Jste zde

První všestranné řízení osvětlení. Domů, do kanceláře i na ulici

STLUX385 je zbrusu novým, 8bitovým nízkopříkonovým mikrokontrolérem STMicroelectronics, vybaveným speciálními perifériemi, šitými na míru aplikacím typu osvětlování a jejich zdrojům napájení.
Programovatelný číslicový kontrolér STMicroelectronics (platforma Masterlux™) s označením
 
STLUX385,
  • Digital controller for lighting and power supply applications with 6 programmable PWM generators, 96 MHz PLL, DALI,
 
zjednoduší návrh tradičních topologií, ve kterých dokází ke konverzi napájení, a umožní rychlejší vývoj inovativních aplikací. Klíčovou roli při navyšování výkonnosti systémů s LED, fluorescenčními lampami nebo též tzv. HID (High-Intensity Discharge) zde přitom sehrává spojení osvědčeného jádra mikroprocesoru STM8 a specifického souboru periférií, zaměřených na zjednodušení návrhu napájecích částí a také číslicového řízení světel.
 
 
V závislosti na faktorech jako jsou např. použitá technologie osvětlení, vstupní zdroj napájení (střídavý či stejnosměrný), požadavky na stmívatelnost či otázky bezpečnosti a spolehlivosti se v současných, ale též nově vznikajících aplikacích pro osvětlení setkáváme s mnoha rozdílnými druhy konverze napájení a také řídicími topologiemi. STLUX385 se tak stává první součástkou, která se ke všemu zmíněnému „staví čelem“ a nabízí řešení prostřednictvím jediného programovatelného čipu.
 
 
Stěžejní část struktury STLUX385 tvoří šestice speciálně navržených integrovaných periférií, označovaných jako obvody SMED (State Machine, Event-Driven), spolupracující mezi sebou navzájem a také reagující na externí signály prostřednictvím programovatelné spínací matice pro řízení napájení, dodávaného jednotlivým světelným prvkům.
 
Kromě specifických signálů dokáží bloky SMED zpracovávat též příkazy z vnějšku ohledně zapnutí / vypnutí světel či nastavení úrovně stmívání a také řešit diagnostické signály typu detekovaného rozpojeného obvodu nebo zkratu, příp. pracovat s rozhraním čidel v aplikacích, ve kterých se bude míra osvětlení přizpůsobovat okolním podmínkám. Posledním zmíněným se tak např. otevírá cesta k inteligentnímu pouličnímu osvětlení s LED: se soumrakem začnou pozvolna zvyšovat svůj jas a za svítání zase automaticky svou záři stahovat, místo toho aby stále pracovaly s plným výkonem, příp. jen vypínaly v předem nastavenou hodinu.

Vedle zmiňovaných šesti periférních jednotek SMED stojí za zmínku též hardwarová podpora DALI (Digital Addressable Lighting Interface). Obvod STLUX385 bude kompatibilní s drátovým i bezdrátovým způsobem komunikace, takže zjednoduší instalace na velkých plochách uvnitř budov i venku a pomůže dále snižovat náklady na jejich údržbu. Pracuje v teplotním rozsahu od -40 ºC až do +105 ºC.
 

 

Cena a dostupnost:

 
Při odběru 1 000 ks vychází obvod STLUX385 v pouzdře typu TSSOP38 na $2.
 

 

Download a odkazy:

 

 

Hodnocení článku: 

Komentáře

To vypadá zajímavě- na domě mám větší větší množství vánočního osvětlení- řetězy, hvězdy, postavičky a další. Tahle věcička by mohla takové venkovní vánoční osvětení docela chytře řídit, jak se tak dívám. Zatím vše zapínám a vypínám ručně, ale tohle opravdu vypadá jako bezvadná alternativa.