Jste zde

Novinky Mentor ve světlovodných systémech pro elektroniku

Jednou to bude signalizace zapnutí, jindy zase podsvícení loga, do třetice rozzáříme ozdobnou linku přístroje a zkrátka nepřijdou ani interiéry vozidel. Co pro nás v německém Mentoru připravili tentokrát?
S nabídkou známé společnosti, specializující se na mechanické, elektronické a opto – elektronické díly pro řadu průmyslových odvětví, jste se již mohli na HW serveru setkat např. v článku Plastové rozhraní bez LED a přece svítí. Nové displeje jsou modularita sama. Jednalo se tehdy o tak trochu „jiné“ 7segmentovky různého provedení, které nemusí mít své indikační LED integrovány napevno a nastálo, čímž poskytují větší prostor pro individuální návrhy. Vývoj však pokračuje i nadále a naši západní sousedé se nedávno pochlubili řadou dalších novinek. K vidění byly i na mezinárodním veletrhu electronica 2014, konaném v polovině listopadu v Mnichově.
 
 
A začneme pěkně od základu. První novinka se totiž bude týkat signalizačních prvků – světlovodů, známých též jako „light guide“. Vedle dřívějších modelů s kruhovým či obdélníkovým provedením tak nyní můžeme při návrhu využívat i čtvercové vyzařovací plochy. Jednou z oblastí použití se stávají např. čelní panely přístrojů a jejich nejrůznější ukazatele. V tom případě sáhneme třeba po novince se čtvercovým vyzařovacím povrchem o rozměrech 3,2 x 3,2 mm. Jako výchozí řešení výrobce nabídne tři standardní délky, přičemž další se již, a nejen v tomto případě, vyřeší formou speciální objednávky.
 
 
Miniaturizací pak prošly horizontální světlovody čtvercového průřezu. Vybírat lze z jedno i tří – řadých verzí, kdy se v obou případech dostáváme na rozměry vyzařovací plochy jen 1,4 x 1,4 mm. V případě sestavy se můžeme dostat až na celkový počet třiceti dílčích elementů. Veškeré typy nových čtvercových prvků pak výrobce dodá i na zakázku. Problémem tak nebudou ani rozměry a také ani případné barevné tónování, to aby šlo ukazatel – LED displej vysledovat i ve vypnutém stavu. Světlovody osadíme na desku plošného spoje nebo rovnou, a s přesahem, na čelní panel.
 
 
Dále se krátce zastavme u vícenásobných světlovodů určených k montáži na čelní panely zezadu. Nedávno představenou řadu jednoduchých prvků totiž Mentor rozšířil o další užitečné varianty. Ve vícenásobném provedení máme nyní k dispozici též světlovody s rovinným či kulovým (sférickým) zakončením. Prostřednictvím flexibilního plastového systému spojíme jednotlivé části této řady a vytvoříme tak složený prvek s možností rychlého a zároveň jednoduchého osazení zevnitř přístroje.
 
 
Sférická hlava, kterou necháme z čelního panelu vyčnívat, nám poskytne široké vyzařovací úhly, zatímco rovinné (planární) provedení umožní efektní osazení do jedné roviny. Kromě toho nebude v obou případech žádná kovová část stínit jakoukoli část optického výstupu, takže s použitou LED přímo osvětlíme skutečně celý ukazatel. I zde pak můžeme vybírat z mnoha variant.
 
 
Na stránkách společnosti Mentor se dále dočtete též o novém světlovodném 2D systému M-Cut z plexiskla. Výrobce přitom rozlišuje trojici typů: Area, Bargraph a Solid Strip. S prvním z nich si např. podsvítíme logo či jinou grafiku, druhým bargrafovým typem vyřešíme individuální vícenásobné zobrazování, zatímco poslední varianta dobře poslouží např. při podsvětlení obrysů, linek přístroje apod. Možností existuje skutečně mnoho. Systém výrobce pojímá univerzálně, nabízí řadu jeho variant a firemní odborníci budou nápomocni též při konkrétních zákaznických řešeních, volbě a umístění LED atd.
 
 
Samostatnou kapitolu nakonec tvoří populární, barevná a dynamicky namíchaná světla s RGB LED pro interiéry (nejen prémiových) vozidel a další aplikace – obchody, domácnosti, lodě apod., prostě všude tam, kde budeme chtít podtrhnout nějakou atmosféru. Kalibrované / kompenzované řešení Mentoru (teplota, stárnutí, ...) zde zahrnuje „inteligentní“ základní RGB modul spolu s mikrokontrolérem, který díky kompaktnímu provedení využijeme v mnoha aplikacích – ploché, liniové, bodové osvětlení, přímé a taky nepřímé atd. Stojí ještě za zmínku, že výsledný systém využívá standardu LIN a použité LED spolu s mikrokontroléry máme certifikovány právě pro nasazení v automobilovém průmyslu.
 
 
Více informací naleznete na stránkách Mentoru zde: www.mentor.de.com (zdroj). V případě zájmu pak kontaktujte distributora, společnost Macro Weil (www.macroweil.cz).
 
 
Hodnocení článku: