Jste zde

Bezdrátové nabíjení ST: různé varianty pro různé aplikace

Kombinace vývojové desky s 50W vysílačem a přijímačem zjednodušuje rychlé nabíjení pomocí protokolu ST Super Charge

STMicroelectronics představila kombinaci 50W vysílače a přijímače kompatibilní s Qi pro urychlení vývoje bezdrátového nabíjení pro aplikace s vysokým výkonem, jako jsou lékařská a průmyslová zařízení, domácí spotřebiče a počítačové periferie. Ačkoli si většina lidí bezdrátové nabíjení spojí zejména s odložením telefonu nebo hodinek na nabíječku, daleko větší potenciál má bezdrátový přenos energie v průmyslových nebo lékařských aplikací. Těm umožňuje napájet zařízení v pohybu bez pevně připojených vodičů nebo rozměrných a mechanicky složitých sběrnic. Ty jsou navíc choulostivé na znečistění a poškození vlivy prostředí. Bezdrátové nabíjení a napájení je tak velmi výhodné pro trvale rotující senzory, kamery a další aplikace.

Výhodou nového řešení bezdrátového nabíjení ST je vyšší výkon a kratší interval nabíjení, takže může obsloužit například vysavače, akumulátorové elektrické nářadí, drony a další mobilní roboty, zařízení pro podávání léků, přenosné ultrazvukové systémy, jevištní osvětlení a mobilní osvětlení, tiskárny nebo skenery. Bez kabelů, konektorů a složitých dokovacích uspořádání lze tyto produkty vyvíjet jednodušší, cenově dostupnější a robustnější.

Celé řešení od ST nabízí řadu variant řídících obvodů. Deska vysílače STEVAL-WBC2TX50 poskytuje až 50 W výstupního výkonu pomocí protokolu ST Super Charge (STSC). STSC je proprietární protokol ST pro bezdrátové nabíjení rychlejší rychlostí než standardní protokoly používané u smartphonů a podobných zařízení, což umožňuje rychlejší dobíjení větších baterií. Deska také podporuje Qi 1.3 5W Baseline Power Profile (BPP) a 15W Extended Power Profile (EPP). Hlavní součástí desky je vysílací systém STWBC2-HP STWBC2-HP , který kombinuje mikrokontrolér STM32G071 Arm Cortex-M0 a front end specifický pro danou aplikaci. Front end zajišťuje úpravu signálu a řízení frekvence, generátor PWM s vysokým rozlišením pro pohon vysílače a pracuje s libovolným stejnosměrným napětím od 4,1 V do 24 V. Obsahuje také ovladače hradla MOSFET a rozhraní D+/D- pro USB Power Delivery. Kromě toho může STWBC2-HP SiP pracovat se zabezpečeným prvkem STSAFE-A110 a poskytovat autentizaci Qi.

 Deska  STEVAL-WLC98RX  je postavena pro výkon až 50W. Zajímavostí je technologie Adaptive Rectifier Configuration (ARC), která zvyšuje vzdálenost cívek až o 50% což nabízí použití levnějších cívek nebo větší vzdálenost mezi zdrojem a přijímačem. Přitom je zajištěna přesnost napájecího napětí, měření proudu, detekce nežádoucích objektů, teplotní i systémová ochrana.

 K dispozici jsou specializované softwarové nástroje, STSW-WPSTUDIO pro STEVAL-WLC98RX a STSW-WBC2STUDIO pro STEVAL-WBC2TX50 pro úpravu konfiguračních parametrů a přizpůsobení provozu zařízení potřebám přizpůsobených aplikací. K dispozici je také komplexní sada projektové dokumentace, která pomáhá při vývoji.

www.st.com/wirelesspower.

Hodnocení článku: