Jste zde

Co je to iButton

iButton je počítačový čip, uzavřený v maličkém ocelovém pouzdru, čímž je zaručena jeho ochrana při práci v náročných podmínkách.

Obecné informace

Jak již bylo řečeno, iButton představuje počítačový čip uzavřený v 16mm vysoké ocelové "plechovce", kterou lze umístit téměř kamkoliv, a to díky jeho velikosti a vysoké odolnosti.

iButton používá své pouzdro jako elektronické komunikační rozhraní. Každé pouzdro obsahuje datový kontakt (víčko) a zemnící kontakt (základna). Obě tyto složky jsou v kontaktu s čipem obsaženým uvnitř. Kontakty jsou izolovány polypropylenovou průchodkou. Ke komunikaci slouží protokol 1-Wire. Rozhraní pracuje na dvou rychlostech: standardní režim s 16kbps a režim overdrive se svými 142kbps.

Každý iButton obsahuje unikátní a nezaměnitelnou adresu vyleptanou uvnitř krabičky. Tato adresa lze použít k identifikaci jednotlivých iButtonů.

Verze iButtonů

V současnosti je iButton používán ve zhruba dvaceti různých produktech s různou funkčností. Základní kategorie jsou následující:

  • Address Only (základní verze, obsahuje 64 bitů ROM)
  • Memory (NV RAM, EPROM, EEPROM)
  • Real-Time Clock (kalendáře, hodiny, stopky apod.)
  • Secure (bezpečnostní zařízení jako např. elektronické zámky, parkovací hodiny, softwarová autorizace a další)
  • Data Logger (záznam teploty, vlhkosti apod.) Například Thermochron

Přenos dat

Data jsou přenášeny mezi iButtonem a PC pomocí kontaktu, a to rychlostí až 142kbps. Stačí se dotknout BlueDot receptoru iButtonu nebo jiného čidla, které je připojeno k PC. BlueDot receptor je připojen k PC skrze adaptér 1-Wire. K dispozici jsou verze v USB, sériovém a paralelním portu.

S iButtonem mohou komunikovat také různé mobilní počítače a PDA.

Aplikace

Aplikace pro iButton jsou velmi různorodé. Díky jeho rozměrům a odolnosti lze použít téměř kdekoliv. Lze jej připojit k zámku, klíčům, hodinkám, kamkoliv. Dle zvolené verze se také odvíjí jeho použití, například jako úložný prostor pro data, zařízení k měření teploty, vlhkosti, bezpečnostní zařízení atd.

Tvorba vlastní aplikace

Pro tvorbu vlastních aplikací potřebujete pouze iButton, hostující systém (PC, PDA apod), zařízení pro čtení/zápis dat (Blue Dot, mobilní zařízení) a také software. Výrobce nabízí několik softwareových vývojových kitů ke stažení zdarma.

Dostupnost a cena

  • Cena zařízení iButton je samozřejmě odvislá od modelu, může se tedy pohybovat v rozmezí 2 – 95,- USD za jednotku. Množstevní slevy jsou možné.
  • Cena BlueDot receptoru a adaptéru 1-Wire – tedy jednoduchého zařízení pro zápis/čtení dat se pohybuje okolo 2500Kč
  • Vývojový software je dostupný na stránkách výrobce zdarma.
Vít Olmr
olmr@ HW.cz

DOWNLOAD & Odkazy

Hodnocení článku: