Jste zde

Indukční snímače nepotřebují dotyk. Stačí jim přiblížení

Snímače přiblížení pracující na indukčním principu dokáží velmi spolehlivě detekovat železné i neželezné kovy.
Pro ty z vás, kteří se v této oblasti již pohybujete, je pravděpodobně vše jasné a velmi dobře víte, že indukční snímače přiblížení budou doslova jedním ze základních stavebních kamenů průmyslové automatizace. Pro všechny, kteří tyto mimořádně důležité a univerzální prvky blíže neznají, přinášíme krátký popis.
 
 
Indukční snímače využívají skutečnosti, že kovové předměty umístěné v blízkosti cívky oscilátoru dokáží změnit poměry daného obvodu. Taková změna (zastavení oscilací) se dá spolehlivě vyhodnotit a získat tak potvrzení o přítomnosti kovového předmětu v dosahu snímače. Indukční snímače pracují typicky na frekvenci stovek Hz až několika kHz.
 
Čím je fyzický rozměr cívky (a tím i snímače) větší, tím je obvykle vyšší i citlivost snímače (detekční vzdálenost). Současně ale větší snímač zpravidla pracuje na nižší frekvenci, proto je i maximální snímková frekvence nižší. Z tohoto důvodu bude pro detekci rychle se pohybujících předmětů většinou vhodnější menší typ.
 
 
Omron, jakožto špičkový výrobce průmyslových senzorů, má ve svém portfoliu několik sérií indukčních senzorů přiblížení v různých verzích. Typickým představitelem známých, široce používaných senzorů je série Omron E2A. E2A má zvýšený detekční dosah a je zapouzdřen v těle z poniklované mosazi (M12-M30) nebo nerezové oceli (M8). Najdeme zde množství různých verzí a průměrů (M8/M12/M18/M30), verze s konektory nebo drátovými vývody a také stíněné i nestíněné verze.
 
„Stíněné“ znamená, že kovové tělo snímače sahá až po přední (detekční) část snímače. V případě nestíněných verzí je kovový obal kratší, tj plastová část jakoby vyčnívá z těla snímače. Výsledkem je, že nestíněná verze bude citlivější i do stran (x), což může být v některých aplikacích výhodné. Na druhé straně stíněné verze poskytují možnost i velmi těsné montáže snímačů vedle sebe. Série E2A má vysokou odolnost proti prachu a vodě (IP67 až IP69K), nárazům, vibracím, teplu i elektromagnetickému rušení.
 

Série E2A je primárně určena pro železné kovy, avšak s menší citlivostí bude použitelná i pro kovy neželezné. V nabídce Omron najdeme též několik typů, určených pro hliník a jiné neželezné kovy, dokonce i typy, které jsou na železné kovy necitlivé. Typickým výstupem indukčního snímače je tranzistor (otevřený kolektor) - PNP nebo NPN s ochrannými prvky (dioda + transil). Výstupní tranzistor lze využít pro připojení k inteligentní řídicí jednotce, příp. k přímému spínání obvodů nebo spínání relé.
 
Přehled nabídky Omron a rady pro použití najdete v příručce použití indukčních senzorů Omron. Detailní popis série E2A pak přináší katalogový list Omron E2A. Odpovědi na mnohé otázky zase hledejte na stránce Omron proximity sensors FAQs.
 
V případě zájmu o jakýkoliv produkt Omron kontaktujte distributora, společnost SOS electronic, na adrese info@soselectronic.cz.
 
 

Základní vlastnosti a výhody:

 
  • indukční snímače přiblížení (bez dotyku) se zvýšeným dosahem
  • detekční rozsah 2-30 mm (v závislosti na typu)
  • prach, dým, voda nebo olej neovlivňují detekci
  • široký rozsah pracovních teplot -40 až +70 °C
  • IP67 (IEC60529), IP69k (DIN 40050 part 9)
  • odolnost vůči vibracím a elektromagnetickému rušení
  • napájení 12-24 V (pracuje v rozsahu 10-32 V)
  • výstup s tranzistorem NPN nebo PNP, 3 vodiče (NO nebo NC) nebo 4 vodiče (NO+NC)
  • jednoduchá instalace pomocí dvou matic
 
 

Download a odkazy:

 

 

 

Hodnocení článku: 

Kontaktujte svého distributora

* Hvězdičkou (*) označené údaje jsou povinné.

CAPTCHA
Toto je ochrana před spamem.