Jste zde

Kyslík se odstěhoval... aneb baterie jako selektivní senzor

Díky čidlům Figaro dokážeme určit koncentraci kyslíku přesně. A taky spolehlivě.
Biochemie, medicína, klimatizace, pěstování rostlin ve sklenících, ochrana před požárem nebo výbuchem. To jsou jen některé oblasti, kde bude často nutné, nebo alespoň žádoucí, znát koncentraci kyslíku ve vzduchu.
 

Kyslík, jeden z nejdůležitějších prvků umožňujících život. Jak ho však měřit? Stará známá metoda hovoří o hořící svíčce a dokud hoří, je dobře aneb koncentrace O2 je větší než cca 15 %. Uvedená metoda je samozřejmě použitelná jen někde a pouze k hrubé orientaci. Naštěstí existují i ​​přesnější součástky - senzory kyslíku.
 
V nabídce distributora, společnosti SOS electronic, najdete špičkové senzory série KE a také novinku SK25F od průkopníka v oblasti senzorů, japonské společnosti Figaro.
 
 
Je několik principů umožňujících vyrobit kyslíkový senzor a metoda galvanického článku patří k těm nejspolehlivějším. V čem spočívá? Celý senzor bude konstruován jako miniaturní baterie s kyselým elektrolytem a elektrodami ze zlata a olova. Pevná membrána propustná pro kyslík umožňuje přístup malého množství plynů do baterie. To způsobuje chemickou reakci, při níž Pb oxiduje na PbO a přitom se uvolňují elektrony.
 
Z toho vyplývá zásadní fakt: tento senzor nepotřebuje vnější napájení, chová se jako baterie s výstupním napětím přímo úměrným koncentraci kyslíku. Vynikající vlastností tohoto typu je vysoká selektivita (téměř nulová citlivost na jiné plyny) a vysoká linearita. Ke kalibraci senzoru proto obvykle stačí měření ve dvou bodech (nulová koncentrace a cca 21 % u běžného vzduchu). Nevýhodou však je, že životnost bude omezena vyčerpáním olověné elektrody (cca několik let).
 
KE25 je větší typ s delší životností a jediným omezením: nesmí být instalován v poloze „hlavou nahoru“. Novinka, SK25F je pak mimořádně kompaktní typ, vhodný i do miniaturních zařízení, použitelný v jakékoliv poloze. Obě verze mají zabudovanou teplotní kompenzaci, takže použití je velmi snadné.
 
Detaily a užitečné tipy pro úspěšné použití najdete v technických příručkách Figaro SK25F. KE25 i SK25F má distributor ve standardním skladovém sortimentu. Na objednávku Vám pak může dodat i typ KE50 s ještě větší životností. V případě zájmu pište na info@soselectronic.cz.
 

 

Základní přednosti a výhody:

 
  • kyslíkové senzory pro univerzální použití
  • vysoká citlivost
  • skvělá linearita
  • prakticky necitlivé na jiné plyny
  • obsahují teplotní kompenzaci
  • mimořádně jednoduché použití
  • životnost několik let
 

 

Download a odkazy:

 

 

Hodnocení článku: