Jste zde

Sjednotí NFC všechny bezdrátové technologie?

NFC sjednocuje bezkontaktní a bezdrátové standardy a tím umožňuje neuvěřitelně snadný přenos dat nebo např. nastavení přístupu do WiFi sítě.
Technologie Near Field Comunication (NFC) vznikla za účelem vyřešit dilema různých bezdrátových technologií, které umožňují i podstatně vyšší rychlost přenosu dat, ale často za cenu zdlouhavého nastavení. Dá se říci, že NFC řeší všechny případy - přenos malého i velkého množství dat. V prvním případě, při přenosu malých souborů nebo malého množství dat, postačuje i přenosová rychlost NFC (až do 424 kbps) a ve druhém případě, při přenosu velkého množství dat, umožní NFC navázat např. WiFi spojení během okamžiku, bez potřeby ručně zadávat jakékoliv nastavení.
 
 
NFC je založeno na existujícím standardu bezdrátové komunikace - RFID (ISO / IEC 14443 A & B a JIS-X 6319-4). Schopnost komunikovat obousměrně je ideální pro okamžitý přenos dat nebo nastavení spojení přes jiné bezdrátové technologie pouhým dotykem (přiblížením). Pro koncového uživatele to znamená jednoduché navázání spojení, rychlé transakce a pohodlné sdílení dat. Podobně jako u RFID, i NFC zařízení existují aktivní a pasivní. Aktivní zařízení jsou např. smartphony, platební terminály a jiná zařízení, která mají vlastní napájení a malou anténu sloužící pro přenos dat a současně napájení pasivních NFC zařízení, tzv. tagů (značek). Tagy mohou mít miniaturní rozměry (podobně jako u RFID) a umožňují čtení, zápis ale i implementaci různých aplikací.
 
 
 

NFC je vhodné např. pro

 
 • navázání Bluetooth spojení pouhým přiblížením dvou Bluetooth zařízení
 • připojení do WiFi sítě přiblížením telefonu k routeru nebo k jinému NFC zařízení (tagu), obsahujícímu přístupová nastavení
 • bezkontaktní platby
 • inteligentní přístupové systémy s centrálním řízením přístupových práv
 • sdílení a přenos dat (např. tisk obrázku na tiskárně)
 • široké možnosti ve zdravotnictví
 • věrnostní programy
 • dopravu
 • spotřební elektroniku
 • vizitky, plakáty s různými informacemi, kde mohou být údaje zapsány v NFC tagu
   
Technologie NFC je otevřena pro volné použití bez poplatků. Jako první modul s podporou NFC u distributora, společnosti SOS electronic, najdete mini Mifare/NFC modul. Rozsáhlou dokumentaci a mnohé užitečné informace o NFC dále naleznete na stránkách NFC forum http://www.nfc-forum.org/home/.

V případě zájmu o jakékoliv NFC produkty pište na info@soselectronic.cz.
 
 

Základní vlastnosti a výhody:

 
 • inteligentní technologie, řešící dilema bezdrátových sítí ohledně často pracného nastavení připojení
 • jednoduchým přiblížením (dotykem) dokáže např. nastavit WiFi připojení telefonu do WiFi sítě
 • umožňuje i přenos dat na malé vzdálenosti (max. desítky cm)
 • založena na RFID (ISO/IEC 14443 A&B a JIS-X 6319-4) - 13,56 MHz
 • stovky různých možností použití v každodenním životě
 
 

Download a odkazy:

 

 

Hodnocení článku: 

Komentáře

Nějak tomu nerozumím. WiFi i BT řeší bezpečnost sítě (tedy aby se k síti nepřipojil někdo cizí nebo nežádoucí) různým kódováním a hesly. A teď příjde nějaká technologie a "sama" se připojí k mé síti bez zadávání hesel? A jak ví, ke které síti (z těch 5, které vidím) se má připojit? Bez ručního nastavování? 

Nebo to připojení musím poprvé nastavit a NCF si to nastavení (i s heslem) zapamatuje? Ale na to nepotřebuji žádné NFC - zapamatovat si nastavení připojení dovede každý notebook nebo smartfone či tablet už dnes i bez nějaké dodatkové technologie. 

Taky nechápu (když už mám nastavené BT či WiFi) k čemu je mi případné duplicitní spojení přes NFC, když to spojení  má nejmenší dosah i nejmenší rychlost - myslím z trojice NFC, BT a WiFi. Jedině GSM je pomalejší, ale to NFC stejně nenahradí ani nenastaví - tam se to pohodlně nastavuje SIM kartou...

A už vůbec nerozumím cenové politice: BT modul stojí do 200 Kč, WiFi i GSM modul do 500 Kč.  A modul NFC, který má jen zjednodušit spojení přes ty jiné moduly stojí 1900Kč?

Bohužel jste nepochopil to, že NFC má extrémně malou dobu k vytvoření spojení, téměř okamžitě, což se nedá říct o ostatních GSM/WIFI/BT... To je jeho hlavní výhoda.

Kontaktujte svého distributora

* Hvězdičkou (*) označené údaje jsou povinné.

CAPTCHA
Toto je ochrana před spamem.