Jste zde

Vestavěné senzory usnadňují práci s větrnými turbínami

Chytré vestavěné senzory dnes najdeme na nesčetných místech. A jedním z nich jsou i přímořské větrné farmy, kde usnadňují práci operatérům, kteří jsou přímo v suchu a teple kanceláře informováni o zdraví turbín.

Kdo by čekal jen nějaké trapné senzory teploty, tak toho musíme hned na úvod potěšit – senzory jsou zasazeny do lopatek větrných turbín tak, aby zachytily jakékoliv změny či vady ve struktuře lopatky. Pokud se totiž zachytí jisté náznaky ve struktuře dostatečně brzy, je možno zabránit tomu, aby se lopatka zcela utrhla, resp. zlomila.

A jak to celé pomáhá šetřit peníze podnikům a investorům? Velmi prostě – intervaly mezi dříve pravidelně konanými inspekcemi nyní lze prodloužit (a tedy konat pouze přímo výměnné akce), jelikož nyní se sama nahlásí vadná lopatka. To vše samozřejmě předpokládá prvotřídní senzory, aby byly dostupné co nejkompletnější a nejpřesnější informace.

Je tu také otázka bezpečnosti, mnohametrové lopatky poškozené v bouřích se mohou stát velmi nebezpečnými jak pro samotné inženýry, tak i pro loď či nízko letící letadlo poblíž. Celý projekt se jmenuje „SESS“ a znamená to „Smart Embedded Sensor Systems“ (po našem něco jako „Chytrý systém zabudovaných senzorů“).

Tým okolo rovněž počítá s tím, že poté, co se nasbírají data o lopatkách, snadněji se během vteřiny v PC rozhodne, jaké se ještě vyplatí opravit, které zkrátka kompletně nahradit a jaké pro změnu odeslat k recyklaci. Celý projekt má také ten význam, že slouží k otestování nově vyvinutých lopatek – jaká konfigurace je nejvýkonnější, která konstrukce nejméně poruchová, který typ zvládl nejvíce hodin a mnoho dalšího.

Poté, co vědci získají s podobným typem „zdravotního“ senzoru dostatek zkušeností, počítá se prý samozřejmě s nasazením i v jiných oblastech, nežli jen právě té energetické. Prozatím předběžně padlo cosi o aviatice, stavění mostů, budov i lodí, ale jsme si jisti, že se najde jistě i leccos dalšího...