Jste zde

DC-DC měniče Traco jako náhrada 78xx?

Firma TRACO uvedla na trh nový druh DC-DC měniče nahrazující klasické lineární regulátory 78XX. Jedná se o řadu TSR-1. Mimo vyšší účinost a pinovou kompatibilitu nabízí toto řešení ještě další výhody oproti klasickému zapojení lineárního stabilizátoru.

Základní vlastnosti

TSR1_IMG.png
  • Účinnost více než 96 procent.
  • Není třeba chlazení.
  • Pinově kompatibilní s řadou lineárních stabilizátorů LMXX.
  • Vestavěné filtrační kondenzátory.
  • Pracovní rozsah teplot -40°C až + 85°C.
  • Ochrana proti zkratu.
  • Velký rozsah vstupního napětí.
  • Nízká spotřeba v režimu stand-by (2mA).
  • Relativně dobrá přesnost - až 2%

Popis

TSR-1 je nová řada snižujících měničů. Má být přímou náhradou neúčinných lineárních stabilizátorů LMXX. Vysoká účinnost umožňuje plné zatížení až do teploty 60°C bez pasivního či aktivního chlažení. TSR-1 nabízí ve srovnání s lineárními stabilizátory lepší vlastnoti. Jsou jimi vysoká přesnost výstupního napětí (2%) a nízká klidová spotřeba (2mA). TSR-1 nevyžaduje externí filtrační ani blokovací kondenzátory. Velká účinnost a nízká spotřeba tak řadí TSR-1 do skupiny kandidátů vhodných pro bateriově napájené aplikace.

TSR1_PL.png

U nás jsou obvody k dostání už i v maloobchodní síti. Například SOS electronic nabízí měniče za následující ceny:

  • TSR 1-24120 (12V za ceny 130,32/1kus, 119,02/5kusů 104,25/100kusů
  • TSR 1-2433 (3,3V za ceny 128,80/1kus, 117,63/5kusů 103,03/100kusů
  • TSR 1-2450 (5,0V za ceny 138,69/1kus, 126,67/5kusů 110,95/100kusů

DOWNLOAD & Odkazy

Hodnocení článku: 

Komentáře

S cenou sice máte pravdu, ale je potřeba si uvědomit, že mnohdy je třeba na již zaběhnutém HW zvýšit účinnost... Přilepení ušetřených mincí z druhé strany DPS by zřejmě nepomohlo...

když 78XX začínaly, tak byly taky mastnější, teď jsou levný, protože se začali masivněji používat, za pár let (a ne mnoho) se dočkáme nízkých cen i u takových to výrobků...

Měniče ve srovnání s "hřejivými" lineárními stabilizátory obecně nabízí galvanické oddělení, které 78xx a kupodivu ani 79xx z principu nemůže podporovat, čemuž zcela evidentně odpovídá i příslušná cena. V okamžiku, kdy však použijeme pinově kompatibilní, byť spínanou náhradu třísvorkového stabilizátoru, opět se společnou zemí ochuzujeme o možnost cokoli galvanicky oddělit. Pak opravdu zůstane pouze účinnost, která však může sehrát zásadní roli. Škoda jen, že s rostoucími požadavky na elektrickou bezpečnost vedle zmíněných nákladů v řadě aplikací vzrůstá i rozměr DPS.

Ako si vysvetlit ten velky vykonovy nepomer. I vyst max 1A, pri 5V je to 5W a pri 15V az 15W

Skoda, ze maximalne vystupne napatie je tak nizke. Na cast aplikacii do priemyslu nepouzitelne.

Velmi casto sa pouzivaju na napajanie zdroje 24V AC.

No a 24*1,42* 1,1 (rezerva)= 37,5V Umax.

Pre tieto aplikacie nepouzitelne.

Do starych dizajnov asi zbytocne, lebo ak tie boli navrhovane pre 7805, potom bola tato volba asi vykonovo dostatocna.
Do novych dizajnov sa navrhuju uz spinane zdroje a medzi nami konstrukcia MC33063 + toroidna L + 1xC (vystupny, ten vstupny filtracny musi byt v oboch pripadoch)+ dioda + par odporov nie je o moc vacsia ako ponukany produkt za asi patinovu cenu.
A zaplatit o 100,- viac len preto aby som usetril trochu letovania sa moc neoplati. To letovanie stoji daleko menej.
Ak by to chodilo na vstupe do 40V a cena by bola okolo 50,- dalo by sa uvazovat, aspon u nas.

Dobrý den chtěl jsem se zeptat změní se účinnost když budu odebírat místo max 1A jen 60mA ??? nebo bude stále stejná. (chci ho použít pro napájení z devíti voltové baterie) Děkuji za odpověd.

Autor přispěvku evidentně nepochopil smysl dc-dc měniče. Místo uvedení hodnoty isolačního napětí srovnává měnič se stabilizátorem řady LM ... a fantazíruje o aplikaci s bateriovém napájení. ....