Jste zde

Vyháněč zlodějů je agresivní a hlasitý. Na SD kartě nese pět profi hlášek

Siréna houká a zloděj vesele ničí a krade dál. Kamera zarytě mlčí a nevyhráli jsme ani s napojením na pult ostrahy. Za pár minut se toho dalo zničit a ukrást více než dost...
Je vám tento scénář povědomý? Pak možná nadešla chvíle poohlédnout se po „aktivnější“ ochraně, která by zloděje či vandaly detekovala a vyhnala dříve, než stačí cokoli napáchat. Dosavadní zabezpečovací systémy totiž vystupovaly spíše pasivněji – pouze něco detekovaly a někoho informovaly. Aktivní audio výstražný systém – vyháněč zlodějů – od společnosti Dexon (zdroj) narušitelé pořádku zatím příliš neznají a tak ve většině případů skutečně z místa utečou.
 
 

Na sluneční elektrárnu i do muzea

  • Další, v této chvíli však ne bezpečnostní, aplikací tohoto zařízení může být automatické přehrávání podkresu či interaktivního „povídání“ např. v muzeích, galeriích nebo v prodejnách. Přistoupí-li návštěvník k dané expozici, přehraje se mu audio nahrávka. Jeho návštěva v prodejně či muzeu tak může být velice interaktivní a bezobslužná. Tady už samozřejmě nastavujeme daleko menší hlasitost a používáme mnohem „příjemnější“ hlášení.
A jak to celé funguje? Srdcem Vyháněče je jednotka JDM 80IR, která v sobě obsahuje mikroprocesor, detektor pohybu, audiomodul a zesilovač. Na vnitřní paměťové kartě má uloženy velice autentická (lidská) agresivní hlášení. K jednotce se pak připojí velký a robustní reproduktor, který je součástí balení. Jakmile dojde k detekci pohybu vandala v místě, kde nemá být, spustí se první výstraha. Vypadá to, jako by jej skutečně někdo viděl a křičel, ať okamžitě z místa odejde. Obsah dalších hlášení se mění a celková agresivita postupně narůstá, navíc se hlášení spouští s určitou logikou, aby byla ještě více autentická. Zloděj nabývá dojmu, že je skutečně pronásledován, a tak raději z místa utíká.
 
Vyháněč byl z výroby vybaven pěti agresivními hlášeními, která jsou pečlivě nahrána hercem a jejichž autentičnost je opravdu vysoká (ukázka prvního z nich). Uživatel si na SD kartu může pochopitelně uložit i své vlastní hlášky nebo též štěkot psa. K úspěšnosti vyhnání přispívá i fakt, že je reprodukce výstrah dosti hlasitá a díky tomu i nepříjemná. Měřením byla zjištěna hodnota 119 dB, což už je docela slušný „nářez“.
 
Samotná instalace je pak velmi jednoduchá – v podstatě připojíme jen dva kabely. Nic se neprogramuje. Výrobce počítá s umístěním na přímém dešti, slunci i sněžení (krytí IP 66). Veškerá elektronika je tak hermeticky uzavřena a přívodní kabely má opatřeny těsnými průchodkami. Systém lze dále rozšiřovat a v případě potřeby jej napájet i z běžného časového spínače a rozlišovat tak třeba denní a noční režim.
 
Hodnocení článku: 

Komentáře

Aneb po prvnim seznameni bude zlodej znat nahrana hlaseni a bude vedet, ze mu nic nehrozi. A jsme zase na zacatku. Je to neco jako prodavane atrapy venkovnich siren nebo kamer. Problem nekterych je, ze se jako skutecne kamery nebo sireny vubec neprodavaji, takze staci projit par internetovych obchodu a i jako laik pak rozeznate atrapu a skutecne zarizeni.

Lepsim resenim je automaticka paintballova vez aktivovana spustenim alarmu.
Sama si utocnika najde, sama zacne palit.