Evropské letecké konsorcium EADS představilo na pařížském aerosalonu koncept dalšího letounu budoucnosti. Po ekologicky šetrnějších elektromobilech nebo elektroplavidlech přišlo na řadu i "elektroletadlo" nazvané VoltAir. Vznést by se mohlo kolem roku 2035. Celý článek naleznete ZDE.
Jste zde
Letadlo budoucnosti bude na baterie. Za dvacet let
Redakce HW serveru, 4. Červenec 2011 - 8:10
Search
Uživatel
Zajímavé akce
/ 07. 01. 2025 /
Nejvýznamnější technologická událost na světě je místem, kde můžete zažít inovace, které mění způsob, jakým žijeme.
/ 11. 03. 2025 /
Svět vestavěných systémů je mnohostranný – od hardwaru a softwaru po služby a nástroje. Embedded world Exhibition&Conference sdružuje jednou...
/ 18. 03. 2025 /
Největší mezinárodní veletrh elektrotechniky, elektroniky a energetiky v České republice a na Slovensku.
/ 31. 03. 2025 /
Největší evropský průmyslový veletrh se koná v německém Hannoveru.
Oblíbená témata
rozhraní
AI - umělá inteligence
interface
IoT
ethernet
RFID
robotika
internet věcí
wireless
PLC
Vision
5G
KNX
Hobby
HWPortal-SensDesk
hwobchod
testovani a mereni
Startup
Automotive
GNSS
LTE
Dokumentace
HW group
Cloud
kvalita vzduchu
Embedded bezpečnost
Technika budov
Industry40
Rapid prototyping
Konektory
Komentáře
Na odborném serveru?
Že takovou ptákovinu otiskne bulvár typu idnes, bych snad ještě pochopil, že jí linkuje odborný server je však na pováženou. To vážně nikomu nevadí,. že v článku chtějí v roce 2035 létat s něčím v čem mají být vysokoteplotní supravodiče, které nejen že nejsou k dispozici, ale dokonce ani neexistuje něčím podložená naděje, že budou existovat. Respektive i bez supravodičů neexistují odpovídající baterie, nejmodernějčí Li-Ion mají hustotu energie na kg hmpotnsti 200W/kg, naproti tomu běžná motorová nafta má na kg hmotnosti 60x tolik energiee, tzn. i při 40% účinnosti turbíny vychází pohon spalovacím motorem 25x lépe. V neposlední řadě, článek je tak spekulativní, že jasnou nevýhodu tedy plnou vzletovou hmotnost při prázdných bateriich prezentuje jako výhodu.
Neznečišťuje ovzduší?
Já bych byl zase rád, kdyby mi zastánci a propagátoři těch elektrovehiklů vysvětlili, jak je to s tím, že neznečišťují ovzduší. Je sice pravda, že při jízdě/letu/plavbě sice ovzduší neznečišťují, ale kde chtějí tu elektřinu brát na nabíjení? Z uhelných elektráren - hodně čoudících, s malou účinností a s produkcí síry? Z atomek - které za pár let v Evropě zakážeme? Z větrníků nebo fotovoltaik - a jak dostává ekologie na prdel při jejich výrobě a někdy v budoucnosti i při likvidaci? Taky můžeme použít elektrárnu na plyn nebo mazut - a není pak lepší ty suroviny spálit rovnou v tom vehiklu? A jak je ekologická těžba lithia (a jaké máme jeho zásoby) a jeho zpracování? A co výroba těch baterií a jejich likvidace - ani trochu to nezatěžuje prostředí?
Co otázka to jedno proti elektrovehiklům...
Jo, a když slyším vysokoteplotní supravodiče, tak bych tam spíše očekával nějakých pár závitů nakrátko, ve kterých by protékalo hodně megaampér místo té baterie...
Já bych zas, kdyby mně
Já bych zas, kdyby mně nějaký odpůrce elektra řekl, jestli při výrobě nafty a benzinu vznikají nějaké splodiny ? A kde budeme brát ropu, až nebude ?
Nikdo nepopírá, že výroba ropných výrobků je čistá jak sníh
Ale propagátoři elektrovehiklů tvrdí, že při jejich provozu nevznikají žádné zplodiny. Čímž pěkně lžou, protože k provozu patří i ta výroba elektřiny a ta už zase tak bezproblémová není.
Taky si nedělejte starosti s tím, kde budeme brát ropu, až nebude. V západní Evropě - to jest v oblasti, kde na předražená elektroauta mají lidé peníze (a dostatečně vymyté mozky) - se většina elektřiny vyrábí z atomu nebo ušlechtilých paliv. Atom tam chtějí zlikvidovat a až dojde ropa a plyn, tak nebudou mít čím topit v elektrárnách a elektřina pro elektrovehikly nebude. A jak jsem už psal výše: nevidím důvod, proč z mazutu či plynu vyrábět elektřinu, transportovat ji, transformovat a nakonec ji narvat do drahých a těžkých baterek a teprve pak ji použít na pohon vozidla (prý ekologického)...
Na internetu je hodně
Na internetu je hodně videí o výbušnosti Lion akumulátorů.
Nmusí to být jen přetížením, stačí i mechanické poškození.
Taky by bylo zajímavé začat uvažovat jak ekologicky jde zlikvidovat staré lion akumulátory.