Jste zde

AMPER 2016 klepe na dveře. Kdo je chytrý, otevírá

Březen je v našem oboru každoročně spojen s brněnským Výstavištěm a ani letos tomu nebude jinak. Proč si 24. ročník mezinárodního veletrhu AMPER prostě nesmíte nechat ujít?
Vybrali jsme pro Vás pádné důvody, které pravidelným návštěvníkům připomenou blížící se termín velké čtyřdenní akce a dosud nerozhodnuté zkusí namotivovat.
 

 
Tak předně, na jednom místě, třebaže ve více halách, najdete přehlídku toho nejlepšího z nabídky šesti stovek vystavovatelů. Přehledně se v ní zorientujete v on-line katalogu, kde si zároveň sjednáte i schůzku. Dále zde máte možnost prohlédnout si a vyzkoušet špičkové produkty mnohdy v celosvětové premiéře. A vybírat můžete třeba i z těchto novinek.
 
 
 

Tlačítko nad zlato

 
Pět ocenění Zlatý AMPER 2016 a stejný počet čestných uznání nejpřínosnějším exponátům veletrhu. Do prestižního klání se v tuto chvíli hlásí 22 zájemců, ze kterých jsme pro ilustraci vybrali „první piezo bezbateriový a bezkabelový dálkový ovladač na světě Dynapic® Wireless“.
 
 
Jak redakci HW serveru potvrdil Milan Říha ze společnosti Almeto, která řešení s max. tlošťkou 2,4 mm v pásmu 2,4 GHz do soutěže nominovala, každé tlačítko má vlastní piezo element spolu s vysílačem Bluetooth. Již nikdy vás tak nezaskočí vybitá baterie, protože energie pro vyslání signálu vzniká prostým stiskem (≥5 N).
 
Jednodušší to ani být nemůže. Tlačítko, které neobsahuje žádné mechanické díly, prostě nalepíte a máte hotovo. Za zmínku stojí ještě dosah, který se uvnitř budovy může dostat až na 60 m a venku dokonce na celou stovku. Počet stisků bez opotřebení pak výrobce stanovuje na více než 10 milionů. Uvidíte na stánku F4.09.
 
 

Od koloběžky po autobus

 
Na AMPERU získáte aktuální informace o vývoji a perspektivách e-mobility a svezete se v nejnovějších modelech elektrických vozů značek Tesla, Nissan, Toyota, BMW a dalších. Záběr je docela široký a zahrnuje též studentské projekty nebo prototypy z dílen nadšenců.
 
 
Speciálním hostem bude Ivan Marton se svým vozem Fisker Karma (viz obr.), který na výstaviště dorazí ve čtvrtek, 17. března. Tento moderní hybrid, jež nese např. i ocenění pořadu Top Gear za Luxusní vůz roku 2011, se dosud na veletrzích v ČR neukázal. S kombinovanou spotřebou 2,5 l/100 km, max. dojezdem 482 km, zrychlením z 0 na 100 km/h za 6,2 s, max. rychlostí 200 km/h a systémem dobíjení baterií ze solárních panelů umístěných ve střeše vozidla se jistě stane vyhledávanou atrakcí přehlídky elektromobility AMPER Motion.
 
 

Smart City i Start Upy

 
Na veletrhu zažijete jedinečnou atmosféru tolik skloňovaného Průmyslu 4.0 a také si prohlédnete technologie a řešení vystavovatelů v rámci doprovodného programu AMPER Smart City, jehož součástí je i odborná konference Smart city v praxi.
 
A téma chytrých měst ještě jednou. Zájemci o veřejnou celorepublikovou mobilní síť pro internet věcí, SimpleCell / SIGFOX, se kterou mohou být senzory, věci i celá zařízení nezávislí na elektřině, s bateriemi vydržet pět až patnáct let a s vysokou spolehlivostí bezpečně komunikovat, pak v hale P zamíří na stánek 6.27. Cena modemů i komunikace v řádu desítek korun by totiž mohla usnadnit masové nasazení miliónů zařízení i v České republice.
 
Již za pár dnů se dále zapojíte do diskuze na živých programech přednášek Fóra automatizace nebo optoniky, na třídenním 28. ročníku celostátního setkání elektrotechniků si doplníte vzdělání v oblasti nových norem a také zhlédnete prezentaci osmi odvážných podnikatelů, kteří se rozhodli změnit svět, a proto se zapojili do programu AMPER Start Up.
 
Společnost ELEDUS v něm představí přistroj pro průmyslovou rentgenovou defektoskopii. Galavito vyvinula a vyrábí elektrické venkovní topení Galavito Heating Table. Ing. František Beneš ukáže měřicí zařízení pro automatické trvalé monitorování strojů poháněných asynchronními motory a indikaci jejich možných závad. LAN2M vyvinula speciální VPN Router pro vzdálenou diagnostiku a upgrade softwaru u průmyslových strojů. Nový outdoorový automatický digitální video-projektor bude prezentovat společnost LumiTrix. Další z účastníků, společnost Maat, představí svou komunikační službu Maatrix pro řešení IT komunikace a následný incident response. POLTECH CZ a jejich pneumatický odizolovávací a krimpovací stroj s vlastní řídicí jednotkou se bude také hlásit o svůj díl pozornosti. Stejně tak Sewio Networks, kteří uzavírají seznam letošních účastníků se svým systémem průmyslové lokalizace k optimalizaci logistických a výrobních procesů.
 
Aktuálně jsou přihlášky pro Start Upové společnosti uzavřeny a organizátoři přijímají pouze náhradníky nebo zájemce o účast v roce 2017 (celý článek na HW.cz).
 
 

Vstupte a vystupte naživo

 
Na AMPERu si také vyslechnete živé diskuze a postřehy z oboru zpravodajského štábu Elektrika.cz, názory na veletrh očima návštěvníků, vystavovatelů, novinářů, studentů, ale i pořadatelů.
 
 
Do odborných diskusí se můžete zapojit dokonce i vy! Jednoduše si domluvte svůj živý vstup s některým z moderátorů letošního AMPER fóra v hale P. Bude to již pátý rok, co veletrh jako jediný živě přenáší informace veřejnosti v takovém rozsahu.
 
Aktuální ročník našeho „svátku“ startuje v úterý 15. března a potrvá opět čtyři dny. Více na www.amper.cz.

 
Hodnocení článku: