Jste zde

Síťová regulace s rozsahem 0 - 100 procent výkonu

Byl jsem postaven před situaci, kdy bylo potřeba vyřešit regulaci výkonu, pokud možno v rozsahu regulace 0 ? 100%. Existuje spousta zapojení, které jsou ovšem dosti obvodově složité, pro spolehlivou regulaci v tomto rozsahu. Při procházení katalogu jsem narazil na obvod T2117 firmy ATMEL, po prostudování katalogového listu obvodu, jsem byl překvapen parametry obvodu a tak jsem se pustil do stavby tohoto regulátoru.

 

 

POZOR!

Integrovaný obvod T2117 (ATMEL) ze skupiny Zero-Crossing Switch je určen k řízení odporových zátěží (např. regulace vytápění, příp. žárovka apod.). Pro řízení indukčních zátěží (motorů), navzdory původnímu textu autora, místo struktury T2117 doporučujeme pro tento účel speciálně připravené prvky ATMEL ze skupiny Phase Control.

 

 

V konstrukci je použit integrovaný obvod T2117 firmy ATMEL (lze nalézt v katalogu firmy GM Electronic za přijatelnou cenu), tento obvod není příliš známy, ale díky svým výborným parametrům stojí za zveřejnění. Samotný obvod je uložen v pouzdře DIL8 a vyžaduje minimum externích součástek pro funkci obvodu. Pro napájení obvodu není nutné použít síťový transformátor, i v katalogovém zapojení je napájen přímo ze sítě přes omezovací rezistor (18kΩ) a usměrňovací diodu (1N4007), musíme proto pamatovat hlavně na regulační potenciometr, který musí být bezpodmínečně v plastovém provedení, celý obvod je totiž galvanicky spojený ze síťovým napětím. V napájecí větvi obvodu je dále zařazen filtrační elektrolytický kondenzátor (100µF). Napájecí napětí přivádíme na pin5 obvodu T2117, dále je tímto napětím napájen odporový dělič tvoření dvojicí rezistorů a potenciometrem. Na pin8 integrovaného obvodu IO1 je přivedeno přes omezovací rezistor (220kΩ) síťové napětí pro synchronizaci obvodu a spínaného triaku TY1 (TIC246M). Na pin1 je připojen rezistor R4 (100kΩ) a na pin2 elektrolytický kondenzátor C2 (2,2µF), tyto prvky tvoří RC článek pro vnitřní generátor obvodu. Na pin4 je přivedeno napětí přes potenciometr P1 (100kΩ), které je uvnitř obvodu porovnáno v komparátoru s napěťovou referenci (1,4V). V obvodu celované logiky se komparační napětí synchronizuje a je vedeno k pulznímu zesilovači, který je vyveden na pin6, odkud je napájen přes omezovací rezistor R3 (100Ω) výkonový triak TY1 (TIC246M). Na pin5 přivádíme napájecí napětí a na pin7 má funkci GND.

Obr.1 - Schéma zapojení
Obr.1 - Schéma zapojení

Samotný triak TY1 je vhodné umístit na malý křidélkový chladič CHL1 (V7143-BLK), přece jenom na něm při průtoku proudu vzniká malá tepelná ztráta i přes použitou technologii spínaní triáku. Nesmíme zapomenout, že na chladící plošce pouzdra TO220 je síťové napětí (propojeno s pinem A2 triaku). Pro ochranu triaku a odrušení při spínaní je paralelně k prvku zapojen RC článek (R7 – 82Ω, C3 – 100nF/CFAC) a výkonový varistor VAR1 (V250LA4), který pohltí případné napěťové špičky vznikající při regulaci velkých indukčních a kapacitních zátěží. Regulační napětí je vyvedeno na svorkovnici CONN2 (CKK5/2). Celé zařízení je napájeno přes odrušovací LC filtr (L1 - 100µH/V32A8, C4 – 220nF/CFAC), síťové napětí je přivedeno na svorkovnici CONN1.

Osazení zahájíme od nejmenších prvků, jako jsou rezistory a integrovaný obvod a postupně pokračujeme k objemnějším prvků, až na závěr osadíme rozměrnou cívku L1 a chladič CHL1. Po osazení důkladně zkontrolujeme DPS, zda jsme při pájení nevytvořili zkraty, desku po té zalakujeme, aby nedocházelo k oxidaci spojů a zároveň zvýšíme izolační vlastnosti.

Plošný spoj regulátoru
Plošný spoj regulátoru

Obvod není nutné nijak oživovat, neobsahuje žádny nastavovací prvek, měl by pracovat ihned po zapojení. Celý obvod je vhodné umístit do plastové krabičky s důvodu lepších izolačních vlastnosti. Především kladu důraz na použití potenciometru v plastovém provedení z důvodu galvanické spojení celého obvodu ze síťovým napětím. Zařízení pracuje spolehlivě s odporovou zátěží, jako jsou topná tělesa a žárovky, jak klasické tak i halogenové. Úspěšně lze použít tento regulátor jako doplněk pro vrtačky, kde můžeme měnit otáčky od nulových hodnot až po maximální výkon. Regulovatelný výkon je omezen na maximální hodnotu 1kW. Pro svítidla, vrtačky a některé topné systémy je tento výkon dostačující, pro výkonnější topné systémy, by musel byt výkonový triak umístěn na větším chladiči s nižším teplotním odporem a především by se museli lépe dimenzovat cesty na DPS pro velké tekoucí proudy, například pocínováním, nebo paralelním vedením měděného vodiče spolu s cestou na desce plošných spojů.

Obrazec plošného spoje regulátoru
Obrazec plošného spoje regulátoru

Osazení plošného spoje regulátoru
Osazení plošného spoje regulátoru

Seznam součástek

R1 18kΩ / R0414
R2 220kΩ / R0414
R3 100Ω / R0414
R4 100kΩ / R0414
R5 12kΩ / R0414
R6 18kΩ / R0414
R5 82Ω / R0414
P1 100kΩ / N / P162ML
C1 100μF /25V
C2 2,2μF / 100V
C3 100nF / CFAC
C4 220nF / CFAC
D1 1N4007
IO1 T2117
TY1 TIC246M
L1 100μH/V32A8
CHL1 V7143-BLK
CONN1, CONN2 CKK5/2
VAR1 V250LA4

 

Michal Slánský
Michal.Slansky@ seznam.cz

Download & Odkazy

 

Hodnocení článku: 

Komentáře

a cele zapojenie nie je urcene na regulaciu vykonu, ale na "blikanie" s periodou 1s a menitelnou striedou

Mnoho článků o konstrukcích s tímto IO není a když, tak se tam uvádí i jako regulátor  žárovky a vrtačky. Mě nenapadá jiné využití než pro regulaci topné spirály, případně vařiče. Regulátor vlastně "vyrábí" 1Hz pulzy a mění jen poměr sepnutí rozepnutí v těchto vteřinových periodách. Což se u žárovek projeví blikáním, kdy při nastavení na nízký výkon jen velmi kratičce blikne a zbytek času (rozuměj v periodě 1s.) je zhasnutá. Při zvyšování výkonu se mění poměr švětlo/ tma ve prospěch svícení. Je jasné že že rozžhavené vlákno žárovky pohasíná relativně pomalu, ale pokud byste tímto regulátorem chtěli řídit svit lampičky, tak brzy skončíte v psychiatrické léčebně. :-) Co to dělá s vrtačkou jsem nezkoušel.

Poslední kus T2117 jsem kupoval koncem roku 2013. V současnosti se tento obvod již přestal prodávat (GM, GES) a žádný ekvivalent jsem v nabídce zmíněných obchodů nenašel. :-((((((

Poslední kus T2117 jsem kupoval koncem roku 2013. V současnosti se tento obvod již přestal prodávat (GM, GES) a žádný ekvivalent jsem v nabídce zmíněných obchodů nenašel. :-((((((

Dobrý den, kolik jich potřebujete? Cena je 70,- Kč.

I ja bych měl zajem, cena je včetně pošty? Jsem z Letovic (JM)

DD.

Pokud je ještě v nabídce měl bych zájem o 2 kusy

Dobrý den, jestli je možnost chtěl bych také dva kousky napište mi prosím na mail cipd@seznam.cz

Děkuji

Na Farnell uvadějí že ho nemají skladem. Jen cenu...