Jste zde

Uvnitř čipu i na stožáru. Měřit teplotu znamená volit optiku

Infračervené, předkalibrované, výměnné. S novými objektivy pro termokamery to už nebude v nedohlednu ani pod naší rozlišovací úrovní.
Termografická kontrola často zahrnuje analýzu teplotních změn extrémně malých nebo zase příliš vzdálených objektů, které standardními objektivy a v požadovaném detailu zachytíme jen stěží. V případě termokamer Fluke si však od letošního července můžeme vypomoci dvěma novinkami.
 

 

Od plošného spoje ke komínu

 
Nový makroobjektiv, navržený pro měření na úrovni 25 mikronů a více, pomůže identifikovat problémy, které by jinak mohly být příliš malé, než abychom je např. při kontrole desky s tištěnými spoji vůbec rozlišili. Teleobjektiv uživatelům zase poskytne zvětšený pohled na vzdálené cíle (4x). Kontrolu sloupů elektrického vedení nebo průmyslových komínů tak provádíme rychle a snadno přímo ze země.
 
 
Novinky rozšiřují portfolio objektivů pro vybrané infračervené kamery s rozlišením 320 x 240 bodů, které tak nyní obsahuje standardní, širokoúhlý, makroobjektiv, a teleobjektivy (2x a 4x).
 
Optika je z diamantem soustruženého germania s práškovou povrchovou úpravou, což bude materiál s nejvyšší možnou účinností přenosu tepelné energie směrem k detektoru. Všechny tyto prvky lze snadno používat s kompatibilními kamerami, aniž by je bylo nutné posílat zpět do továrny ke kalibraci.
 
 

Nohama při zemi

 
Nový teleobjektiv osadíme na modely Fluke TiX560, TiX520, Ti400, Ti300 a Ti200 (poslední trojici znají čtenáři HW serveru z článku Nové termokamery svítí laserem a točí video. Znají i iOS). Pomáhá identifikovat potíže v distribuci elektrické energie, např. spoje na stožárech vysokého napětí, kdy servisní technik může zůstat na zemi a situaci zjišťovat odtud.
 
 
V petrochemickém průmyslu nebo při chemické úpravě kovů, kde hrozí výbuch, extrémní horko nebo vysoké napětí prostě jen nedovoluje dostatečné přiblížení, umožňuje teleobjektiv zajistit přesné informace a zároveň udržet pracovníky v bezpečné vzdálenosti.
 
 
Makroobjektiv, kompatibilní s modely TiX560 a TiX520, zase umožňuje pracovat s detaily menšími, než je lidský vlas. Taková měření teplotních rozdílů např. ocení vývojová oddělení zaměřená na elektroniku a vše co staví na plošném spoji. K nastavení slouží i tlačítko LaserSharp Auto Focus, které ve snaze o dosažení přesného a ostrého termografického snímku vylučuje potřebu otáčet po malých krocích zaostřovacím kolečkem (na HW.cz viz také článek Vizuální infrateploměry a jak na ně).
 
 
Zdroj: Fluke
 

 

Hodnocení článku: