Jste zde

Bluetooth a BLE v jednom modulu firmy Blue Creation

Modul Blue Creation BC127 poskytuje IoT aplikacím vše, co lze od Bluetooth očekávat. Výkon pro datově hladové streamy i nízkou spotřebu pro Bluetooth Low Energy. Certifikace je samozřejmá, stejně jako upgradovatelný firmware, vývojové prostředí a bohatá dokumentace. Modul BC118 nabídne stejné služby tam, kde má přednost pouze úsporný BLE.

Standard Bluetooth má pro rozvoj internetu věcí velmi dobrou pozici. Kromě samotných technických vlastností a protokolů není možné ignorovat, že je integrován skoro v každém mobilu, notebooku i autorádiu, které se dnes na světě vyrobí. Kombinace Bluetooth+Wifi nebo LTE je tak na dosah prakticky všude a jak ukazuje příklad služby Digi Honeycomb, je vhodná pro nositelnou a zábavní elektroniku, stejně jako pro seriózní technické aplikace.

Moduly firmy Blue Creation jasně ukazují, proč je při vývoji aplikací dobré sáhnout po hotovém a certifikovaném modulu raději než po RF čipu a psaní vlastního software pro Bluetooth.

BC127

Jak již bylo popsáno v úvodu, modul BC127 spojuje Bluetooth a Bluetooth Low Energy do jediného zařízení. Přestože má miniaturní rozměry (11,8 x 18 mm), obsahuje integrovanou anténu, která zvládne i spojení s chytrým telefonem na vzdálenost až 30 metrů. Spojení klasického Bluetooth a BLE se podařilo dosáhnout také zajímavé spotřeby ve všech režimech, například při streamování hudby je spotřeba modulu pod 60 mW (16 mA), v úsporném módu Idle potom do 28mW. Modul zvládne komunikaci v režimu zdroje spojení i zařízení, připojeného k jinému zdroji komunikace.

BC127 má také širokou podporu audio funkcí. Audio kodeky ApTX, AAC, MP3 and SBS (HD) doplňuje analogový kodek s 96dB SNR a digitální rozhraní s volitelným vzorkováním. Modul je také připraven pro spojení s chytrými telefony. Přímo podporuje služby Handsfree (HFP 1.6, HFP-AG and HFP-HS), přístup k telefonnímu seznamu nebo zprávám (MAP).

Široká podpora audia a propojení s telefonem naznačuje, že nositelná a osobní elektronika bude jedním ze směrů, na který se zaměřují aplikace modulu BC127. Dalšími segmenty jsou například automobilový infotainment, herní zařízení nebo profesionální audioaparatury. Pro průmyslové systémy je výhodná dualita standardu Bluetooth, kdy modul může využít plný Bluetooth pro příjem a vyhodnocení audiosignálu a do sledovací sítě IoT-Industry 4.0 vysílat statusy přes Bluetooth Low Energy.

Pro programování slouží bohatý výběr rozhraní 2S, PCM, SPDIF, 3 LED, UART, I2C, USB a IOs .

 

BC118

Jednodušší modul BC 118 poskytuje téměř shodný komfort, ale pouze na úsporném protokolu Bluetooth 4.0 (Bluetooth Low Energy nebo Bluetooth Smart). Tomu odpovídá i spotřeba, která dosahuje 0.9uA v režimu spánku a při příjmu nebo vysílání 16mA. Integrovaná anténa poskytuje dosah opět až 30 metrů.

Firmware modulu podporuje spojení v režimu Transparent Data i spojení se zařízeními s OS Android nebo iOS, samostatný provoz nebo propojení s hostitelským zařízením. Audio služby jsou u tohoto modulu zastoupeny protokolem Audio over Smart Bluetooth (Smart Bluetooth je marketingový název pro Bluetooth Low Energy, který se zatím moc neujal). Architekturu internetu věcí podporují možnosti dálkového upgrade firmware bez obvykle nutné externí Flash paměti nebo komunikace v Mesh sítích (jako Node i Bridge). Pro ovládání modulu slouží rozhraní UART, I2C, analogové vstupy a výstupy a GPIO.

Díky podpoře meshování má modul perspektivu v řadě síťových senzorových aplikací, řízení osvětlení a průmyslových systémech obecně. Z hlediska rozhraní a firmwarové podpory je modul určen také pro ruční měřící přístroje, čtečky a další zařízení, kde se předpokládá komunikace s nadřazenou řídící jednotkou. Do této kategorie budou patřit i zdravotnická a fitness zařízení a herní systémy.

Vývojový nástroje

K modulu BC 118 je dodáván také vývojový kit BC118-DISKIT. Kit komunikuje s vývojovým software Melody Smart. V případě Melody Smart je vhodné spíše označení vývojové prostředí, protože zahrnuje firmware modulu, SW pro PC a také aplikaci pro iOS. Vývojář tak ušetří stovky hodin práce na komunikaci Bluetooth i protokolech pro spojení s iPhone, iPad, iPod nebo Nano. Je také možné využít klasické UART příkazy přes hyperterminál. Melody Smart umožňuje rychlé ladění aplikací pro moduly Blue Creation a kód je následně přenositelný mezi moduly.

Rozhodnutí o tom, jaký modul využít a jaké ne je vždy podmíněno řadou věcí. První z nich je certifikace. BC127 i BC127 je certifikován nejen z pohledu Bluetooth, ale má i certifikáty FCC, CE, IC, JRF (Japonsko) a KC (Korea). Kdo modul integruje do svého produktu, nemusí se již o náročnou certifikaci Bluetooth starat.

Za zmínku stojí i dostupné upgrady firmware s novými funkcemi, které ukazují na to, že moduly nejsou na konci života, ale naopak na svém vrcholu. Pozornost si u obou modulů zaslouží také dokumentace. Rozsáhlé knihovny poskytují nejen technické informace, související s designem zařízení, ale také řadu příkladů a aplikačních poznámek, které ukazují, jak na to.

Na dokumentaci a její přístupnosti je vidět, že firma Blue Creation vznikla jako inženýrský tým, který si klade za cíl vyvíjet dostupná inovativní zařízení. Firma se zatím zaměřuje na segment bezdrátových zařízení Bluetooth, BLE a Wi-Fi a jejich konektivitu s masově vyráběnými mobilními zařízeními na platformách iOS a Android. U Blue Creation je zajímavá také historie. Tým firmy se již dříve potkal ve firmě CSR (www.csr.com), která je již rok součástí Qualcommu a své síly zaměřuje také na internet věcí.

Podrobné informace:
BC 127 - https://www.bluecreation.com/product_info.php?products_id=38
BC 118 -  https://www.bluecreation.com/product_info.php?products_id=64
 

V případě zájmu o některý z Bluetooth modulů kontaktujte distributora, společnost Codico (www.codico.com), e-mail: Petr.Rocek@codico.com. Zde také můžete směřovat veškeré své dotazy a to včetně požadavků na vzorky, nabídky či konzultaci (ne)typických řešení.

Hodnocení článku: