Jste zde

Organizátoři soutěže „ČeskoSlovensko má talent“ ohrozili porotu i diváky

Při veřejném rozbíjení desítek zářivek ve známé talentové soutěži došlo k uvolnění nebezpečného množství toxické rtuti.
Nezisková společnost Ekolamp, která se zabývá ekologickým sběrem a recyklací osvětlovacích zařízení, minulý týden požádala Českou inspekci životního prostředí o prověření postupu likvidace nebezpečného odpadu, který vznikl při natáčení pořadu ČeskoSlovensko má talent odvysílaného v neděli 14. října 2012 na televizním kanálu Prima Family (video).
 
V rámci exhibice bojového umění indická skupina Bir Khalsa Group na pódiu rozbila desítky úsporných světelných zdrojů, které obsahují toxickou rtuť. Té je sice v zářivkách jenom malé množství, ale při rozbití většího počtu již mohou ohrozit lidské zdraví. Zákon o odpadech proto definuje postupy a oprávněné osoby, které jsou zodpovědné za odbornou likvidaci osvětlovacích zařízení, aby nedocházelo k úniku zdraví ohrožujících látek. „Vystoupení ohrozilo několik stovek diváků v hledišti, kteří byli vystaveni jak výparům rtuti, tak úlomkům skla ze zářivek, které je velmi jemné a ostré,“ říká Radoslav Chmela, zástupce Ekolampu.
 
Likvidovat nebezpečný odpad? Ano a klidně i před objektivy, ale...
 

5 způsobů, jak ve firmě zatočit s elektroodpadem

  • Ročně se v České republice vyprodukuje přibližně 150 tun elektroodpadu. Velká část tohoto množství přitom pochází z vyřazených elektrozařízení českých firem.
Ten nyní považuje za správné zahájit správní řízení s organizátorem soutěže, který takové vystoupení povolil. „Nejen že došlo k ohrožení poroty a diváků, ale vystoupení mohlo v divácích vzbudit mylný dojem, že jakékoliv nakládání s úspornými světelnými zdroji je bezrizikové a pro okolí nijak nebezpečné. Je tomu právě naopak, tyto světelné zdroje je třeba odevzdat k odborné likvidaci a rozhodně se nesmějí rozbíjet či jinak neodborně rozebírat. V případě, že dojde při manipulaci k rozbití zářivky, je nutné se zbytky manipulovat jako s nebezpečným odpadem,“ dodává.
 
Samotná rtuť ve světelných zdrojích přitom škodit nemusí, nebezpečí pro zdraví představuje až ve větším množství při neodborné likvidaci, jako nám ukázala show. Zářivka se proto považuje za elektroodpad – podobně jako mobilní telefony, počítače nebo televize. I ty totiž obsahují řadu toxických látek, které musí být recyklovány odborně (základní přehled naleznete na HW serveru např. v článku Přijď a staň se mistrem ČR v hodu mobilem!).
 
Rtuť se v úsporných zářivkách vyskytuje ve velmi malém množství (cca 2–5 mg), například v klasickém teploměru je rtuti 500krát více, ale ve větších koncentracích formou výparů je přesto nebezpečná. Při náhodném rozbití zářivky je třeba místnost dobře vyvětrat, střepy zamést a odvézt do sběrného dvora.

 

Jeden metr jako základní jednotka ochoty, předponu kilo už nevyužijeme

 
Tři čtvrtiny Čechů považují zpětný odběr vysloužilých úsporných zářivek za užitečnou službu, ale jen 40 % domácností této služby skutečně využívá. Spotřebitelé jsou přitom ochotni odnášet vyřazené světelné zdroje průměrně do vzdálenosti 714 metrů. Ročně i tak na skládkách zbytečně končí 75 kilogramů toxické rtuti. Takové množství by mohlo teoreticky znečistit vodu v objemu 238 Máchových jezer.
 
Polovina dotázaných by přivítala, pokud by nádoby na vyřazené světelné zdroje byly umístěny blíže než nyní. „Negativním trendem je neustálé zkracování průměrné vzdálenosti, kterou jsou spotřebitelé ochotni s vysloužilou zářivkou urazit. Dle průzkumu to je nyní 714 metrů, loni to bylo o 270 metrů více. Domácnosti zatím volí neekologickou cestu, a tak zářivky většinou končí v komunálním odpadu a pak na skládkách,“ rekapituluje výsledky Chmela.
 
Loni Češi odevzdali k recyklaci přes pět milionů kusů úsporných žárovek. Nejvíce se na zpětném odběru podílely firmy a obce. Domácnosti zatím zaostávají a na skládkách proto ročně zbytečně končí až 60 % doma vyřazených úsporných světelných zdrojů. Neodborně zlikvidované úsporné zářivky představují značnou ekologickou zátěž: nevyužity jsou ročně tisíce tun směsi skla, plastů, kovů a hlavně zhruba 75 kilogramů toxické rtuti.
 
Vyřazené úsporné zářivky lze přitom vrátit v jakémkoli obchodě s elektronikou, ve sběrných dvorech obcí či do malých sběrných nádob, které se nacházejí v obchodních centrech, na městských úřadech nebo v řadě firem.
 

 

Úsporky patří do sběrných míst, nyní jich je přes 3 400

 
Po celém Česku je aktuálně rozmístěno více než 1 400 sběrných nádob, přičemž každoročně jich přibude dalších několik set. Cílem je, aby do budoucna ve všech obcích a městech nad 2 000 obyvatel bylo alespoň jedno veřejně dostupné sběrné místo, kam budou moci občané odevzdat vysloužilé zářivky.
 
 
Více informací o rozmístění nádob a také správné likvidaci osvětlovacích zařízení je k dispozici na www.ekolamp.cz.
 
Zdroj a ilustrační fotografie: Ekolamp
 
Hodnocení článku: 

Komentáře

Napadá mě otázka, kde vlastně ti soutěžící ty "desítky trubic" asi vzali? Že by na každé představení kupovali nové? Nebo že by se jim doma tak kazily? Nebo jim je nějaký ekolikvidátor rád přenechal???

Kazdy si haji svuj Job. Nakej ekoaktivak cucel na tv a udelal se u rozbitejch zarivek.
Treba zde na videu bude mit orgac na stopazi 1:30 (rozjeti zarivek) http://www.youtube.com/watch?v=QpB1oyMat_E
Stara zarovka je lepsi. At si topi, ale vydrzi dele nez kdejaka usporka z ciny.