výrobci, jejichž výrobky firma Farnell dodává, jsou schopni těmto přísným kritériím vyhovět. 

Katalog obsahuje nejen základní technické údaje o každém dodávaném typu konektoru ale i přehled typů kabelů, pro které je to které provedení určeno, při čemž tyto kabely jsou samozřejmě rovněž v sortimentu zboží které firma dodává.

Z široké palety konektorů nás zaujal typ SMC, což je subminiaturní spojovací prvek určený pro občasné rozpojování. Typickým příkladem, kde se tyto konektory používají jsou zařízení pracující na ultra vysokých frekvencích. Tento typ je pro naše kraje zajímavý tím, že byl (sice pod jiným označením) vyráběn v bývalé NDR a tudíž i u nás dosti používán.

Řada SMC představuje souosé vysokofrekvenční konektory se šroubovým zajištěním vyráběné dle specifikací MIL-C-39012, které i přes své miniaturní rozměry však mají úctyhodné parametry, neboť jsou určeny pro použití s frekvenčním rozsahem od 0-11GHz při impedancí 50W. Je tedy vynikající pro propojování jednotlivých bloků uvnitř přístrojů, kde není při malých délkách na závadu trochu větší útlum miniaturního kabelu o průměru 2,8 mm, ale kde záleží na zabíraném prostoru a samozřejmě na spolehlivosti. Navíc mohou pracovat s napětím až 250V, zkušební hodnotou je pak 750V. Přechodové odpory kontaktů odpovídají 6mW na středovém kolíku a 2,5mW na pouzdře, přičemž izolační odpor je 1GW

Mechanicky je konektorům této řady zaručována životnost více než 500 spojení. Středové dutinky jsou zhotoveny ze slitiny berylia, zatímco kolíky tvoří bronz. Ačkoli se konektory vyrábějí i niklované, dodávají se téměř výhradně zlacené. Crimpovací konektory mají svírací trubku vždy niklovanou. Konektory SMC jsou vyráběny ve více než 60-ti provedeních pro montáž do plošných spojů nebo na panel či jako kabelové spojky s montáží kabelu pájením či crimpováním, z čehož Farnell nabízí sedm provedení.

Komu by snad řada SMC nestačila, nalezne v katalogu Farnell 2000-01 také její "bratry" v řadách SMA s větším frekvenčním rozsahem (až 18 GHz) nebo SMB bez zajišťovacích matic a pro kmitočty do 4GHz.

Všechny tyto konektory v nabídce Farnellu pochází od firmy M/A-COM, která má více než 50-ti leté zkušenosti v oblasti mikrovlných a rádiových technologií. Díky tomu je v profesionálních kruzích považována za světovou jedničku mezi výrobci a vývojáři mikrovlnných zařízení, komponentů a podsystémů. V nabídce této firmy lze proto nalézt vedle konektorů a kabelů i aktivní a pasivní součástky, filtry nebo například i systémy GPS.

Konektory SMC jsou sice poněkud dražší než například typová řada BNC a ceny se pohybují od cca 100Kč za kus, ale rozhodně představují zajímavou alternativu v zařízeních s malým prostorem a nezbytnou nutnost pro mikrovlnné obvody. Ceny navíc rychle klesají při větších počtech kusů.

Bližší informace o konektorech SMA-SMC lze nalézt na stránkách Farnellu  nebo přímo u výrobce - www.macom.com.   


KATALOG  FARNELL ZDARMA + odkazy


 

Hodnocení článku: