Jste zde

Elektronika se zasnoubila se stavaři. Potomek očekáván v 9. měsíci

Firmy z našeho oboru budeme od příštího roku hledat mezi koupacími jezírky, saunami, dřevostavbami, topenáři, vzduchotechniky, bazénáři a ekology. Alespoň v Praze.
Když se na přelomu března a dubna 2011 konal za svou téměř 20letou historii veletrh Amper poprvé v Brně, nenechala na sebe reakce z velkého města na Vltavě dlouho čekat. Měsíc se nedostal ani do své poloviny a Pražský veletržní areál Letňany hostil nápadně podobnou akci s pořadovým číslem jedna a označením Electron s tradičním uvozením For. Mezi oběma rivaly z elektrotechnické branže to jiskřilo již od samotného počátku a vystavovatelé byli kromě toho postaveni před nelehký úkol – museli se rozhodnout, čemu dají přednost. Zvládnout v plném nasazení obě akce totiž pro mnohé z nich představovalo obrovskou zátěž.
 
Napětí, kterému by vzhledem k odborné povaze obou mezinárodních veletrhů slušel spíše fyzikální rozměr, se tak mohlo začít krájet. Jaroslav Čížek, generální ředitel ABF, a.s., si navzdory poloviční návštěvnosti a stejně tak i počtu vystavujících po skončení prvního ročníku liboval: „Elektrotechnika je stále oborem, ve kterém máte světu co ukázat. Veletrh Electron s nabídkou novinek, inovací a jedinečných technologií je toho jasným a přesvědčivým důkazem.“ Aby bylo rozhodování, kde se vystavovat světu na odiv, ještě jednodušší, dělily oba soky v roce příštím už pouhé tři dny. Amper rostl a Brno mu evidentně svědčilo, jen Electronu od té chvíle začalo chodit stále méně lidí a nezachránilo ho ani mírné navýšení v počtu vystavovatelů, kteří se nyní hlásili již na celou pětku souběžně probíhajících akcí – první automatizační nebo též energetické vlaštovky a také dříve „zavedené“ strojírenské technologie včetně logistiky.
 
For Electron | zdroj: forelektron.cz
 
V letošním roce proto organizátoři do třetice otočili, ponechali Amperu jeho výsostně březnové konání a své vystoupení naplánovali pro jistotu na listopad. Výsledek už známe. Navzdory třem „For“ a tiché změně jednoho písmene v názvu se Elektron propad na své historické minimum v podobě 15 000 návštěvníků a pouhých 126 firem. Jen pro srovnání, pouze těch zahraničních vystavovatelů bylo ve stejném roce v Brně o 33 více. Velikostí hrubé výstavní plochy se tak v hlavním městě nedostali ani na čisté rozměry svého druhého ročníku – odliv vystavovatelů, kterých zde zůstala zhruba jen třetina, je prostě znát – a nezachránila to ani nová vychytávka pro chytrá zařízení (na HW.cz jste mohli číst Máte už veletrhy v kapse? Stáhněte si mobilní aplikaci) ani takové to populární rozšíření o For Elektron Motion. Amper se svou trojnásobně vyšší účastí a pět krát více vystavovateli si mohl začít mnout ruce.
 
Amper | zdroj: amper.cz
 
Dráždit „proudy“ bosou nohou se prostě nevyplácí. Dlužno však podotknout, že ne všechny zdroje bývají konstantní a i proudové zřídlo může jednoho dne začít vysychat, nebude – li poháněno zájmem, třebaže tomu čísla dosud nijak nenasvědčují. 22. ročník veletrhu Amper (na HW serveru čtěte Inovace, obchod a odborníci mají zelenou. Amper 2014 již brzy) se tak v roce příštím uskuteční již v tradičním březnovém termínu. Praha se zatím hledá a zázemí, jak se zdá, našla mezi stavaři. Rekonstrukce a revitalizace totiž do pražských Letňan na For Arch 2013 přilákala 71 290 lidí a organizátoři věří, že na stejné zvýrazněné téma znovu zabodují. Ve dnech 16. - 20. září 2014, tj. v onom pověstném devátém měsíci, se tak For Elektron, nyní již jako vše zaštiťující 4. mezinárodní veletrh elektrotechniky, elektroniky, automatizace a energetiky, utká o své místo na slunci po boku pěti dalších a s mnohem delší tradicí, než je on sám.
 
 
Vytápění, alternativní zdroje energie a vzduchotechnika, dřevostavby a využití dřeva pro stavbu, bazény, koupací jezírka, technologie a sauny, recyklace, nakládání s odpady, technologie vody, čištění a ekologie – že tam nezůstalo místo pro elektroniku a automatizaci? Ale ano, jen ho budeme muset hledat, a to zhruba někde uprostřed a nově po dobu hned pěti dnů. V dalším hledání a nacházení pak můžete pokračovat na www.forelektron.cz, www.forarch.cz nebo též www.amper.cz. O tom nejzajímavějším Vás budeme pochopitelně informovat.
 
Hodnocení článku: 

Komentáře