Jste zde

BF245: legenda odchází, nástupce přichází

BF245 – tranzistor JFET, vyráběný po mnoho desetiletí více firmami – rozšířil seznam součástek, které se přestaly vyrábět. Existuje však jeho ekvivalentní náhrada v SMD provedení, která se jmenuje BF545.
BF245 v pouzdře TO-92 byl jeden z prvních tranzistorů JFET, které se začaly masově používat, proto není divu, že ho dnes zná téměř každý zkušený vývojář. Jako prvek s velmi velkým vstupním odporem (desítky MOhm) a poměrně malým šumem si získal celosvětovou popularitu a mnoha začínajícím technikům tak např. posloužil při stavbě prvních radiopřijímačů.
 
Dnes jsou již na trhu k dispozici mnohé jiné tranzistory FET a tak je i využití BF245 podstatně sníženo. Navíc se většina elektroniky vyrábí se součástkami v SMD provedení, což byl zřejmě jeden z několika důvodů, proč ho nakonec všichni hlavní výrobci přestali vyrábět.
 
 
BF245 je však stále zajímavý tranzistor a proto bude i nadále dostupný v SMD provedení jako BF545 v pouzdře SOT-23, přesněji ve třech skupinách A, B, C, tříděných podle IDSS při VGS = 0. Přímo ze svého skladu Vám nyní distributor, společnost SOS electronic, nabízí prvky BF545A, BF545B a BF545C od společnosti NXP (původně Philips).
 
Detailní informace najdete v datasheetu BF545 jakož i v dokumentu RF Manual. V případě zájmu pište na info@soselectronic.cz.
 
 

Základní vlastnosti a výhody:

 
  • vysoký vstupní odpor a zisk
  • nízké vypínací napětí
  • nízký svodový (leakage) proud (fA)
  • vhodný pro impedanční konvertory a VHF obvody


 

Download a odkazy:

 
Hodnocení článku: 

Komentáře

Je vůbec náhrada v klasickém drátovém pouzdru  TO-92 ????

dotaz je sice starý, ale třeba se to ještě někomu může hodit :-)
2N5484, 5485, 5486