Jste zde

Modul 10 A zdroje s výškou 2.2 mm

10_ilustr_per.jpg

Představujeme propracovaný, integrovaný modul, který toho ke své činnosti opravdu moc nepotřebuje. A pokud jej navíc budeme dále řetězit, dosáhneme až na úctyhodných 60 A.

Intersil rozšířil svou nabídku o silný hardwarový nástroj v podobě integrovaného obvodu – modulu

  • ISL8200M,
  • Complete Current Share 10A DC/DC Power Module.

Jedná se o jednoduše použitelný, výkonový DC / DC modul, umožňující sdílení proudu, který byl vyvinut pro účinné pokrytí požadavků „hladových“ zátěží, např. v telekomunikačních systémech nebo běžně rozšířených aplikacích, založených třeba na FPGA. Vše, co budeme k finálnímu vývoji uceleného 10 A zdroje potřebovat, je

  • obvod ISL8200M,
  • něco málo pasivní „drobotiny“ a
  • jeden rezistor, definující velikost výstupního napětí.

S takto zjednodušeným, časově nenáročným přístupem prakticky vyloučíme mnohá rizika, plynoucí ze samotného návrhu, vývoje i sériové výroby. A že je 10 A málo? Žádný problém! Pokud jednoduše „zparalelizujeme“ až šestici modulů ISL8200M, může „hladovou“ zátěží protéci dokonce 60 A.

 

Obvod je zkrátka a jednoduše připraven k okamžité činnosti, bez zbytečných okolků – v tom ostatně spočívá celá jeho krása. Patentované sdílení proudu (Current Sharing) pak ve vícefázových aplikacích ještě výrazně sníží samotné zvlnění, celkové náklady a také složitost daného řešení. Použité pouzdro typu QFN s rozšířenou teplotní působností navíc v definovaném teplotním rozsahu ustojí plné zatížení a to bez potřeby vnuceného chlazení. Je dokonce natolik tenké, že ho lze osadit i na zadní stranu plošného spoje. Výsledný dojem při návrhu motivu nezkazí ani přístup k jednotlivým pinům, které doplňuje jen několik externích součástek.

Základní vlastnosti ISL8200M:

  • Ucelené řešení spínaného zdroje – vše v jediném pouzdru
  • Chráněná architektura pro proudové sdílení paralelním řazením modulů – jednoduchý layout
  • Nastavitelný fázový posun (1 až 6)
  • Extrémně malá výška 2.2 mm
  • Vstupní napěťový rozsah +3.0 V až +20 V @ 10 A, možnost posílení až na 60 A
  • Jediný rezistor, definující výstupní napětí Vout v rozsahu od +0.6 V až do +6 V
  • Ochrana proti přepětí, nadproudům i přehřátí, podpěťová indikace

Dostupnost a cena:

Při odběru 1 000 ks vychází jeden obvod (modul) ISL8200M na $15.86.

Související články na hw.cz:

Download a odkazy:

 

Hodnocení článku: 

Komentáře

Chtel bych poprosit o vysvetleni jak se takovy obvod realne pouziva. Kdyz mam na vstupu treba 12V a na vystupu 1V, tak ten obvod musi sesrat 11V. Takze uz pri proudu 1A na nem bude vykonova ztrata 11W a pochybuju, ze takovi mrnous dokaze tolik tepla rozptylit. To by tam musel byt chladic jako krava. A to nemluvim o proudu 10A, kdy pak je ztrata 110W. To by musel byt chladic jak deset krav.
Hm, takze aby byl jeho ztratovy vykon co nejmensi, tak by to chtelo aby rozdil Vin - Vout byl co nejmensi. Takze kdyz chci mit vystup 1V, tak vstup by mel byt trebas 1.1V a pak by to pri 10A delalo 1W, coz uz se da bez problemu uchladit.
A tady je ten problem. Kde vzit tvrdy zdroj 1.1V, kdyz vetsinou ma clovek k dispozici zdroje typu 1.5V, 3V, 5V, 12V?
Me asi neco unika...

Ten menic je PWM, takze najvacsia vykonova strata bude na vystupnych tranzistoroch FET. Ucinnost tohoto menica je cez 90%.

Vaše matematika je sice v pořádku, ale předpokládá použití lineárního zdroje a toto je pulzní měnič. Pro jednoduchost si predstavte ze je na vystup pousteno napeti vzdy jen kratkym pulzem kterym se nabiji kondenzator. Delka impulzu urcuje jak moc se kondenzator nabije a tedy de facto i vystupni napeti. V okamziku kdy napeti na kondenzatoru opet poklesne, prijde dalsi impulz a tak porad dokola. Vhodnou frekvenci, filtraci a pod se muzete dostat na velmi vysokou ucinnost měniče (kliedne i 95% a více) a v tu chvili je vykonova ztrata jiz vyrazne nizsi.

Ono je to ve skutecnosti trochu slozitejsi (viz napriklad clanek http://hw.cz/Teorie-a-praxe/ART1876-Spinane-zdroje.html), ale dejme tomu ze tak nejak je to pochopitelne

Pozapoměl jste, že všechny obvody nejsou jen obyčejné stabilizátory, ale některé jsou měniče. Je to vidět na popisu vnitřku obvodu (schema).

Diky.

Taky Vam to pri odpovidani predvyplnuje jmeno na
"Milan Kořínek, Slavomír Skopalík, David Stoniš"?

To je nejaka chybicka na serveru?