Jste zde

TE Connectivity: Neizolované fastony 6,3 mm pro velkovýrobu

Hledáte spolehlivé fastony pro velkosériovou výrobu? Objevte dvě osvědčená řešení od TE Connectivity s příslušenstvím a krimpovacími kleštěmi. Skladem u SOS electronic! 

Produktový specialista SOS electronic, František Ďuríšek, vybral z nabídky TE Connectivity dva nové neizolované fastony na kabel.
Faston 1-160759-1 v kombinaci s krytem 520961-1 je vhodný i jako testovací konektor při testování nových zařízení. V druhém případě cenově výhodné řešení 2238174-3 je ideální na velkosériové nasazení do výroby. Vytipovali jsme i vhodné návleky, kryty a krimpovací kleště na fastony v našem sortimentu od stejného výrobce.

Odkud pochází označení faston?

Na úvod velmi v krátkosti připomeneme, že v současnosti je název Faston obchodní značka patřící firmě TE Connectivity. Proto takové konektory většina distribučních firem nebo výrobců označuje opravdu různě. Kromě označení faston se tyto konektory běžně nazývají i positive lock, quick connect, quick connect terminal nebo quick disconnect. 
V SOS electronic máme zaužívané jednotné označení fastony, aby v každém jazyce bylo jednoznačné, o jaký druh konektoru jde.

Neizolované fastony na kabel 6,3 mm/0,8 mm od TE Connectivity

Vybrali jsme dvě řešení na připojení zařízení, jakým může být například akumulátor, síťový konektor nebo indikátor, pomocí faston konektoru přímo od výrobce TE Connectivity. Na trhu existuje velké množství různých typů fastonů a jen v naší nabídce najdete přes 600 různých typů.

„Ze široké nabídky jsem teda vybral 2 velmi zajímavá řešení. Faston 1-160759-1, který má všechny vlastnosti plnohodnotného jednopólového konektoru i na časté rozpojování. Faston 2238174-3 bude sloužit jako spolehlivý a stejně tak v případě potřeby rozebíratelný spoj při hromadné výrobě. Je cenově optimalizovaný, ale bez kompromisů dělaných při vlastnostech a spolehlivosti vytvořeného spoje,“ říká na úvod k tomuto tématu František Ďuríšek, produktový specialista SOS electronic.

1. Faston konektor 1-160759-1

Do našeho sortimentu jsme nedávno doplnili faston konektor 1-160759-1 od společnosti TE Connectivity, který nás zaujal svým provedením.

„Jeho hlavní výhodou jsou nižší zásuvné síly, protože funguje na jiném principu zasouvání konektoru. Tento typ nazývá výrobce positive lock receptacle. Po správném zasunutí je slyšet zřetelný klik, když konektor dobře drží a nemá tendenci se ani po čase uvolňovat. Pokud chceme tento konektor odpojit, musíme zmáčknout páčku. Určitě toto zapojení vyzkoušejte, takové provedení není vůbec běžné,“ pokračuje dále František Ďuríšek.

Díky spolehlivému a stabilnímu zapojení a odpojení je kombinace fastonu 1-160759-1 s izolačním krytem 520961-1 vhodná kromě běžného použití také jako testovací konektor.

Nejdůležitější parametry fastonu 1-160759-1:

  • pro průřez Cu od 0,5 do 1,6 mm2,
  • pro vnější průměr řidiče 2,3 až 3,3 mm,
  • vhodný do 110 °C,
  • je mosazný a pocínovaný.

Pokud potřebujete teplotně odolnější faston, například pro topná tělesa, tak vám doporučujeme použít typ 2-160759-9, který je ocelový a určený pro větší teplotní rozsah od –40 až po +250 °C.

Příslušenství vhodné k faston konektoru 1-160759-1:

  • Nylonový izolační kryt 520961-1 v černé barvě, s možností stlačení páčky při odpojování konektoru.
  • Nylonový izolační kryt v barvě natural, průsvitný s jednodušší konstrukcí, ale také dobře drží 154719-1.
  • Nylonový izolační kryt 154719-2 v červené barvě pro barevné rozlišení například kladného pólu. K dispozici jsou takové kryty v různých barvách.
  • Konkrétně u tohoto fastonu doporučuje výrobce krimpovací kleště 654174-1. Je to vyšší cenová kategorie krimpovacích kleští, ale určená přesně pro tento typ fastonu.

My jsme při testování použili kvalitní, byť jen univerzální krimpovací kleště na fastony. Pro naše potřeby byl výsledek krimpování uspokojivý, ale při krimpování většího množství navrhujeme zvolit doporučené řešení, které je v konečném důsledku mnohem efektivnější.

Izolační kryty na faston konektory jsou dostupné na objednávku i v jiné barvě v relativně krátkém dodacím termínu.

2. Cenově výhodný faston konektor 42238-2 pro velkovýrobu

K velkosériovému nasazení do výroby často potřebujeme co nejlevnější řešení. Velmi spolehlivě nám v takovém případě může posloužit neizolovaný faston 42238-2.

Nejdůležitější parametry fastonu 42238-2 se shodují s předchozím konektorem, který popisujeme výše. Rozdíl je v tom, že ačkoli je tento faston také rozebíratelný, nejde to tak komfortně jako v prvním případě.  

Příslušenství k fastonu 42238-2:

Kdy se vyplatí používat krimpovací kleště a kdy krimpovací stroj?

Samostatnou kapitolou při krimpování je výběr správných krimpovacích kleští na fastony nebo rozhodnutí pořídit si krimpovací stroj.

V našem sortimentu máme několik univerzálních krimpovacích kleští od různých dodavatelů, které jsou vhodné jen při méně častých servisních úkonech a vyžadují velkou šikovnost operátora. Při výběru v první řadě nejvíce záleží na požadavcích na kvalitu krimpovaného spoje. Stejně důležitým faktorem při krimpování kleštěmi je však také dovednost obsluhy (operátora).

„Z vlastní zkušenosti mohu říci, že je jistě výhodnější zainvestovat do kvalitních, na konkrétní typ určených krimpovacích kleští. Dražší řešení je v případě pravidelného krimpování mnohem efektivnější než investovat čas do hledání kompromisů a zkoušení neznámých nebo neověřených kleští. Samozřejmě je důležité rozpoznat hranici, kdy platíme za kvalitu krimpovacích nástrojů a kdy už jen za značku,“ dodává František Ďuríšek na závěr.


Pokud krimpujete jeden typ kontaktu pravidelně, navíc ve větším množství, tak se vám určitě vyplatí investovat do krimpovacího stroje. Získáte nejen spolehlivý spoj pro vaše zařízení, ale efektivně také využijete čas a lidské zdroje při jeho vytvoření. S jeho výběrem vám ochotně poradíme.

Při tématu krimpování a výběru vhodného krimpovacího nástroje vám dáváme do pozornosti i dva velmi zajímavé a praktické články přímo od výrobce TE Connectivity:

  1. CRIMPING TERMINALS: The Importance of Using the Right Tool
  2. FASTON* Standard Straight Receptacle Terminals with 2D Crimp Feature

Máte zájem o více informací k produktům společnosti TE Connectivity nebo o technické poradenství při výběru produktu? Případně máte jinou otázku nebo požadavek? Kontaktujte SOS electronic.

Hodnocení článku: 

Kontaktujte svého distributora

* Hvězdičkou (*) označené údaje jsou povinné.

CAPTCHA
Toto je ochrana před spamem.