Jste zde

Vyvíjíte zařízení pro Sigfox? Postavte si vlastní buňku.

Sigfox SDR dongle potřebuje jen USB port notebook pro to, aby vytvořil plnohodnotné vývojové prostředí sítě. Originální label Sigfoxu přitom garantuje, že softwarový kit bude vždy aktuální.   

Vývoj zařízení pro LPWAN sítě má řadu aspektů, které je nutné respektovat. Pokud je potřeba dosáhnout nízké spotřeby zařízení a zároveň vysoké spolehlivosti odesílání dat, není možné se obejít bez testování. Testy ve veřejné síti mají řadu úskalí. Vyžadují dohodu s operátorem a zároveň většinou také již hotovou certifikaci zařízení. Obojí stojí mnoho času a také peníze.
Zatímco buňku LoRA si může pořídit a spustit kdokoli, v případě Sigfoxu to možné není. Této slabiny a skutečnosti, že ne vždy je s operátory dohoda, si byl vědom i Sigfox a uvedl na trh Sigfox SDR dongle.

Sigfox SDR dongle je nástroj, který umožňuje vyvíjet a testovat zařízení nezávisle na veřejné síti. Odstraňuje tak najednou bariéru složité dohody, certifikace a pro řadu vývojářů také chybějícího pokrytí. Hardware kitu je přitom naprosto minimalistický-USB dongle a anténka. Doplňuje jej softwarový kit  Sigfox Device Test Suite, který obsahuje:

Zatímco první nástroj je užitečný pro všechny konstruktéry zařízení a umožní jim začít snadno a rychle s oživováním konstrukce, postavené i na komerčních modulech, analyzér umožní testovat i pokročilé návrhy s využitím samostatných RF čipů. V obou případech se s kitem dá během krátké doby vyzkoušet například odeslání desítek tisíc zpráv a to v krátkém čase. V podmínkách veřejné sítě a ještě s latencí přenosu informací mezi cloudy je takový test téměř nemožné realizovat.

Nezávislost kitu na veřejné síti přitom umožňuje zařízení vyvíjet kdekoli na světě. Sigfox SDR dongle umožňuje pracovat s evropskými pásmy 865MHz až 870MHz, stejně jako s pásmy 902MHz - 928MHz pro americký trh a Asii.

To, že vývojový kit uvádí na trh samotný Sigfox pod svým labelem, zaručuje že výsledky testů budou opravdu dostatečným podkladem pro rozhodnutí, zda je produkt způsobilý k certifikaci. Tím se dostáváme k nákladům: Cena samotného kitu je 160 USD a Sigfox jej nabízí exkluzivně prostřednictvím Digi-Key. Celý softwarový kit je k dispozici zdarma.

Že si Sigfox vybral Digi-Key přitom není náhoda. Digi-Key si buduje pozici partnera ekosystému Sigfox, což potvrzuje i Robbie Paul, šéf oddělení IoT Business Development firmy Digi-Key: „S naším globálním dosahem bude Sigfox SDR dongle dostupný každému konstruktérovi zařízení bez ohledu na to, v dosahu jakého operátora se nachází.“ Zde je také důležité podotknout, že jediné vývojové prostředí poskytne referenční platformu v případě, že vývoj zařízení probíhá současně mezi více týmy a v dosahu různých sítí.

Více informací k SDR dongle najdete na stránkách Sigfox IoT ecosystem na stránkách Digi-Key.
Digi-Key také nabízí řadu  EDA a vývojových nástrojů, datasheetů, referenčních návrhů,  nebo multimediální knihovnu.

 

Hodnocení článku: