Jste zde

Revoluce má jméno EMA, GSM alarm poměří síly s Peugeotem iOn

Počet krádeží automobilů neustále narůstá. Celá řada majitelů totiž žádným způsobem neřeší zabezpečení svého vozu – a vzhledem k ekonomické situaci se není ani čemu divit.
Lidé mnohdy nemají volné mnohatisícové částky na zakoupení zabezpečovacího zařízení a potom další tisíce na jejich odbornou montáž. Kradou se automobily u nákupních center, na benzínových pumpách i v ulicích měst. Mohlo by se to však již brzy změnit! Česká společnost FLAJZAR, s.r.o. představí na veletrhu Amper 2012 nové, skutečně revoluční zabezpečovací zařízení - GSM alarm pro automobily s názvem EMA (Electronic Micro Alarm), které s minimálními náklady zabezpečí libovolný vůz. A jak to celé funguje?
 
 

Český výrobek pro českého motoristu

 
Původní myšlenka spočívá ve využití „cigaretového“ palubního konektoru, který je součástí každého vozu a do kterého se miniaturní alarm jednoduše zasune. Během jízdy bude dobíjen, po zaparkování a odpojení napájení z konektoru pak EMA začíná vůz zcela automaticky hlídat. Obsahuje totiž v malém těle nejen již zmíněný konektor, ale i kompletní GSM komunikátor, tříosý akcelerometr, detekuje otřesy vozidla, rozbití skla, prudký náraz do vozu (například při parkování na přecpaných parkovištích u nákupních center), může zaznamenat neoprávněné startování vozu a díky konektoru lze k EMĚ připojit ještě další pohybový externí senzor zcela miniaturních rozměrů, který navíc spolehlivě oznámí vstup neoprávněné osoby do vozu. Nechybí zde ani řada možností a kombinací pro zaručení maximální odolnosti vůči falešným poplachům. Vše je řízeno výkonným procesorem s řadou filtrovacích algoritmů.
 
 
 
 

Prostě a jednoduše

 
Nyní si popíšeme jeden z možných scénářů používání, i když na výběr jich existuje hned několik, ale tento automatický je nejpohodlnější. Vše je velmi jednoduché, intuitivní. Pokud jste naprostý laik nemusíte vůbec nic nastavovat. Prostě a jednoduše po vybalení EMY z krabičky vložíte do držáku SIM kartu. Vložením karty se EMA zapne a přihlásí k síti GSM. Nyní stačí EMU prozvonit z Vašeho mobilu a ta si uloží Vaše telefonní číslo coby osoby, která je oprávněna alarm ovládat. V tomto základním režimu je následně EMA připravena chránit Váš vůz.
 
Další možností je nastavit EMU pomocí přehledného programu pro PC – EMA config, kde si jednoduše můžeme nastavit všechny funkce, doplnit další telefonní čísla, definovat odchozí i příchozí časy, citlivosti senzorů, délky zvonění, prozvonění, texty SMS, úhel naklonění při detekci odtahu vozidla, intenzitu nebo vypnutí LED diod a další.
 
 
Jakmile je EMA nastavena, vložíte ji do konektoru 12 V, který je součástí snad každého automobilu. Z důvodu ukrytí je pochopitelně vhodné, aby to byl konektor spíše v zadní části vozu, většinou bývá mezi sedadly nebo v zavazadlovém prostoru. Pokud EMU chcete ještě lépe skrýt, můžete si dokoupit prodlužovací kabel. Ten Vám umožní EMU umístit třeba pod sedadlo.
 

Zlatý Amper 2012

V rámci 20. ročníku veletrhu Amper proběhne již tradiční soutěž o nejpřínosnější exponát veletrhu, který reflektuje současné trendy vývoje ve svém oboru a svými parametry bude srovnatelný se světovou úrovní.
 
Do soutěže je aktuálně přihlášeno 31 exponátů z 29 vystavujících společností, mj. též GSM alarm EMA společnosti Flajzar či elektrický Peugeot iOn. Hodnocení provádí odborná komise složená z odborníků z ČVUT Praha, VUT Brno, ZČU Plzeň, VŠB-TU Ostrava, SAV a EZÚ Praha.
Bude – li EMA umístěna ve voze a máme – li nastaven automatický režim aktivace a deaktivace, vše již funguje samo. Během jízdy je dobíjen vnitřní akumulátor. Jakmile zaparkujete, například před nákupním centrem, vytáhnete klíček zapalování a je odpočítáván čas do aktivace senzorů. Odpočet si přitom můžete nastavit v širokém rozsahu. Slouží k tomu, abychom měli dost času na opuštění vozu, příp. vyložení zavazadel, nákladu apod. Jakmile je odpočet ukončen, EMA se zaktivuje a její senzory hlídají vůz. Můžete si nastavit automatické prozvonění po aktivaci – tím máte potvrzeno, že je Váš vůz zabezpečen.
 
Pokud nyní dojde k neoprávněnému násilnému vniknutí do vozu, ať již vylomením zámku, rozbitím skla, nebo i pouhým otevřením dveří, příp. k nárazu do vozidla nebo jeho odtahu, EMA odešle SMS zprávu na Váš mobilní telefon a ještě Vás může pro jistotu prozvonit.
 
Odjíždí – li pachatel vozem, je zde možnost sledovat trasu vozidla pomocí BTS buněk GSM sítě. Zasláním příkazu SLEDUJ pak EMA oznamuje každou novou GSM buňku a tím ukazuje směr a přibližnou trasu vozidla. Navíc se tyto informace chronologicky ukládají do paměti a pouhým zasláním příkazu TRASA obdržíte výpis celé trasy vozidla. Kódy BTS buněk jsou pak vítaným pomocníkem pro policii při hledání vozidla.
 
V rušných městech je poměrně vysoká pravděpodobnost falešných poplachů, proto EMA obsahuje ještě takzvanou „kombinovanou podmínku“. Pokud opatříte EMU jednoduchým a miniaturním pohybovým senzorem, jehož rozměry jsou jen 20 x 25 x 14 mm, dojde k vyvolání alarmového volání a zaslání SMS až při kombinaci otřesového senzoru a vniknutí do vozu. Vše je pochopitelně časově navázáno s možností editace pomocí programu EMA config. Využití malého pohybového senzoru, který snadno umístíte na libovolné místo ve voze, například v jeho přední části, má další velkou výhodu – samotná EMA může být někde ve voze zcela ukrytá.
 
 
 
Deaktivaci EMY lze také provést automaticky. Jakmile přijdete k vozu a otevřete dveře, je spuštěn časovač příchodu, který bude opět nastaven od jednotek až po desítky vteřin. Do té doby musíte vložit klíček do zapalování a EMA je deaktivována. Celý tento proces je provozně bezplatný. Automaticky se EMA zaktivovala, bezplatně Vás prozvonila a po návratu se automaticky deaktivovala. Pokud nedošlo k poplachu, nebyla odeslána žádná SMS.
 

Vidět znamená věřit

EMA, GSM alarm společnosti Flajzar, bude k vidění i vyzkoušení na veletrhu Amper 2012, hala V, stánek č. 181. Další informace naleznete na www.mojeema.cz.
Existuje zde mnoho možností ovládání. Můžete vynechat automatické režimy a EMU ovládat prozvoněním z Vašeho mobilu. Stejně tak ji můžete ovládat pomocí SMS. Měnit nastavení lze velmi jednoduše a přehledně pomocí programu EMA config. Ten je rozdělen na část pro laiky a část pro odborníky. Navíc lze jediným kliknutí provést aktualizaci firmware z webu, protože EMA je živý projekt a podle požadavků uživatelů budou přidávány další funkce a vylepšení.
 
Že je EMA opatřena Li-Ion akumulátorem již zaznělo, ale aby byla zaručena spolehlivá činnost, je integrována funkce automatického dobíjení během jízdy a také řízení spotřeby. Sleduje se stav akumulátoru, předpokládaná výdrž a ještě k tomu EMA přejde v pravý čas, většinou po několika hodinách od zaparkování, do režimu spánku. V nastavení si můžete povolit zaslání informační SMS o přechodu do spánku. V tomto režimu, kdy je EMA odsíťována, zhasnou LED a šetří se energie. Všechny senzory jsou ale aktivní! Jakmile dojde k události, EMA se rychle zasíťuje a vyvolá poplach. Potom, po určité době, opět přechází do režimu spánku.
 
 
 
EMA je projekt, který od začátku až do konce vznikal ve společnosti FLAJZAR. Jedná se tedy o 100 % původní český projekt. Poprvé byla EMA představena na prestižní výběrové přehlídce nejnovějších trendů v oblasti zabezpečovací techniky Prague Fire & Security Days v září 2011 v Praze, kde vyhrála první cenu – získala hlas všech porotců z řad odborníků, znalců a novinářů. EMA má za cíl nabídnout majiteli běžného automobilu efektivní, snadné a cenově výhodné zabezpečení vozu a tím přispět ke snížení kriminality nejen u nás v ČR. Nevyžaduje žádnou odbornou montáž, je miniaturní a navíc snadno přenositelná z vozu do vozu.
 
 

Základní informace o veletrhu Amper 2012

 
 

Termín konání:

20. – 23. 3. 2012
 

Místo konání:

VÝSTAVIŠTĚ BRNO
 

Otevírací doba pro návštěvníky:

9:00 – 17:00 hod. (út – čt)
9:00 – 16:00 hod. (pá)
 

Vstupné:

celodenní vstupné 250 Kč
vstupné po 14. hod. 200 Kč
studenti 150 Kč (út – čt), 50 Kč (pá); nutno prokázat platným studentským průkazem
oficiální katalog veletrhu 150 Kč
 

Parkovné:

Dle aktuálních sazeb jednotlivých parkovišť
 

Mapa areálu:

 
 

Download a odkazy:

Hodnocení článku: 

Komentáře

Hezké a chytré udělátko. Má jedno veliké ALE.
Jakmile se někdo do vozu dostane (a to trvá opravdu jen chvíli), tak tuto podivnou věc v zapalovači jistě nenechá. Následný nález EMY na asfaltu parkoviště nic neřeší. Nazývat toto udělátko alarmem, asi není to pravé ořechové...

neumis cist na zacatku clanku ? "......po zaparkování a odpojení napájení z konektoru pak EMA začíná vůz zcela automaticky hlídat. " Znamena to , za tuto "podivnou vec" vytahnes ze zapalovace a ukryjes nekde ve vozidle . Tak jsem alespon pochopil ja

vy jste fakt negramoti!!! EMA musí být po celou dobu v zapalovači, ale jestli nejste úplně blbý, tak si ten zapalovač vytáhneš třeba do kufru(některý auta ho tam maj standartně), nebo třeba do přihrádky spolujezdce, prostě někam kde nebude na očích a milej zlatej zloděj nemusí vůbec vědět že tam nějaký takový šikovný udělátko je

Dalsi, co necita cele clanky. Musi byt v konektore zapalovaca preto, aby sa pocas jazdy dobijal Tebou citovany akumulatorek. Je predsa logicke, ze bez dobijania by sa po case uplne vybil.

Môže to byť aj tak, že počas jazdy bude v zapaľovači a po zaparkovaní sa vytiahne a ukryje. V tejto verzii to môže byť ďaleko spoľahlivejšie ako klasický alarm, lebo k tomu nepôjde žiaden drôt, čiže ak Vás nebude niekto priamo sledovať vysoko pravdepodobne nebude mať ako to zariadenie objaviť. V princípe to je aj jeho prednosťou, že je všetko v jednom malom zariadení.

I pokud se zloděj do auta dostane, majitel už o tom bude vědět i když nakonec EMA skončí na chodníku. Reakce je tak rychlá, že i kdyby se ji snažil zloděj zlikvidovat, půjde mu to hodně těžko a každopádně majitel už bude mít echo o tom, že se něco děje. SIM kartu také jen tak nevytáhne, je tam zámek. EMA umí deaktivovat LED signalizaci, aby na sebe nepoutala pozornost a nebo se dá díky integrovanému akumulátoru schovat do přihrádky, pod sedadlo a podobně a vydrží běžet online cca 2 dny, nebo v režimu spánku cca týden.

Nic nového pod sluncem, podobný systém jsem si vyrobil před pěti lety a do dnes funguje.Stačil mě starý mobil s rychlou volbou. Ten jsem zabudoval za palubní desku pod budíky...pohyb telefonu jsem mohl sledovat na netu a hlašení o stavu vozidla mi chodí na mobil dokonce mohu i břes mobil zhasnou motor nebo nastartovat...což kydž rano vstanu a mám zamrzlé auto je výborná věc.Příjdu už k vyhřátemu autu.Samozřejmě bacha na kvalt:)) to by na parkovišti nedopadlo zrovna dobře...

je to bomba věc! Každopádně pochvala pánům vývojářům...funguje perfektně!!!
Udělal jsem si skrytou zásuvku v kufru za tapecírungem, kam se dává lékárnička :-)

Dobrý den, neměl jsem zatím možnost vidět EMU v provozu, proto mi prosím někdo poraďte. V článku se píše, že EMA po aktivaci čidla časuje příchod (otevřou se dveře). A jak vlastně pozná rozdíl mezi tím, že majitel otevřel dveře a v časové prodlevě otočil klíčkem (pustil proud do zapalovače) anebo zloděj přes okénko vyčuchal EMU, otevřel dveře, EMU vytáhl ze zapalovače a připojil ji např k malé 12V baterii a odložil opodál? Vím že si leckdo kutíte zapalovačovou zásuvku někam jinam, ale vzhledem k tomu že výrobce nevybavil EMU svorkovnicí ale autozapalovačovým konektorem, počítá se pravděpodobně se širokým spektrem zákazníků, kteří to jen píchnou do originálně umístěného zapalovače. No a nechci nikoho nabádat, ale víte jak lokalizovat skrytou EMU? Stačí aby mít komplice a zatímco jeden lump poleze do auta, druhý bude sledovat řidiče např. v obchoďáku třeba jen 5 minut (jak píše článek i jen několik desítek vteřin) a jak bude řidič tahat telefon a dá najevo "že se něco děje", stačí jen upozornit prvního lumpa, aby se stáhl. Jinak dobrá myšlenka, hezký design. Chválím tvůrce, že je možné něco takového vyrobit i u nás. :-) Jo a u mě v autě to nepofrčí, já mám funkční zapalovač i bez klíčku, takže se nezaktivuje ani za týden, leda že by mi vycucla baterku. :-D

Genialita zařízení spočívá v jeho jednoduchosti, a samozřejmě z toho plynou určitá omezení.
Doporučuji nastudovat návod (je ja webu výrobku), nejlépe pak jsou zřejmé možnosti a případné "problémy".

K tomu co píšete:
- pokud v příchodovém čase někdo přepojí Emu na zdroj, pak jí samozřejmě deaktivuje. To ovšem předpokládá znalost a přípravu na tento konkrétní alarm. Že by si snad někdo předem připravil a přinesl akumulátor? Za pravděpodobnější bych považoval , že alarm rozdupe :)

Doporučil bych zapojit ji do konektoru v zavazadlovém prostoru, čož uvádí ostatně i výrobce.

Dále,
Můžete ale zvolit jeden z dalších režimů, kdy se alarm aktivuje a/nebo deaktivuje prozvoněním, což je samozřejmě podstatně bezpečnější, neb se neuplatňují příchodové a odchodové časy. Na úkor komfortu pochopitelně. To je i odpověď na vaši připomínku se zapalovačem funkčním i bez klíčku, použít emu tedy lze.

A pokud komplic lokalizoval informování majitele vozu, tak lze říci, že ema účel splnila :)

Genialita zařízení spočívá v jeho jednoduchosti, a samozřejmě z toho plynou určitá omezení.
Doporučuji nastudovat návod (je ja webu výrobku), nejlépe pak jsou zřejmé možnosti a případné "problémy".

K tomu co píšete:
- pokud v příchodovém čase někdo přepojí Emu na zdroj, pak jí samozřejmě deaktivuje. To ovšem předpokládá znalost a přípravu na tento konkrétní alarm. Že by si snad někdo předem připravil a přinesl akumulátor? Za pravděpodobnější bych považoval , že alarm rozdupe :)

Doporučil bych zapojit ji do konektoru v zavazadlovém prostoru, čož uvádí ostatně i výrobce.

Dále,
Můžete ale zvolit jeden z dalších režimů, kdy se alarm aktivuje a/nebo deaktivuje prozvoněním, což je samozřejmě podstatně bezpečnější, neb se neuplatňují příchodové a odchodové časy. Na úkor komfortu pochopitelně. To je i odpověď na vaši připomínku se zapalovačem funkčním i bez klíčku, použít emu tedy lze.

A pokud komplic lokalizoval informování majitele vozu, tak lze říci, že ema účel splnila :)

To vipada zajmave jenom egzistuje něco podobně take se nasune do zapalovaču a menuje se to JEPER  nebo rušičká JPS signalu. Ty lacine stoje kolem 2000 kč(take ruše signal bez problemu mužete skusit) ale profik zlodej kupuje za 20000 nebo 30000 kč a bez problemu ruši signal  1 km kolem auta. Jenom ONYSISTEM nebo ŠERLOG maji radio signal kterí rušičká nemuže zrušit. Takže mikroalarm nebo jakekoliv GPS zabezpečení  je vihazovaně penez.