Jste zde

USBDM_JS16 - programátor pro mikrokontrolery Freescale HCS08, HCS12 a Coldfire V1 (nová verze OSBDM)

USBDM-1-700.jpg

Představuji vám USBDM_JS16, což je inovovaný programátor procesorů Freescale HCS08, HCS12 a ColdFire V1, nástupce OpenSourceBDM. Oproti OSBDM je zde použit novější procesor HCS08, který disponuje vyšším výkonem a odstraňuje nedostatky starší verze.

Tento programátor je nejjednodušší variantou rodiny programátorů USBDM, jejichž popis najdete v diskusi [1] a schémata v souboru [2]. Oproti originální verzi jsem přidal možnost napájení programovaného procesoru z programátoru napětím 5V nebo 3.3V, které se vybírá manuálně pomocí klasického jumperu (S1). Celá konstrukce je navržena na jednostranném plošném spoji osazeném pouze součástkami SMD, takže spodní strana zůstává prázdná. Veškeré použité součástky kromě procesoru se dají zakoupit v prodejně GM Elektronic a samotný procesor je možné získat jako vzorek od výrobce.


Obr. 1. Programátor USBDM_JS16.
 

Osazování:

Před osazováním plošného spoje vyvrtáme otvory pro USB konektor, žádné další otvory se do plošného spoje vrtat nemusí. Po osazení USB konektoru a jeho zapájení ohneme vývody, které procházejí skrz plošný spoj. Veškeré ostatní součástky se osazují ze strany spojů a to i přepínač napětí S1 a BDM konektor J2, které se pájí natupo na pájecí plošky. Jako přepínač napájení S1 používám klasickou jednořadou lámací lištu, jejíž vývody se ohnou o 90°. Na plošném spoji je osazeno pět propojek označených tlustou černou čarou. Nejjednodušší je jako propojky použít SMD odpory 0R v pouzdře 1206. Transil Z1 slouží pouze pro ochranu před ESD a není nutné jej osazovat. Pokud chceme využívat USBDM pro programování procesorů s nižším napájecím napětím než 2V, lze použít hradlo 74LV125D od výrobce NXP, které má rozsah provozního napětí 1 – 5 V. Pokud nám stačí rozsah 2 – 5 V, tak můžeme vystačíme s dostupnějším hradlem 74HC125D.


 Obr. 2.   Schema programátoru USBDM_JS16
 

Naprogramování firmware a instalace:

Firmware se do procesoru programuje přes USB port pomocí programu BOOTLOADER GUI (najdeme a stáhnete na stránkách Freescale [4]). Po stažení souboru Bootloader_GUI.zip a jeho následném rozbalení spustíme instalaci pomocí setup.exe. V průběhu instalace zvolíme adresář, do kterého se uloží ovladače pro procesory rodiny JS, které budeme později potřebovat. Po osazení desky propájíme pájecí propojku JP1, která nastaví, že se po připojení procesoru k USB portu zaktivuje v jeho ROM paměti Bootloader umožňující čtení, mazání a zápis firmware do jeho flash paměti. Po následném připojení k USB portu nainstalujeme ovladače, které jsme získali při instalaci BOOTLOADERu, viz výše. Nyní můžeme přistoupit k nahrání firmware do flash paměti procesoru. Spustíme nainstalovaný BOOTLOADER GUI a nastavíme v něm cestu k souboru USBDM_JS16CWJ.s19, který získáme po stáhnutí a rozbalení instalačního souboru USBDM 751_1_1_Installation_2_0_0.zip z adresy [3]. Následně stiskneme tlačítko AUTO, čímž vymažeme flash paměť procesoru, nahrajeme do ní firmware a resetujeme procesor. Pokud po restartu procesoru neodpojíme zařízení od USB portu, spustí se v něm firmware stejným způsobem, jako když zařízení připojíme k USB s rozpojenou propojkou JP1. Poté bude vyžadována instalace ovladačů pro USBDM, které najdeme opět v instalačním souboru USBDM. Po instalaci CODEWARRIORu do něj USBDM nainstalujeme postupným spuštěním souborů Delete Codewarrior Files.cmd, Install Codewarrior Debug Files.cmd, Install Codewarrior Files.cmd, které jsou k dispozici opět v instalačním souboru USBDM.


Obr. 3.   Osazovací výkres programátoru USBDM_JS16.
 

Seznam součástek:

R1, R2 100k, SMD 1206
R3, R4 47R, SMD 1206
R5 1k5, SMD 1206
R6, R8 680R, SMD 1206
R7 1M, SMD 1206
R9, R10 33R, SMD 1206
C1, C3, C5, C6 100n, SMD 1206
C8, C9 18p, SMD 1206
C2, C4, C7 CTS 10u/10V B, SMD 3528
IC1 74LV125D (NXP)
IC2 MC9S08JS16CWJ
IC3 LE33CD
Z1 GSOT05C-GS08
LED1 YELLOW, SMD 1206
LED2 GREEN, SMD 1206
Q1 Q 12.000Mhz SMD 10ppm
X1 USB1X90A SMD
J1 S2G20W
S1 S1G20

Použitá literatura:

PřílohaVelikost
Package icon Schéma a plošný spoj.zip56.28 KB
Hodnocení článku: 

Komentáře

Je možné nahradit použitý procesor typem MC908JB16JDWE (samozřejmě za předpokladu úpravy schématu (jiný pinout) a DPS)?

MC908JB16JDWE použít nejde, protože použitý procesor pracuje s novějším jádrem HCS08

Funfuje tento programátor také jako debuger??? Děkuji za odpověď

A tento programator uz funguje aj na MCF51QE? Ten predchadzajuci, aj napriek tomu, ze tam bolo uvedene ColdFireV1, nefungoval a mam tu teraz na policke 3 kusy a su mi na dve veci...

Zdravím, chci se zeptat, zda se konektor J2 používá k naprogramování procesoru nebo zda má nějakou jinou speciální funkci.

Ano - konektor J2 slouží pro naprogramování procesoru v případě že by nefungoval bootloader, oživil jsem však již dva kusy programátoru a tento konektor jsem zatím nepotřeboval.

Konektor J2 slouží k naprogramování procesoru pokud by nefungoval bootloader.

Chtěl bych se zeptat, kdy bude tento programátor k mání jako stavebnice nebo ještě raději jako funkční oživená deska. Děkuji za info. Libor.

Podařilo se to někomu z vás rozjet pod linuxem? Existuje na to ovladač a ostatní potřebné věci?

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda-li je možné ověřit funkčnost programátoru, když nemám k dispozici žádnou periferii ani mikroprocesor, ke kterému bych programátor připojil, děkuji.

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda-li je možné otestovat funkčnost programátoru, když nemám k dispozici žádnou periferii ani mikroprocesor, ke kterému bych programátor přopojil, děkuji.

Dobrý den, v tomto sektoru elektroniky se vyskituji poprvé a ním jak s progrmátory pracovat je zapotřebý k tomu koupit ještě vývojový prostředek např.:
http://www.gme.cz/vyvojove-prostredky-pro-obvody-freescale/usb-multilink...
předem děkuji za jakoukoliv odpověď

P.S.prosím ty klasický odpovědi ,,tak co sem lezeš když to neznáš" a podobné typy odpovědí si raději ušetřete

Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat, jestli už má někdo zkušenosti s programováním mikrokontrolérů od firmy freescale. Potřeboval bych totiž naprogramovat jeden mikrokontrolér, přesněji 8 - bitový s jádrem HCS08 : MC9S08QG8CPBE, dovedl by to někdo?
 

Chtěl bych vyrobit tento programátor (už jsem objednal součástky), ale zjistil jsem, že odkaz 4 (bootloader gui) není přístupný. Hledal jsem, ale alternativní zdroj jsem nenašel. Poslal by mi prosím někdo inst. soubor?