Jste zde

Rádiový modul RC1880 pro aplikace IoT od Radiocrafts

Přední poskytovatel RF modulů a bezdrátových řešení Radiocrafts uvádí na trh novou platformu rádiových modulů s ultra nízkou spotřebou energie pro inteligentní měření, aplikace internetových věcí (IoT) a bezdrátových senzorových sítí. RC1880 kompaktní RF modul je vhodný také pro IP sítě založené na 6LoWPAN.

Řada vysokovýkonných rádiových modulů RC18x0 je založena na čipu CC1310  od společnosti Texas Instruments. Moduly obsahují transceiver, který je kompatibilní s IEEE 802.15.4g, Wireless M-Bus a mnoho proprietárních protokolů. Je ideální pro senzory napájené bateriemi v sítích 6LoWPAN.

Rádiový čip disponuje velmi malým příkonem. Spotřebuje v režimu příjmu pouze 5,5 mA a 22 mA při vysílání dat při 14 dBm. Vysoce výkonné rádiovou část doplňuje výkonný regulátor ARM Cortex M3 s Flash pamětí 128 kB a SRAM s kapacitou 20 kB, 4 kB EEPROM a další volitelnou 256 kB Flash pamětí. Zvláštní paměť Flash lze použít pro upload firmwaru přes vzduch (OTA).

Modul má k dispozici 30 digitálních a analogových vstupů/výstupů, které poslouží k snadnému propojení senzorů a pohonů v aplikacích řízení a monitorování.

Modul RC1880 společně s TI-RTOS od společnosti Texas Instruments je výkonná kombinace pro vytvoření jakékoliv koncové aplikace. Část TI-RTOS je naprogramována v paměti ROM a tak ponechá více paměti Flash pro aplikační firmware. Moduly mají podporu pro operační systém Contiki s otevřeným zdrojovým kódem prostřednictvím portu CC1310 Contiki. Nová modulová platforma je doplněním stávajících nabídek pro nízkonapěťové bezdrátové řešení s výhodou podpory 6LoWPAN od Radiocrafts. Ultra nízká spotřeba energie v kombinaci s vysoko-výkonným rádiovým čipem CC1310 a mikrokontrolér ARM Cortex M3 otevírá nové možnosti pro síťové aplikace bezdrátových senzorů.

Moduly se lehce osazují pomocí pomocí SMD montáže a měří pouze 12,7 x 25,4 mm. Jsou dodávány v balení pásků a kotoučů. Sady vzorků jsou nyní k dispozici.

Pro dostupnost jednotlivých produktů a jejich cenu kontaktujte distributora  Ryston Electronics, email:michalp@ryston.cz 

Co je SIGFOX?

SIGFOX je užitečný komunikační bezdrátový systém pro energeticky nenáročný přenos malého množství dat. Je tak ideální pro aplikace, kde se dříve využíval například systém SMS zpráv, tedy aplikace hlášení alarmových stavů, zasílání občasných naměřených hodnot i základních příkazů řízení. 

SIGFOX je bezdrátová komunikační síť s dlouhým dosahem až mnoha kilometrů pro zajištění občasného přenosu malého množství informací z měřících zařízení a senzorů. Obecně patří mezi tzv. nízko-příkonové LPWAN sítě pro systém IoT (Internet of Things). Typickými oblastmi stovek aplikací sítě SigFox v Evropě jsou odečty vody, elektřiny, plynu, parkovací senzory, Industry 4.0, SmartCity, zabezpečovací zařízení, logistika, sledování teplot při transportu a uskladnění, péče o seniory, měření srážek a průtoků na záplavových tocích apod. Pomocí sítě SIGFOX mohou být věci, senzory a zařízení nezávislá na elektřině, vydržet na bateriích až patnáct let a komunikovat s velmi vysokou spolehlivostí i bezpečností. Zároveň cena modemů i komunikace v řádech desítek korun usnadňuje masové nasazení mnoha zařízení. Jednoduché programátorské rozhraní umožňuje nad daty postavit aplikace, či je integrovat do podnikových systémů v řádu hodin či dnů. Síť SigFox tak doplňuje stávající širokopásmové mobilní systémy určené pro potřeby datově náročných chytrých telefonů a dalších mobilních přístrojů. Celoplošná síť pro SigFox je již vybudována ve Francii, Španělsku a v UK. Třeba ve Francii je již více než 1000 základnových stanic. Jako příklad jsou uváděny požární hydranty, které mají v sobě zabudovanou podporu technologie SigFox, a každý den hlásí tlak vody, který nesmí klesnout pod určitou hranici. Díky lithiové baterii prý vydrží fungovat až 10 let. Jiným příkladem mají být inteligentní systémy parkování, kde každé parkovací místo aktivně hlásí, zda je či není obsazeno (resp. že u něj došlo ke změně).

Více informací o komunikačním systému SIGFOX naleznete v článku "Sigfox princip struktura protokol použití"

Radiocrafts nabízí širokou škálu modulů pro komunikační systém SIGFOX¨, více zde:  https://radiocrafts.com/products/sigfox/

Co je bezdrátový M-Bus?

Průmyslová datová sběrnice M-BUS (Meter-BUS) je určena k přenosu dat a řízení v oblasti měření a regulace topných systémů, plynu, odběru vody a elektrické energie. Málo kdo však již ví, že od roku 2007 je standard rozšířen o bezdrátový přenos dat, dnes označovaný jako Wireless M-BUS. Bezdrátová verze Wireless M-Bus definovaná standardem EN 13757-4:2005 specifikuje bezdrátový přenos dat primárně mezi vodoměry, elektroměry a měřiči tepla, případně koncentrátory, s centrálním databázovým, vyhodnocovacím či řídicím systémem pracujícími na frekvenci 868 MHz. Prakticky na úrovni fyzické vrstvy OSI modelu protokolu M-BUS realizuje místo sériového přenosu po zkrouceném páru bezdrátový přenos vzduchem. A to i v rámci plně síťové komunikace více jednotek. Tento systém je již v Evropě plně akceptován jako základ nových AMI instalací (Advanced Metering Infrastructure).

Bezdrátová sběrnice M-Bus je základem pro OMS (Open Metering System) a dalšími národními standardy (Francie, Itálie, Nizozemsko) pro čtení měřidel. Klíčovými vlastnostmi je nízká spotřeba baterií a vysoká úroveň zabezpečení, aby bylo možné splnit požadavek na trhu s měřicími přístroji. Díky tomu je wMBUS ideálním řešením pro všechny průmyslové aplikace, které potřebují bezpečný, robustní přenos dat s nízkou spotřebou elektrické energie.

Pro dostupnost jednotlivých produktů a jejich cenu kontaktujte distributora  Ryston Electronics.

Radiocrafts nabízí širokou škálu modulů pro komunikační systém M-Bus, více zde:  https://radiocrafts.com/products/wirelessmbus/

Hodnocení článku: