Jste zde

RCA AirPower aneb technologie napájení vlnami z Wi-Fi sítí

313_01.png

Od dob, kdy člověk vyrobil první mobilní elektronické zařízení, sní také o tom, že se nebude muset starat o jeho napájení. Přístupů, jak to vyřešit, jsme již viděli mnoho a jeden z dalších zajímavých právě představila firma RCA – nabíjení skrze Wi-Fi signál.

O faktu, že moderního člověka obklopují doslova kvanta mobilních udělátek, jsme již několikrát mluvili. A nemusí jít vysloveně jen o zařízení určená pro zábavu (iPody, MP3many, kapesní herní konzole, spotřebitelské digitální fotoaparáty,...), ale i o zcela vážně koncipované věci (GPS, záložní akumulátory pro PDA, ...).

Firma RCA právě oznámila, že vymyslela způsob, jak zužitkovat pro nabíjení vestavěných akumulátorů všudypřítomné Wi-Fi signály. Technologie tedy přeměňuje energii díky Wi-Fi vlnám, v jejichž dosahu je dnes prakticky každý z nás po většinu dne a to jak v práci, tak i doma.

Dle vlastních slov společnosti bude prvním produktem na technologii stavícím nabíječka AirPower, která by se měla objevit v komerční verzi někdy kolem letních prázdnin. Tyto nenápadné krabičky budu obsahovat přirozeně i tradiční akumulátor, který se bude neustále dobíjet z Wi-Fi signálů v dosahu. Plné nabití kupodivu nemá trvat ani příliš dlouho – hovoří se o 5 až 6 hodinách vystavení signálu (ovšem nevíme jak silnému, z kolika zdrojů atd. takže jsme se zase nic nedozvěděli).

Nastřádanou energii půjde díky USB kabelu použít k dobíjení čehokoliv, co právě bude uživatel potřebovat, rozhodně prý ale musí jít o mobilní zařízení s malým zatížením, notebook tím zkrátka neutáhneme. RCA blíže neupřesnila, jak převod z 2,4 GHz na energii probíhá, což vcelku chápeme. Cena příslušenství AirPower prozatím není známa, nicméně musíme zdůraznit, že technologie není závislá na konkrétním zařízení a klidně ji půjde vestavět kamkoliv, kde je akumulátor – to je zejména v případě mobilních telefonů velmi lákavá představa.

Ačkoliv samozřejmě nemáme nic proti této nové technologii, snad bychom raději viděli něco pracující se změnou polohy či lidským teplem, přece jen mimo města je tato technologie prakticky k ničemu...

Komentáře

Jenom by me zajimalo, jak tenhle bazmek ovlivni kvalitu wifi signalu... Az se sejde 100 lidi co je budou mit v batohu na jednom miste, jestli tam pak jeste bude mozne pripojeni pomoci WIFI.

Jenom by me zajimalo, jak tenhle bazmek ovlivni kvalitu wifi signalu... Az se sejde 100 lidi co je budou mit v batohu na jednom miste, jestli tam pak jeste bude mozne pripojeni pomoci WIFI.

Stačí trošinku počítat,
povolený výkon WiFi je v řádu stovek mili watů.
Vezměmě např. 200 mW
Pokud by těch 0.2 W uměla ta krabka 100% využít ;-))
Tak jaký bude proud do třeba 5V akumulátoru té krabky ?
Nápověda: I = P / U
To bude Horst Ultra Speed nabíječka :-)))

Nechápu, že si redaktoři elektrotechnického portálu, nedokáží spočítat, jak moc velký blábol přebírají na své stránky. Potřebné fyzikální zákonitosti jsou známy již více než sto let, takže povzdech autora článku, že se z citovaného zdroje vlastně zase nic nedozvěděl, naprosto není na místě.

Odpověď na otázku, jaký výkon potřebuji k nabití např. akumulátoru mobilního telefonu z kapacitou 1000mAh s jmenovitým napětím 3,6V, pokud by měl být nabit za 6 hod, je jasná: P = 3,6V * 1000mAh / 6h = 600mW. To je celkem dost na to, že povolený vysílací výkon jednoho WiFi zařízení je 100mW EIRP.

Když dále vezmeme v úvahu známou skutečnost, že hustota vyzářeného výkonu klesá se čtvercem vzdálenosti, tak např. už ve vzdálenosti 3m od WiFi zařízení je hustota výkonu nějakých 100mW / (4 * pi * 3^2) = 0,884mW/m2. Anténa zvící 1m2, kterou by za praktickou nepovažoval zřejmě ani zarytý optimista, by v okruhu 3m potřebovala minimálně 679 WiFi zařízení, abychom vůbec mohli uvažovat o nabití takového akumulátoru za dobu 6hod. Nebo jinak. Stejný akumulátor bychom za použití jednoho WiFi zařízení ve vzdálenosti 3m od stejné antény museli nabíjet nejméně 3,6V * 1000mAh / 0,884mW = 4072hod, tedy asi 170 dní.

Za současného stavu techniky lze souhlasit pouze s posledním odstavcem článku: je to k prdu.

Koupim si PDA s timhle zazrakem a zapnu si na nem wifi a tim padem se mi bude porad dobijet - parada. Jen se bojim toho, aby mi to neprebilo akumulator a ten se neznicil, kdyz budu pres wifi treba dlouho surfovat po netu. Mozna by taky slo, kdyz by tech krabicek bylo vic, dobijet z nich elektromobil. Do garaze bych vrazil APcko a do prace pak jezdil skoro zadarmo - a kdybych pak zacal prebytky energie prodavat do site a ani do prace nebudu muset ;-)

Takových let do nás hustili, že perpetuum mobile není možné a ejhle, tys je odhalil - je to možné. Jen by to chtělo tam dát těch AP-ček víc - aspoň 10 - aby té elektřiny bylo víc

Jako fyzik jsem se opravdu pobavil:)

Se zde uvedenými výpočty bych v zásadě souhlasil, nicméně IMHO nelze počítat s celým výkonem WiFi zařízením vyzářený (např. těch 100 mW), neboť to je energie, která je vyzářená v určitém prostoru kolem vysílací antény. Aby se tento výkon přenesl celý (resp. s určitou ztrátou), musela by být vysílací anténa obalená tou přijímací. Jenže tak to v praxi nebude, přijímací anténa bude zabírat jen zlomek prostoru, ve kterém je vyzářena energie z WiFi zařízení a tudíž se na ní naindukuje poměrně menší energie. Pokud se pletu, tak mě, prosím, neukamenujte, jsem jen pouhý programátor, ne fyzik či elektrotechnik :)

Na druhou stranu, pokud by jsme se neomezovali jen na wifi a dovedli by jsme zuzitkovat energii vsech VF poli, mozna by to stalo za uvahu. Mnozstvi vysilacu, ktere 24 hodin denne tlaci do atmosfery stovky a tisice wattu VF energie je hlavne ve mestech obrovske. Dokonce se spekuluje, ze prave tahle energie a ne CO2 je za globalnim oteplovanim...