Jste zde

Chladiče pro elektronické součástky - ověřená technologie značky Alutronic

Bez ohledu na to, zda jde o převodníky proudu, přítomné prakticky v jakémkoli zařízení, nebo procesory, mikrokontroléry atd., vyvíjí se spolu s vývojem technologií také odvětví chladičů. Jde o nejjednodušší, ale zároveň klíčový prvek, odpovědný za termoregulaci elektronických součástek.

Odvod tepla z elektronických součástek je jedním ze základních problémů, kterým čelí konstruktéři a osoby instalující různá zařízení, a to jak pro spotřebitele, tak i pro průmysl. Nejčastěji funguje jako výměník tepla, který zvětšuje plochu záření a umožňuje tak efektivnější odvod tepla do okolního prostředí.

Alutronic je výrobce chladičů s téměř padesátiletými zkušenostmi. Tento německý dodavatel díky prováděnému výzkumu, úzké spolupráci se zákazníky a vyhledávání nejlepších materiálů je dnes ve svém oboru jedním z předních dodavatelů, který nabízí řadu specializovaných řešení. Nabídka společnosti Alutronic je také reprezentativní skupinou chladičů v nabídce TME. Proto navrhujeme se dnes podívat blíže na tyto výrobky a seznámit se se základními otázkami, které jsou s nimi spojeny.

Typy a uchycení chladičů

V případě integrovaných obvodů, například v pouzdře BGA, jsou běžným způsobem montáže tepelně vodivá lepidla, která urychlují instalaci chladiče a poskytují dobrou mechanickou odolnost. Pokud namísto lepidla použijete pastu, která usnadní průtok tepla, lze chladič přitlačit pákou vybavenou pružinovým napínačem, jako je tomu například uvnitř osobních počítačů.

V případě součástek v pouzdrech TO (např. TO-220, TO-218, TO-202) je možné vybírat mezi alternativními variantami. V tomto formátu se nejčastěji setkáváme s tranzistory, lineárními stabilizátory napětí, audio zesilovači a vysoce výkonnými diodami, tedy se součástkami, které vyžadují efektivní chlazení. Nejlevnějším a nejoblíbenějším řešením je použití clip-on chladiče, tedy „klipu", který je těsně připevněn ke kovové části součástky (uchycení je dostupné jako příslušenství k jiným produktům). V případě potřeby může být chladič vybaven dalšímu zářezy, drážkami nebo žebry zlepšujícími jeho účinnost. Některé modely mohou být navíc pro trvalé znehybnění vpájeny do PCB desky.


FI344/SE
Chladič clip-on pro pouzdro TO220 z anodizovaného hliníku.

Dalším typem chladiče používaného pro pouzdra TO-220 a obdobná je prvek, který se přišroubovává k tělesu součástky. Často je mnohem větší, lépe přiléhající k chlazenému systému a proto také efektivněji odvádí teplo. Mezi dvěma plochami jsou navíc umístěny tepelně vodivé podložky, které podporují tepelnou výměnu. Kromě toho elektricky izolují chladič, protože upevňovací šroub je umístěn v plastovém krytu tak, aby se nedostal do kontaktu s kovovou částí prvku. Firma Alutronic nabízí prostřednictvím TME řadu chladičů určených právě pro takovou montáž.

Atypické chladiče

Chladiče jsou vyrobeny z různých materiálů, i když nejčastěji se k tomu používají dobré vodiče tepla, tedy například měď nebo hliník, jako je tomu u výrobků Alutronic. Předností tohoto materiálu je jeho lehkost, takže nezpůsobuje významné zvýšení konečné hmotnosti výrobku, což je zvláště důležité pro mobilní aplikace. Je také snadno mechanicky zpracovatelný. To znamená, že v případě atypického použití můžete zakoupit univerzální chladiče a snadno přizpůsobit jejich rozměry potřebám konkrétního projektu. I když často se taková strojní (a dokonce i ruční) úprava omezuje jen na vyřezávání otvorů s příslušným závitem pro montáž/znehybnění chladičů uvnitř konstruovaného zařízení.


PR173/50/SE/UL
Lisovaný žebrovaný chladič s nízkým tepelným odporem.

Doporučujeme všem zájemcům, aby se seznámili s kompletním výběrem produktů Alutronic v nabídce TME. Výrobky v našem katalogu jsou k dispozici přímo z našich skladů, což zaručuje rychlé a přímé odeslání zákazníkovi.

Text připravila společnost Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.

Článek vyšel v originále na webu tme.eu:  https://www.tme.eu/cz/news/library-articles/page/42889/chladice-pro-elektronicke-soucastky/

Hodnocení článku: