Jste zde

Vizuální infrateploměry a jak na ně

Měření teploty lze provádět několika typy přístrojů – od základních a jednoduchých, které zobrazují aktuální hodnotu v jednom zprůměrovaném bodě, až po sofistikované termokamery s precizní optikou, zobrazující celkový pohled na situaci a teplotní úroveň všech bodů.
Na trhu se však objevila nová kategorie přístrojů, tzv. vizuální IR teploměry. Co si lze pod tím představit a jak se odlišují od ostatních měřicích přístrojů?
 
Na první pohled se může novinka společnosti Fluke, VT02, snadno splést s konvenčním IR (infračerveným) teploměrem. Rozdíl se projeví až při pohledu na zadní stranu, kde místo pouhého zobrazení teplot nalezneme barevný displej a přístroj zobrazí termální obraz v kombinaci s vizuálním obrazem, podobně jako dražší termokamery.
 
 
Vzhledem ke svým rozměrům postrádá zaostřovací optiku a vše se tak provádí elektronicky funkcemi NEAR - FAR. Názorně to lze vidět na obrázku, kde je termální bod, zobrazující 75,4 ˚F (24,1 ˚C), umístěn nad psem, místo aby se prolnul. Jelikož pes nebyl do 9 cm od přístroje, je zde vidět účinek paralaxy – kamera snímače teploty a kamera pro reálný obraz nebyly ve středu na stejném místě. Problém v tomto případě napraví volba FAR.
 
Nastavení NEAR - FAR
 
Mimochodem, měřená hodnota 75 ˚F (24,1 ˚C) je správná, třebaže se normální teplota u psa pohybuje okolo 100 ˚F (36,6 C). Srst totiž působí jako dobrý izolátor a je dobré si připomenout, že měříme vyzářenou tepelnou energii povrchu.
 

 

Klasika bez kontaktů

 
Bezkontaktní teploměry měří infračervené záření z oblasti v přední části zařízení, která se mění podle její vzdálenosti. Přístrojem interpretované výsledky jsou pak povrchové teploty. Snímaná teplota se měří v kruhu, který je dán kuželem mezi teploměrem a povrchem. Specifikace optického rozlišení pro infračervený teploměr následně popisuje, jak velký tento kruh bude.
 
Například 10:1 znamená, že pro měření kruhu o velikosti jednoho centimetru je třeba vzdálenosti deseti centimetrů. Teplota je pak průměrem teplot uvnitř kruhu. Zatímco laserové body pomáhají najít střed měřené oblasti, vyžaduje určitou praxi zjistit, jak velký prostor je tím měřeným průměrem. Zároveň nemusí být ihned patrné, která část z měřené oblasti je ta nejžhavější. Pomoci může přiblížení k povrchu, ale v řadě případů to není z hlediska bezpečnosti možné.

 

 

Termální snímky, tepelné mapy a infračervená prolnutí

 
Fluke představil své termovizní produkty před několika lety. Jedná se o infračervené kamery s vysokým rozlišením, které na displeji zobrazují variace teplot celé zobrazené plochy. S takovou IR kamerou můžeme rychle identifikovat problematické body, jinými slovy, vidíme tepelnou mapu měřeného objektu, která se při sloučení s reálným obrazem měřené situace stává ještě užitečnější.
 
Obdobný princip s nižším rozlišením je použitý i u VT02. Díky tomu, že je kromě IR jednotky vybaven také konvenční kamerou, umožňuje „míchání“ vizuálního obrazu s tepelnou mapou, která má nastavitelnou intenzitu prolnutí. Umožňuje tak například rychlou a snadnou identifikaci horkých ložisek, jističů nebo netěsností u výfukového potrubí.
 

 

Příklad ze skutečného života

 
Správa budovy pomocí techniků údržby pravidelně zajišťuje, aby nouzové osvětlení, dojde – li k výpadku napájení, pracovalo správně. Při kontrole se záměrně odpojí přívod elektrického proudu a ověří, zda všechny jednotky fungují a dostatečně svítí. Problémem bylo, že u několika z nich došlo k rychlému poklesu intenzity světla až do jejich úplného vypnutí během prvních dvou minut po aktivaci. Jako první padlo podezření právě na baterii.
 
„Jedno nouzové světlo nefungovalo správně už před simulovaným výpadkem, takže jsem se po jeho výměně pokusil určit povahu selhání. Po odstranění krytů jsem připojil napájení a zaměřil svou pozornost na desku napájecího zdroje. Protože jsem měřil pouze několik centimetrů od desky, použil jsem na VT02 nastavení NEAR,“ vysvětluje technik.
 
Deska napájecího zdroje – infračerveně / vizuálně
 
Jak vyplývá z infračerveného obrázku desky napájecího zdroje, červené oblasti, zvýrazněné v centru, měly teplotu asi 82 ​˚F (cca 27,8 ˚C), ale reálný tepelný bod byl v dolní části displeje. Pohled na uložený obrázek v počítači pak pomocí softwaru SmartView poskytl podrobnější informace.
 
Zkoumání odhalilo, že baterie v přístroji měla zkratovanou buňku, což vedlo k většímu proudu v napájecím zdroji a k příliš nízkému napětí pro fungování světelných obvodů. Výměna zkratované baterie pak celý problém zdárně vyřešila.
 
 

Závěr

 
Vizuální infrateploměry jsou kombinací malého a odolného teploměru s funkcí termální kamery. Díky jejich ceně (v našem konkrétním případě 16 960 Kč bez DPH) tak lze technikům poskytnout silný nástroj pro rychlou a snadnou identifikaci případných problémů a předcházet tak vážnějším selháním technologických celků, které mohou být zapříčiněny nepřesným zaměřením teploty. Na displeji se problematická místa zobrazí na tepelné mapě a díky reálnému zobrazení je ihned vidět, v jaké části se daná teplota nalézá.
 
 
Zdroj: Fluke

 

Hodnocení článku: 

Komentáře

Viete od vyrobcu zistit rozlisenie IR snimaca? Na produktovej stranke vyrobcu su same reklamne reci ale zakladna informacia tam chyba.