Jste zde

Využití PC ATX zdroje pro napájení zařízení

200W zdroj, který je schopen dodat 8 A na 12V a 20 A na 5V části, je lákadlem pro mnoho konstruktérů. V tomto článku tedy najdete popis všech napájecích konektorů a několik tipů.

Pro využití PC zdrojů jako napáječů je třeba si v první řadě uvědomit, že se jedná o zdroj spínaný, který je určen svojí konstrukcí pro napájení počítačů. V AUDIO nebo dokonce VF technice může spínací kmitočet způsobit mnohé problémy. Údajně mohou některé spínané zdroje poškodit vstupní díl osciloskopů, kterými měříte na zařízení které je z nich napájeno. 

Proč vám nefunguje PC zdroj po zapnutí naprázdno



Počítačové zdroje jsou v podstatě velmi levná součástka, za cca 400 Kč lze koupit 200 W zdroj, který může dodat až 20 A na 5V a 8 A na 12V. K tomu je možné přičíst cca 1A na – 12V a cca 1A na –5V). Napětí je celkem dobře filtrováno a pokud zdroj nebudeme používat např. jako zdroj pro AUDIO zesilovač, lze jej velmi dobře uplatnit. 

Mnoho zdrojů (nikoli všechny) však obsahuje jednu „zradu“. spočívající v tom, že zdroj k tomu aby jej elektronika aktivovala potřebuje mít zatížené některé výstupní napětí, tak jak je tomu v PC. Zátěž stačí cca 0,5 A ale naprázdno zdroj často nenaběhne.  Ne všechny zdroje však vyhodnocují odběr na všech napětích. Vzhledem k vnitřnímu zapojení PC totiž plně dostačuje testovat 5V větev, kde je optočlen a na něj navazující zpětná vazba. Na 12V větvi je potom tato zpětná kontrola často vynechána. To se v praxi projevuje tím, že po připojení například k radiostanici, nebo jinému spotřebiči na +12V zdroj prostě nezapne.

Nejsnazší cesta je osvětlit si zařízení žárovkou na 5V, nebo jinak způsobit odběr na +5V. Technicky a ekologicky elegantnější je však samozřejmě změna zapojení vnitřního komparátoru, který aptivuje zdroj. To se ale vyplatí většinou až v případě, kdy předěláváte více stejných zdrojů. . 

U ATX zdrojů je k jejich nastartování potřeba spojit zelený pin "PS_ON#" s pinem GND. U některých ATX zdrojů není nutná minimální zátěž pro jejich nastartování, u jiných ano.
 

Zapojení zdrojů


Standardní napájecí konektory

PinNameColorDescription
1 PG   Orange Power Good, +5 VDC when all voltages has stabilized.
2 +5V   Red +5 VDC (or n/c)
3 +12V   Yellow +12 VDC
4 -12V   Blue -12 VDC
5 GND   Black Ground
6 GND   Black Ground
PinNameColorDescription
1 GND   Black Ground
2 GND   Black Ground
3 -5V   White or Yellow -5 VDC
4 +5V   Red +5 VDC
5 +5V   Red +5 VDC
6 +5V   Red +5 VDC

Odkazy a související stránky


 
Hodnocení článku: 

Komentáře

skvělej tip, koupil jsem 5 kusů a u dvou byla KO jen pojistka :)))

Vážený pane VyKUKU, přestaňte si tady z toho dělat reklamní plochu. Vaše ceny jsou v drtivé většině nehorázné (viz např. DDR2 1GB za 700,- když je běžná cena 300,-), stejně jako troufalost, se kterou si tu děláte reklamu. Prosím adminy o smazání komentářů zde.

Je mi lito, ale nevidim nejmensi duvod cokoliv mazat, tim spise vice nez rok od vydani. Nevim jak nyni, ale tehdy tam takova nabidka opravdu byla a byla k veci

opravdu užitečný komentář. Nj, tak zase na českém netu velký kulový, že já vůbec zkouším googlit v češtině

  zkus vykuka  :-)))))

Jen dodám, že v obrázku Main Power Connector je GND označen jako COM-prostě černej zemák.

Použil jsem hned ten vedle u zobáčku:)

Zdroj ATX jsem použil na napájení akuvrtačky. Výstup 5V jsem zatížil žárovkou 12V/21W pozor výstup 3V žárovkou 12V/5W   na výstup 12 V nutno použít nějaký kond caa  2GF/35V +led dioda jako indikátor. Bez toho kondu zdroj vypínal rušením regulace vrtačky. JInak to haprovalo různě vypínalo bylo to celé labilní.