Jste zde

Systém R-Car V3U ASIL pro autonomní řízení

Společnost Renesas přichází se systémem R-Car V3U, který nabízí vysoký výpočetní výkon pro neuronové sítě používané v autonomním řízení.Součástí je několik bezpečnostních mechanismů, které zajišťují rychlou a spolehlivou detekci překážek v okolí.

R-Car V3U SoC je založený na architektuře R-Car Gen 4 a je nejnovějším členem autonomní platformy Renesas pro ADAS a AD. Platforma nabízí škálovatelnost od základních aplikací NCAP až po vysoce automatizované systémy řízení s R-Car V3U poskytující až 96k DMIPS a 60TOPS. SoC integruje několik bezpečnostních mechanismů, které poskytují vysoké pokrytí s rychlou detekcí a reakcí. SoC snižuje složitost designu, náklady a čas vývoje. Poskytuje vysoce flexibilní funkce DNN (Deep Neural Processing) a strojového učení AI. Jeho flexibilní architektura zvládne rychlé výpočty pro neuronové sítě, a to s nízkou spotřebou energie.

Chytrý fotoaparát

Chytré kamery jsou schopny identifikovat silniční značení, dopravní značky a semafory. Kromě toho mohou rozpoznávat objekty, poskytovat data, která usnadňují jejich identifikaci. Jedná se o auta nebo chodce, detekci jejich pohybovou dráhu a vypočet jejich vzdálenosti. Kamery jsou vystaveny přímému slunečnímu záření, které kromě snížení viditelnosti díky osvícení, způsobují i nežádoucí ohřev kamery. Ztrátový výkon komponent inteligentní kamery proto musí být co nejmenší. 

Více informací na https://www.renesas.com/application/automotive/adas/automotive-smart-camera

Parking & Surround View

Surround view je kamerový systém vozidla, který poskytuje různé pohledy, jako je pohled shora, pohled zezadu a panorama, které pomáhají řidiči při parkování, a to buď ručně, nebo automaticky. Poskytuje řidiči výhled do vnějšku vozidla, aby pomohl při manévrování s parkováním vozidla a upozornil řidiče na překážky v jeho cestě, které nemusí být okamžitě viditelné.

Více informací na: https://www.renesas.com/application/automotive/adas/surround-view

Autonomní řízení

V režimu autonomního řízení přebírá vozidlo za určitých podmínek kontrolu s tím, že řidič může kontrolu kdykoli převzít. Vozidlo dodržuje všechny dopravní předpisy, dodržuje rychlostní limity, po předjetí na dálnici se vrací do svého jízdního pruhu a nezpomaluje ostatní vozidla.

Více informací na: https://www.renesas.com/application/automotive/adas/cognitive-computing

Systémy sledování řidičů a cestujících

Systémy pro sledování řidiče (DMS) a systémy pro sledování cestujících (OMS) jsou klíčové funkce pro autonomní řízení (AD), protože řidič je stále odpovědný za řízení až do úrovně 3. Kromě toho hraje DMS důležitou roli pro automobilky, aby získaly 5hvězdičkové ocenění za bezpečnost v Euro-NCAP. Povinná funkce OMS je například přítomnost dítěte při opuštění vozu.

Více informací na: https://www.renesas.com/application/automotive/driver-occupant-monitoring-system

Vlastnosti

 • 8 Arm Cortex-A76 pro programování aplikací konfigurovatelných v režimu LockStep
 • Duální jádra Cortex-R52 LockStep pro spuštění AUTOSAR
 • Vyhrazená adresa CNN IP pro neuronové sítě a automatizovanou jízdu
 • Vysokorychlostní zpracování algoritmů, jako je optický tok, detekce a klasifikace objektů
 • Duální DSP pro radarové zpracování
 • Vysoká úroveň integrace díky integrovanému ISP
 • Několik komunikačních rozhraní, jako je Ethernet AVB, CAN a FlexRay pro komunikaci ve vozidle
 • Několik PCIe umožňujících snadné škálování V3U pro zvýšení celkového výkonu systému
 • Integruje několik bezpečnostních mechanismů, které zajišťují vysoké pokrytí s rychlou detekcí a reakcí na náhodné chyby hardwaru. Metrika ASIL D pro SoC procesy
 • Podpora od společnosti Renesas a R-Car Consortium partnerů

Aplikace

 • Automatická jízda
 • Automatické parkování a prostorový pohled
 • NCAP 2025 5 Stars
 • Osobní, užitková a terénní vozidla
 • Průmyslové aplikace (geodetická kamera, …)

Více informací o R-Car V3U ASIL naleznete na:  https://www.renesas.com/eu/en/products/r-car-v3u

Hodnocení článku: