Jste zde

Na AMPERu 2011 jedině elektromobilem!

Před vstupem do pavilonu F bude na letošním veletrhu AMPER 2011 k vidění celá řada elektrických vozidel – elektromobilů od prestižních výrobců, které zájemce po areálu brněnského výstaviště, kde také bude rozmístěno celkem pět dobíjecích stanic, rády provezou.

Před vstupem do pavilonu F bude na letošním veletrhu AMPER 2011 k vidění celá řada elektrických vozidel – elektromobilů od prestižních výrobců, které zájemce po areálu brněnského výstaviště, kde také bude rozmístěno celkem pět dobíjecích stanic, rády provezou. Ve fázi jednání je rovněž fotovoltaická nabíječka, která by tak měla názorně demonstrovat využití obnovitelných zdrojů elektrické energie i v této oblasti. Mimo jiné na nás čeká např.

  • Peugeot iOn,
  • Tesla Roadster či
  • Škoda Superb na plně elektrický pohon.

Peugeot iOn

Jezdit s větším ohledem k našemu životnímu prostředí již dnes není pouhým přáním, ale skutečností. Díky elektrické energii je totiž u automobilu možné zcela odstranit emise CO2. Automobilka se lvem ve znaku vychází ze skutečnosti, že 90 % běžných každodenních cest bude kratších než 60 km. Dojezdová vzdálenost vozu iOn s plně nabitými bateriemi (lithium – ion) proto činí až 130 km, což na obvyklé denní přesuny bohatě vystačí. Ať již budeme doma, v kanceláři, na parkovišti, u elektrických stojanů – iOn stačí připojit a nabít. Připojit ho přitom můžeme do standardní síťové zásuvky, kde dochází k plnému nabití za 6 hodin, případně lze také využít rychlého dobíjení u speciálních stojanů – na 80 % za nějakých 30 minut. Stoprocentně elektrický Peugeot s maximálním výkonem 47 kW (64 k) a točivým momentem 180 Nm dosáhne nejvyšší rychlosti 130 km/h. Více o modelu iOn naleznete na stránkách automobilky např. ZDE. Společnost Peugeot ČR je zároveň hlavním přepravcem 19. ročníku veletrhu Amper. 

Tesla Roadster

K vidění bude také nový, supersportovní elektromobil Tesla Roadster, který dle dostupných informací dokáže zrychlit z nuly na 97 km/h za pouhých 3,7 s (verze Sport). Jeho maximální rychlost činí 212 km/h, přičemž zapracovaná baterie typu lithium – ion, složená ze 6 831 dílčích článků, na jedno nabití zvládá cca 340 km. Celý proces plného nabití zcela vybitého zdroje přitom trvá 3,5 h (240 V, 70 A). Roadster byl vyvinut ve spolupráci se společnostmi Lotus a AC Propulsion a v podstatě se jedná o upravený Lotus Elise. Maximální výkon elektromotoru, ukrytého pod karosérií z uhlíkových vláken, je 248 koní, maximální otáčky pak 13 500 za minutu. Přitom je Tesla Roadster naprosto nehlučný; převodovka je sekvenční manuální. Více na stránkách výrobce např. ZDE nebo také na stránkách automatizace.hw.cz ZDE. Svezení s Teslou Roadster si budete moci vychutnat sami a to před vstupem do pavilonu F. 

Škoda Superb na plně elektrický pohon

Mezi další neméně významné vystavovatele elektromobilů patří také společnost EVC Group (zal. v roce 2007), která se zabývá přestavbou klasických vozů na elektrický pohon. V této souvislosti zde proto zmiňujeme např. limuzínu EVC S7, vycházející ze Škody Superb, s maximálním výkonem elektromotoru 70 kW, akumulátory typu LiFeYPo4, maximální rychlostí 130 km/h a dojezdem až 160 km. Více např. ZDE. Nebude zde chybět ani společnost SORR – výrobce autobusů, což znamená, že si budeme moci prohlédnout elektrický autobus, který již v současné době plně slouží obyvatelům Ostravy.

Na vlastním elektromobilu v současné době pracuje celá řada automobilek, včetně tuzemské Škody Auto, která bude letos testovat přepracovanou verzi Octavie. Zájemcům, preferujícím spíše retro styly, jsme zase nedávno na stránkách hw.cz představili futuristické retro EHR 10 (viz také příspěvky „Dobijte si baterky“ - elektrická kola a jak na ně? nebo Komunikujeme po silových rozvodech (dva díly), zveřejněné na hw.cz, které s tímto námětem rovněž úzce souvisí)

 

Jak již bylo řečeno v úvodu, s moderními technologiemi elektromobilů se můžeme setkat, a také se pochopitelně nechat svézt, na 19. mezinárodním veletrhu elektrotechniky a elektroniky AMPER 2011, který se bude konat

  • 29. 3. - 1. 4. 2011 v Brně.

Do areálu se dostaneme za

  • 200 Kč, po 14. hodině pak už jen za 150 Kč :)

Ke dni 22. 2. 2011 je na veletrh AMPER 2011 přihlášeno již 580 vystavujících společností z 23 zemí světa.

 

Download a odkazy:

 

Hodnocení článku: