Jste zde

Čtečka telefonních karet

karta.gif

V tomto článku naleznete návod, jak si postavit čtečku telefonních čipových karet do kartových telefonních automatů. Nejedná se o nic jiného než o čtečku sériových pamětí, kde se pomocí přiloženého softwaru vyhodnotí informace obsažené na kartě.

Úvod

Telefonní karty, používané v ČR obsahují v podstatě běžný typ sériové EEPROM a proto je v této aplikaci jenom jednoduše připojujeme k sériovému portu PC (RS232). Pomocí přiloženého programu se pak obsah karty vyhodnotí a zobrazí na vašem monitoru.

Sériový port RS232 jsme upřednostnili oproti paralelnímu portu z následujících důvodů :

  • odolnost proti zkratu, možnost napájení připojených zařízení (max. 10mA),
  • vstupní rozlišovací úroveň je asi 1V (s malou hysterezí),
  • 3 výstupní a 4 vstupní snadno ovladatelné linky,
  • druhý COM port je dostupnější, nežli LPT port, který je většinou zabraný tiskárnou.

Hardware

Ze schematu je vidět, že pouze převádíme úrovně signálů z RS232 na úroveň TTL. Co se týče mechanické konstrukce, ta záleží na možnostech kostruktéra a na účelu použití zařízení. Pro první pokusy postačí přívody ke kartě napájet na patici DIL8 z té strany kam se obyčejně zasouvá IO a druhou stranu patice při čtení přitisknout k čipu karty (nožičky patice se rozehnou směrem ven, pozor na správnou orientaci vývodů).

Z praktického hlediska je nutné použít čtečku čipových karet. V běžných maloobchodech je nenajdete proto je občas možné si jí i vyrobit. Lze k tomu elegantně použít konstrukci sletovanou a slepenou z kuprexitu. Po straně karty přilepte na podklad 3 mm čiroké pláry kuprexitu, stejně vytvořte doraz. V místě kousek za kontakty položte přes kartu přepážku s tenkého plátu kuprexitu. Kontakty lze použít z nějakého konektrou a mechanicky je upevnit na přepážku přes kartu a přiletovat na měděné plošky.

Software

Při psaní programu jsem vycházel z časových průběhů na jednotlivých pinech telefonní karty.

Pro experimenty s rychlostí čtení je možno v programu nastavit periodu hodinového kmitočtu (výchozí hodnota je 20ms). Na mém experimentálním PC (386/33MHz) bylo možno nastavit i 0ms a čipová karta to stíhala bez jakýchkoliv problémů. Na rychlejších PC jsem tento program zatím nezkoušel. Program (1.0) byl napsán v TurboPascalu 7, je v češtině a při jeho psaní jsem se snažil o to, aby měl co nejjednodušší ovládání.

Lze k němu dodat snad jen to, že při prvním spuštění na Vašem PC je dobré zvolit v menu "Nastavení programu" port, na kterém je připojen hardware (pro jednoduchost byla přidána funkce "autodetekce" která by měla zvolit příslušný port automaticky).

Tabulky

Význam vývodů telefonní karty :

Vývod Význam Funkce
1 Vcc=5V Napájení
2 R/W Vstup
3 Clock Vstup
4 Reset Vstup
5 Gnd=0V Zem
6 Vpp Vstup
7 Out Výstup
8 Fuse  

Popis obsahu telefonní karty

bity Význam
0..7 kontrolní součet
8..19 831h pro telefonní karty
20..31 počet jednotek na nové kartě
32..40 kód výrobce
41..79 sériové číslo
80..87 11h
88..95 kód země (55h-Česká Republika)
96..255 bitové pole

Závěr

Program lze po úpravě použít třeba k zablokování spuštění jiného programu v případě, že není vložena správná telefonní karta (každá totiž obsahuje kromě počtu jednotek také svoje sériové číslo), tato funkce bude dostupná v další verzi programu, ovšem nevím, jak dlouho mi bude trvat jej napsat, ale pokud bude, určitě jej umístím ke stažení na svoji stránku www.samuel.cz/~buger, jakož i na HW server. Všem, kteří se rozhodli čtečku postavit, přeji hodně úspěchů.

Jiří Drozd

 

DOWNLOAD & Odkazy

Hodnocení článku: 

Komentáře

Mám asi debilní otázku ,ale v mobilech je 6 pinů kdežto na obrázku je 8 no a zaprvé mi nesedi patice a za druhe kde mam vžit ty dalši 2?

Diky

Obavam se, ze mate trochu chybu v uvaze. Telefonni karta neni totez co SIM karta. S telefonni kartou se platilo za telefonovani. Sice se strkala do telefonu, ale ne mobilniho, alebrz automatu na ulici.