Jste zde

Bezpečnost zařízení v průmyslovém IoT- MCU Renesas ukazují, jak na to

Mikrokontroléry Renesas řady RX600 integrují řadu bezpečnostních funkcí, převzatých z čistokrevného IT. Periferie prozrazují, na jaké trhy Renesas cílí.

Řeč je o nových mikrokontrolerech série RX65N/RX651, určených pro koncová zařízení v průmyslové automatizaci, technologii budov nebo v měřících systémech. Není úlně obvyklé, aby MCU obsahoval rozhraní řady periferií a vlastní bezpečnostní algoritmy. Renesas u série RX ukazuje, jak přestává platit rozdělení definice MCU a SoC.

Bezpečnost

Mikrokontroléry série RX65N/RX651 mají vestavěnou podporu Trusted Secure IP a řadu hardwarových akcelerátorů pro zabezpečení a šifrování, jako AES, 3DES, SHA, nebo TRNG. Šifrovací klíče jsou chráněny pomocíTrusted Secure IP. Pozornost Renesas věnoval také ochraně integrovaných Flash pamětí z důvodu prevence před přebootováním cizím kódem. Pro vybrané části kódu využívá dual-bank, dvojitý zápis, který pomáhá chránit integritu programového kódu při dálkovém upgrade. Vlastní ochranu mají také watchdogy. Mikrokontrolér je tak vybaven většinou funkcí, vyžadovaných IT bezpečnostními experty jako ochrana proti kybernetickým útokům – bez nadsázky lze říci, že má integrovaný firewall.

Řízení šifrování a bezpečné komunikace samozřejmě zabere část kapacity samotného procesoru. Jádro RXv2 běží na 120MHz nebo 240MHz, zdvojená Flash paměť podporuje BGO (Back Ground Operation) pro update firmware i možnost swapování, tedy přepínání. To umožňuje nepřerušovaný běh bezpečnostních algoritmů v době update, resetu i startu zařízení.

Konektivita

Průmyslová IoT zařízení mají řadu požadavků na propojení. Analogové nebo digitální vstupy pro senzory již nestačí, protože řada senzorů je vybavena vlastní logikou a pro komunikaci využívá průmyslové sběrnice. S tím počítá i Renesas, protože u této řady MCU podporuje:

  • Ethernet s podporou IEEE 1588 V2, tedy Precision Time Protocol – synchronizaci komunikace a času mezi průmyslovými zařžízeními
  • USB 2.0 a USB 3.0
  • Tři kanály CAN
  • SD interface pro datové karty s rychlostí až 15 Mbps
  • MMC interface (30 Mbps)
  • Quad SPI (120 Mbps), standardní SPI se 30 Mbps
  • Port zpracování signálu z kamery
  • Dva sériové zvukové kanály I2S

Ve výčtu nechybí ani řízení zobrazovací jednotky. Renesas nabízí integrovaný kontrolér WQVGA s grafickým akcelerátorem a přídavkem je 640 KB RAM na čipu.

Jak bývá u Renesasu zvykem, k celé rodině MCU RX600 jsou k dispozici vývojové kity, software GUI, IDE, kompilátory a knihovny.

Více informací na Renesas.com nebo u distributora Rutronik.

Hodnocení článku: