Jste zde

Napájecí zdroj 0-30V s regulovatelným proudem 2mA -3A

Konstrukce napájecího zdroje s výstupním napětím 0-30V a regulovateným omezením výstupního proudu v rozsahu 2mA-3A. Aktivní omezení proudu je indikováno LED diodou.

Ze serveru Electronics Lab jsem tentokrát vybral návod na stavbu stabilizovaného laboratorního zdroje napětí 0-30V s proudovým omezením, které kontroluje výstupní proud v hodnotách od několika miliampérů (2mA) až k maximu tří ampérů. Aktivní omezení proudu je viditelně signalizováno LED diodou. Zapojení je poměrně jednoduché, přesto má výsledný napájecí zdroj zajímavé parametry a funkce.

Základní parametry

  • vstupní napětí obvodu - 24V stř.
  • vstupní proud - 3A (max)
  • výstupní napětí - 0-30V ss (regulovatelné)
  • výstupní proud - 2mA až 3A (regulovatelný)
  • zvlnění napětí na výstupu - max. 0,01%, závisí i na použitém síťovém transformátoru

Vlastnosti

  • malé rozměry, lehká konstrukce, jednoduchý provoz
  • jednoduše regulovatelné výstupní napětí
  • omezení výstupního proudu se signalizací
  • ochrana připojeného obvodu před přetížením a zničením

Schéma zapojení


Schéma zapojení

Seznam součástek

  • R1 - 2,2kΩ 1W, R2 - 82Ω 1/4W, R3 - 220Ω 1/4W, R4 - 4,7kΩ 1/4W
  • R5, R6, R13, R20, R21 - 10kΩ 1/4W, R7 - 0,47Ω 5W, R8, R11 - 27kΩ 1/4W
  • R9, R19 - 2,2kΩ 1/4W, R10 - 270kΩ 1/4W, R12, R18 - 56kΩ 1/4W, R14 - 1,5kΩ 1/4W
  • R15, R16 - 1kΩ 1/4W, R17 - 33Ω 1/4W, R22 - 3,9kΩ 1/4W
  • RV1 - 100K trimr
  • P1, P2 - 10kΩ lineární potenciometr
  • C1 - 3300µF/50V elektrolyt, C2, C3 - 47µF/50V elektrolyt, C4 - 100nF polyester
  • C5 - 200nF polyester, C6 - 100pF keramický, C7 - 10µF/50V elektrolyt, C8 - 330 pF keramický, C9 - 100pF keramický
  • D1, D2, D3, D4 - 1N5402,3,4 dioda 2A - RAX GI837U, D5, D6 - 1N4148
  • D7, D8 - 5,6V zenerova dioda, D9, D10 - 1N4148, D11 - 1N4001 (dioda 1A)
  • Q1 - BC548, NPN tranzistor nebo BC547, Q2 - 2N2219 NPN tranzistor, Q3 - BC557, PNP tranzistor nebo BC327, Q4 - 2N3055 NPN výkonový tranzistor
  • U1, U2, U3 - operační zesilovač TL081
  • D12 - LED dioda

Popis funkce

Síťový transformátor s výstupním vinutím 24V/3A je napojen na vstupu obvodu na svorky 1 a 2. Kvalita napětí na výstupu zdroje je přímo úměrná kvalitě síťového transformátoru, proto je třeba jej volit pečlivě. Střídavé napětí výstupního vinutí transformátoru je usměrněno můstkem tvořeným čtyřmi diodami D1 - D4. Stejnosměrné napětí na výstupu z můstku je vyhlazené filtrem tvořeným kondenzátorem C1 a odporem R1.

Obvod má určité vlastnosti díky kterým se liší od podobných zařízení svého druhu. Nepoužívá ke kontrole výstupního napětí uspořádání proměnné zpětné vazby, ale konstantní zesilovač, který zajištuje referenční napětí pro stabiltní výstup. Referenční napětí je generováno na výstupu U1. Zenerova dioda D8 (5.6 V) zajišťuje teplotní stabilizaci, napětí na výstupu U1 se postupně zvyšuje, dokud se dioda D8 nezapne. Poté se obvod stabilizuje a referenční napětí zenerovy diody (5.6V) se objeví na odporu R5. Proud, který prochází přes neinvertující vstup operačního zesilovače je zanedbatelný, stejný proud prochází přes odpory R5 a R6a a z toho vyplývá, že napětí na dvou sériově zapojených odporech bude dvakrát větší než na jednotlivých odporech. Napětí na výstupu operačního zesilovače (pin 6 na U1) je 11,2V, tedy dvakrát větší než referenční napětí na zenerově diodě. Integrovaný obvod U2 má konstantní zesílení přibližně rovno třem, podle vzorce A=(R11+R12)/R11, tedy zvyšuje referenční napětí z 11,2 V na zhruba 33 V. Trimr RV1 a odpor R10 upravují limity výstupního napětí, které může být redukováno na 0 V, navzdory velikostem tolerancí ostatních součástek obvodu.
Další důležitou vlastností obvodu je možnost nastavit hodnotu maximálního proudu na výstupu, čímž lze ze zdroje napětí v podstatě udělat zdroj konstntního proudu. Aby toto bylo možné, obvod detekuje úbytky napětí na odporu R7, který je sériově spojen se zátěží. Integrovaný obvod U3 je zodpovědný za funkčnost obvodu. Invertující vstup U3 je nastavený pomocí odporu R21 na 0 V. Tehdy může být neinvertující vstup na integrovaném obvodu U3 nastaven na jakékoliv napětí pomocí P2. Předpokládejme, že pro výstupní napětí několika voltů je P2 je nastaven tak, aby mělo napětí na vstupu integrovaného obvodu hodnotu 1 V. Pokud je zátěž zvýšena, napětí na výstupu zůstane konstantní díky sekci zesilovače napětí a přítomnost odporu R7 v sérii s výstupem bude mít zanedbatelný vliv kvůli jeho malé hodnotě a umístění mimo zpětnou vazbu regulačního obvodu.
Pokud je zátěž konstantní a výstupní napětí se nemění, obvod je stabilní. Pokud se zátěž zvyšuje a to tak, že úbytky napětí na odporu R7 jsou větší než 1V, integrovaný obvod IC3 je spuštěn a obvod poskytuje konstantní proud. Výstup na U3 je spojený s neinvertujícím vstupem na U2 pomocí D9. U2 slouží ke kontrole napětí a U3 je spojen s jeho vstupem, čímž může později efektivně potlačit jeho funkci. Napětí na odporu R7 je monitorováno a jeho velikost se nemůže zvyšovat nad stanovenou hodnotu (v našem případě nad 1 V).
Toto je princip udržování konstantního proud na výstupu. Obvod je tak přesný, že je možné přednastavit proudové omezení až na 2mA. Kondenzátor C8 zvyšuje stabilitu obvodu. Q3 rozsvítí LED diodu v okamžiku, kdy je elektronický omezovač aktivován. Aby se udržovalo výstupní napětí na U2 na hodnotě 0 V, je nutné vytvořit pomocí C2 a C3 záporný potenciál, stejně velký záporný potenciál je na U3. Kolem Q1 je zapojen ochraný obvod, pokud zmizí záporné napětí, Q1 odpojí napájení od výstupu odbvodu, čímž ochání napájené zařízení. Při normálním provozu je Q1 neaktivní díky R14, po výpadku záporného potenciálu se tranzistor sepne a sníží napětí na výstupu U2 na nulu. Integrovaný obvod má vnitřní ochranu proti zkratu na výstupu, což je velká výhoda zvláště pri experimentování, kdy je možné zkratovat výstup zdroje a také to eliminuje špičku na výstupu při vypnutí zdroje, což je problém některých zapojení.

 

   
Osazení součástek a deska plošného spoje

Jak ukazuje následující obrázek, do desky plošného spoje je třeba připojit externí součástky a konektory. Místa pro připojení jsou následující:

  • 1 & 2 - vstup střídavého napětí ze sekundárního vinutí transformátoru
  • 3 (+) & 4 (-) - výstup stejnosměrného napětí
  • 5, 10 & 12 - připojení P1.
  • 6, 11 & 13 - připojení P2.
  • 7 (E), 8 (B), 9 (E) - výkonový tranzistor Q47 (umístěn na chladiči!)
  • na čelní panel je také vhodné umístit LED

 


Připojení externích součástek

Nastavení

K nastavení obvodu potřebujete v případě správného zapojení pouze voltmetr. Pokud chcete napětí na výstupu v rozmezí mezi 0 a 30 V, nastavte RV1 tak, aby bylo při P1 v krajní poloze na výstupu skutečně 0 V. Pro přesné nastavení je lépe použít citlivý digitální voltmetr.

DOWNLOAD & Odkazy

David Šmíd
smid@ hwg.cz
Hodnocení článku: 

Komentáře

Jozef
prosím Vás postavil som si tento zdroj poraďte mi nedá sa mi regulovať prúd.
Napätie sa mi nedá nastaviť na nula Voltov,trimer mi vôbec nereaguje.

Dakujem.

koľko watové trafo mám použiť ???

pre max. 35V= je 35V/1,4241=24,5V~ pri pouziti stabilizatora LM78xx
teda 24Vx3A=72-75VA

nazdar, funkcnu schemu najdes pod predmetom riesenie. Original je z nejakeho stareho Amaterskeho radia alebo niecoho podobneho, zmenil som len napajanie OZ. Schema funguje na prvy krat, skusal som ju aj v skole na laborke. Pre moj zdroj som este pridal aj regulator otacok ventilatora na vykonovy tranzistor aby zbytocne velmi nehucal. Ak by tu niekto chcel moju schemu aj plosak tak sa mi ozvite.

prosím tě, potřeboval bych to schéma a jestli si navrhoval plošnak v eaglu tak aby si mi poslal board a schéma. Moc by mi to pomohlo mám to pro vlastní ůčely už jsem dělal 2 zdroje ale ty vždycky přestaly jít a tenhle mi taky nějak blbne díky moc, s pozdravem Mirek

potřeboval bych poradit,jelikož jsem rovněž stavěl tento zdroj a výstupní napětí je u mne vždy nulové už jsem popatřil i ten rezistor R17 a zaměnil za pouhych 33 Ohmů a zjistil jsem pouze to že se mi hřejí oper.zesilovače U2 a U3...dík za odpověd.

Sám jsem tento zdroj stavěl a měl jsem problém s rozchozením proudové regulace a dokonce i regulace výstupního napětí. Rezistor R17 můžete s klidným svědomím nahradit zkratem, nemá v zapojení žádný význam, zdroj nemohl fungovat z toho důvodu, že tento rezistor zvyšoval o 3 V komparační úroveň komparátoru zajišťujícího snižování referenčního napětí pro omezení proudu. Přitom procházející proud na rezistoru R7 může vyvolat úbytek pouhých 1,5V, proto se tento OZ nikdy nepřeklápěl a proud neomezoval. Potěším vás tím, že mi jeden OZ taky šíleně topil a výstupní napětí se chovalo sporadicky. Rozumně tento problém vysvětlit nedokážu, ale odtranil jsem ho čistou náhodou, když jsem to PS neopatrně šáhl multimetrem a vyzkratoval některé nožičky problémového OZ, okamžitě vychladl a od té doby zdroj pracuje precizně. Proto doporučuji tento zkrat vyzkoušet, samozřejmě jen krátkodobě, i když pravděpodobnost zničení některé součástky je velmi malá.

x

Je dobrý obohatit zapojení o blokovací kondenzátory u OZ do vzdálenosti 1cm...jinak to může kmitat

Ak by ste to neikto potrebovali ako rocnikovu pracu ale niečo podobne mam z toho aj charakteristiky odmerane a cely protokol urobeny. Texty preložené do slovenčiny.

Zdravim. Vybral jsem si tento vyrobek jako maturitni praci ve skole tak by me zajimalo jestli by bylo jeste mozne poslat tu dokumentaci a charakteristiky. Docela hodne by mi to pomohlo. Muj mail cooperharis@centrum.cz . Predem diky za odpoved.

cafko... aj ja som si vybral tento zdroj ako prakticku maturitnu pracu. Mohol by si mi pls zaslat tie charakteristiky a protokol k tomu ?? Vopred dakujem. Moj mail : al1s@azet.sk .

Dobrý deň, robím tento zdroj ako ročníkový projekt, mohol by som Vás poprosiť o fotky z EAGLU ? Môj mail je pribulaa@spse-po.sk Ďakujem , s pozdrvavom Pribula.

prosim te mohl by si mi poslat tu dokumentaci?budu delat maturitni projekt,lepsi by to bylo v češtině ale za slovenštinu se taky zlobit nebudu :) díky

Ahoj,
mohl by jsi mi prosím poslat na mejla dokumentaci a charakteristikama prosím? abych si je mohl zkountrolovat a mel více onformací pro udělání vlastní dokumentace. děkuji

ak by som ta mohol poprosit, zasli to aj mne na Pepanek151@gmail.com ,,,pracujem momentalne na dokumentacii a velmi by mi to pomohlo dakujem ;)

Zdravím, taktiež som si vybral tento zdroj ako maturitnu prácu, mohli by ste mi poslať na mail tie charakteristiky a všetko ostatné ? Ďakujem

dobrý den tento zdroj robím na ročnákovú pracu a  bol by som rád keby ste mi mohôi poslať dokumentáciu a charakteristiky ktoré ste merali 

Zdravím tento zdroj si chcem urobiť ako SOČ. Tie dokumenty by my veľmi pomohli. Mohol by si mi ich zaslať na E-mail grafex906@gmail.com

Ďakujem. 

Zdravím, vybral jsem si tento výrobek jako závěrečnou práci ve škole tak pokud mohu poprosit jestli by bylo ješte možné poslat tu dokumentaci a charakteristiky. Muj mail je Martin14Rochel@seznam.cz  Predem diky za odpoved.

Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit, zda-li byste mi prosím nezaslal kompletní dokumentaci ke zdroji. Vybral jsem si ho jako maturitní práci. Moc Děkuji ....email: kusy.h@seznam.cz

Dobrý den,

Prosím mohl by jste mi taky zaslat tuto dokumentaci, dělám to taky jako maturitní práci, tak by mi to velice pomohli.

Email : adim99@seznam.cz

Moc děkuju.

Prosím potřebuji radu.
Zdroj jsem sestavil a dle vší rad jsem R17 zkratoval. Jelikož se mi hřál U2 tak jsem mu krátce zkratoval kontakty, pak už se nehřál. Ale výstupní napětí nemůžu nastavit RV1 na 0V. Na RV1 vůbec nereaguje. A pokud točím potenciometrem výstupní napětí se mění nějak divně. Na odporu R22 který jde k D12 LEDka mam něco kolem 38V to mi asi svítit moc nebude. U1 se chová podle popisu ale U2 a U3 se to chová nějak divně. A ještě je mi divný že na napájecích svorkách op. zesilovačů (pin7) je kolem těch 38V. Pokud máte nějaký nápad jak to opravit prosím napište. Předem děkuji.

ako som uz pisal nizsie, tak som mal taky isty problem. ide o to ze tento zdroj sa NESMIE pripajat ani na otestovanie funkcnosti na USMERNENE napetie. musi sa pripojit na STRIEDAVE!!! pretoze potom sa nevytvara zaporne napetie pre napajanie IO. treba skontrolovat zenerovu diodu, tranzistory a pripojit na striedave napetie a pojde to na prvy krat.

Prosim Vas nevedel som nikde najst rozmer plosneho spoja aky velky ma byt . Tak mohol by som niekoho poprosit aby to sem napisal .. alebo teda mi poradil .. mozno som to prehliadol dakujem .

dobry den
takze sa podelim o skusenosti pri stavbe tohto zdroja. U2 sa mi hrial nepomohlo ani skratovanie a na trimer nereagoval.na vystupe bolo 0,4V. ked som skratoval 6 a 7 pin na U2 tak napetie regulovat slo, trimer nereagoval a Q1 prerazilo C-B (pripojenim na cca 27 V). preco to neslo bolo napisane v clanku: "Kolem Q1 je zapojen ochraný obvod, pokud zmizí záporné napětí, Q1 odpojí napájení od výstupu odbvodu... " a teda dovod preco sa U2 hrial a napetie na vystupe bolo nulove bol v tom ze sa na pine 4 u IO nenachadzalo zaporne napetie a tym padom Q1 to cele blokoval. skratovanim U2 sa Q1 prerazil a zdroj uz siel. u mna bol zakladny problem v tom ze som tento zdroj ozivoval tak ze na vstup som nedal striedave ale usmernene napetie z ineho zdroja aby som tak overil funkcnost. v scheme sa zaporne napetie vytvara este PRED usmernenim, cize zo striedaveho napetia na vstupe. kedze som ho pripojil na usmernene napetie tym padom sa tam nenachadzalo vytvorene zaporne napetie pre IO. tymto padom mi zhorela zenerova dioda D7. po vymene a pripojeni uz na striedave napetie zdroj bezal bez problemovo.

Chtěl bych se zeptat kolik asi bude stát celý zdroj postavit? A také jestli jste s ním spokojeni? Já bych chtěl podobný zdroj také sestavit abych měl zdroj na bastleni. A jak jste to udělali s tištákem, leptali jste si ho sami nebo nechali někde udělat??? Děkuji

Tohle je hodne individuální. Cena se bude pohybovat od 200 do 2000Kc podle toho, jestli a jakou ma krabici, jestli a jake ma trafo. Kouknete-li k nam do shopu, muzete porovnavat mezi hotovym laboratornim zdrojem (http://obchod.hw.cz/?cls=spresenttrees&strid=52 - uznavam, tyto patri mezi ty kvalitnejsi a tedy i drazsi a pro domaci bastleni by se jiste naslo neco levnejsiho) a nejakou stavebnici (http://obchod.hw.cz/?cls=spresenttrees&strid=3787).
 
Obecne plati, ze chcete-li neco jednoduse a rychle vyplati se pouzit hotovy produkt nebo stavebnici. Pokud si neco chcete prizpusobit svym potrebam, vezmete zapojeni z tohoto clanku a upravte si to podle sebe. Pak Vas samozrejme bude cekat navrh a vyroba DPS a podobne. Jste-li bastlir, mozna nebudete chtit na vyrobeni DPS cekat, ale chcete-li usetrit, vyplati se nekde si to objednat (velmi levne napriklad Kohout - http://www.volny.cz/plspoj/, ale nedela prokvene otvory, jinak treba Printed - http://www.printed.cz )

Ja som si tento zdroj vyrábal a som s ním spokojný. Na také to domáce bastlenie a oživovanie to bohate postačuje. Mne funguje na prvé zapojenie. Nikdie sa mi nič neprehrieva, regulácia funguje bez problémov. Pre menší činiteľ zvlnenia som kondenzátor C1 (3 300 uF) nahradil kondenzátorom 50 000 uF. Niekedy to pre zaujímavosť práskem na osciloskop, do akej miery mám zvlnené napätie, keď to vyhladzujem takouto kapacitou. Aby som dosiahol väčšiu citlivosť pri nastavovaní napätia a prúdu, použil som 10 otáčkové potenciometre. Mimochodom, zdroj sa dá upraviť aj na väčší prúd (samozrejme, treba pocínovať cestičky). Ja som si ho upravil na 5 A. Údajne sa dá upraviť až na 10 A, ale to som neskúšal. V prípade úpravy na 5 A treba použiť silnejšie trafo, odpor R7 (0,47 ohmový) treba nahradiť 0,22 ohmovým a tranzistor Q4 (2N3055) posilniť ešte minimálne jedným takýmto tranzistorom (ja som ich tam dal tri).
Ak vám môžem doporučiť, zlikvidujte ten kondík C7 (10 uF), čo je na výstupe. Nemá tam absolútne žiadny význam, okrem toho, že vám pošle každý PN prechod (LED diodu) na onen svet. Napríklad keď si nastavíte napätie dajme tomu na 20 V a prúd si obmedzíte na 20 mA a budete chcieť pripojiť LEDku, po pripojení vám ju odpáli. Ide o to, že ten kondík sa nabije na to napätie, ktoré ste tam mali nastavené (v tomto prípade 20 V) a po pripojení LEDky sa kondík cez ňu vybije a krátkodobo bude na LEDke spomínaných 20 V. Keď sa kondík vybije, potom už bude fungovať prúdové obmedzenie, ale to už je neskoro, keďže bude po LEDke. Ak už tam ten kondík musí byť, tak s nejakou malou kapacitou. 10 uF je v tomto prípade dosť veľká kapacita a na odpálenie PN prechodu stačí. Ja som tam použil keramický s kapacitou 1,2 pF, a je po probléme.
Celkovo som do zdroja investoval necelých 800 Sk. Zhruba 350 Sk ma stáli súčiastky, asi 200 Sk ma stál chladič a necelých 250 ma vyšli lakované drôty na vinutia pre trafo (trafo do zdroja som si navinul doma). Ale fakt je že veľa vecí som si robil svojpomocne. Pokiaľ budete kupovať škauľku, trafo (nedajbože drahý toroid), a podobne, tak sa fakt zastavíte na 3 500 Sk. To už by asi bolo jednoduchšie ten zdroj kúpiť:D.

chcel by som sa vas spytat ci mozem pouzit pre tento zdroj trafo nad 30 V pretoze mam trafo na 220 V a nie 230 a mam na nom napisane 24 a 28 V . Kedze ho pripojim na 230 tak mi 24 V da 28 a 28 nwm pretoze som neskusal a preto sa pytam ci mozem tento obvod pripojit na zdierku kde je napisane 28 V? Za odpoved vopred Ďakujem

Zdravím
Sestrojil jsme si tento laboratorní zdroj a a po připojení se mne zahrival integrovaný obvod u2.Tak jsem skratoval nožičky jak tady bylo psane. Ted mam na vystupu něco kolem 34V a nejde regulovat napětí. Poradí mně prosím někdo?

pomocou tochto zdroja som spravil symetricky a znicoho nic sa mi na jednom znich neda nastavit mensie napatie ako 14,5 a zdroj nedava vobec ziadny prud.....Pred tym fungovali obidva uplne stopercentne. Prosim ak budete vediet kde je chyba tak mi napiste plz na filipbs31@gmail.com

jindra.popelka: Vzhľadom na to, že si skratoval nožičky na operačnom zosilňovači, teda zo sedmičky si priviedol dosť veľké napätie (cca 34 V) na výstup (6) operáku U2, myslím, že si ho odpálil. Taktiež je dosť možné, že ti drbnul tranzistor Q2. V prvom rade skús vymeniť integráč U2, ak sa nič nezmení, premeraj tranzistory. Mimochodom, prekontroloval by som si poriadne plošný spoj, či niekde neni skrat, prípadne "studený" spoj. Ja som ten istý zdroj vyrábal a funguje bez problémov, nič netreba nikdie skratovať.

Ahoj taky jsem se dal do stavby tohoto zdroje ovšem po zapnutí se io2 hřál a na výstupu bylo jen 130 milivoltů po sáhodlouhém bádáníní jsem odpáral odpor R13 a zdroj funguje perfektně a io2 přestal hřát.s hodnotou r13 jsem se dostal aš na nějakých 300 kylo jinak to q1 zavře .abich se přiznal neni mi to moc jasné poradí někdo?. A žádné skratování jsem neprováděl neni mi ani jasné co a proč skratovat do io nevidim tim pádem to může vést spíše ku zkáze io obvodu.

ako som uz pisal nizsie, tak som mal taky isty problem. ide o to ze tento zdroj sa NESMIE pripajat ani na otestovanie funkcnosti na USMERNENE napetie. musi sa pripojit na STRIEDAVE!!! pretoze potom sa nevytvara zaporne napetie pre napajanie IO. treba skontrolovat zenerovu diodu, tranzistory a pripojit na striedave napetie a pojde to na prvy krat.

Prosím vás potřeboval bych tento železný tranzistor nahradit plošným nevíte jaký tam mám dát ?
Děkuji

Prosím vás potřeboval bych tento železný tranzistor nahradit plošným nevíte jaký tam mám dát ?
Děkuji

Koľko watové trafo mám použiť ????
dik za odpoveď

Dobrý den. Jste si jisti, že kladné napájecí napětí pro integrované obvody je odebírané z kondenzátoru C1 ?

Zdroj jsem postavil a běží bez problémů, tedy ze začátku jsem měl problémy,protože jsem naletovat špatný rezistor R2 a IO2 mi hřál, ale po odstranění špatného rezistoru je vše OK a nic sjem nemusel zkratovat. Co se týče ceny, tak mi tato konstrukce vyšla asi na 50Kč + moje "šuplíkové zásoby ze starých spotřebičů".

Zdravím. Mám postavený tento zdroj a funguje výborně,ale strašně mi topí R1 nevíte čím to může být,nebo je to normální?Děkuji.

ten odpor je tam uplne zbytocne, kludne ho vyhod. Opravena schema je pod predmetom "riesenie" a funguje ako fungovat ma. Pracovala mi hned na prvy krat.

Zdravím.Mám postavený tento zdroj a funguje výborně, akorát mi strašně topí R1.Nevíte čím to je a nebo je to normální?Děkuji.

Namiesto OZ TL081 pouzite OP07, pretoze tie povodne budu prehrievane a zatazovane.
Tranzistor 2N3055 mozte nahradit lepsim KD 503 od Tesly, ktory je vykonnejsi a lepsi pre tuto konstrukciu.

Bolo by možné na toto zapojenie použiť silnejšie trafo ?
Ja totiž mám doma nepoužité 1000VA trafo 2 x 30 V (alebo 2x 35V, neviem teraz) a chcel by som z neho spraviť takýto zdroj, len neviem čo by sa muselo upraviť aby to tých 2x 30 alebo 35V prežilo... hlavne asi koncové trandy bude treba posilniť...
Poradíte niekto?

dobrý den

Postavil jsem tento zdroj a vše fungovalo.Jenže jse mi ho povedlo uvést do skratu s nastavením 3A z kontaktů se zablesklo a přestal jí .Ted na výstupu ukazuje napětí 45 V a nereaguje na nic .Prosím poradte co s tím popř co mám vyměnit ? A jak mám tomu zabránit aby se to nestalo ?
předem děkuji za odpověd

Podla mna su to uske cesticky na tom plosaku co je tam nakresleny preto ti to zhorelo lebo ked tadial prechadza az 3A tak treba aby tie cesticky boli hrubsie alebo ...potrete cinom...inak je mozne ze to zhori...

Kamarad zdroj stavel a pouzil DPS, ktera je tady uvedena a chodi mu to normalne, takze bych nerek ze problem bude v tom. Kazdopadne staci vzit multimetr a overit si jestli je to nekde preruseny, popripade potahnout ty silovy cesty cinem. Chybu bych hledal v napetovy regulaci. Takze bych si zmeril napeti na vstupu 3 operacniho zesilovace U2 jestli se pri toceni potenciometrem P1 meni v rozsahu 0-11V. Pak bych zmeril vystup 6 operacniho zesilovace U2 jestli se meni napeti pri toceni potenciometrem P1 v rozsahu cca. 0-33V, pokud se menit nebude tak bych vymenil operak U2. Pokud jo, promeril bych tranzistory Q1, Q2 nebo Q4, jestli nejsou oddelany. Jinak ti asi neporadim.

no podla mna na tej scheme plosneho spoja su tie cesticky prilis uske preto ti to mozno zhorelo ....lebo ked tadial preteka 3A..tak tie cesty musia byt hrubsie alebo...dalsia varianta je ze si ho odpalil ty neumyselne...

Kamarad zdroj stavel a pouzil DPS, ktera je tady uvedena a chodi mu to normalne, takze bych nerek ze problem bude v tom. Kazdopadne staci vzit multimetr a overit si jestli je to nekde preruseny, popripade potahnout ty silovy cesty cinem. Chybu bych hledal v napetove regulaci. Takze bych si zmeril napeti na vstupu 3 operacniho zesilovace U2 jestli se pri toceni potenciometrem P1 meni v rozsahu 0-11V. Pak bych zmeril vystup 6 operacniho zesilovace U2 jestli se meni napeti pri toceni potenciometrem P1 v rozsahu cca. 0-33V, pokud se menit nebude tak bych vymenil operak U2. Pokud jo, promeril bych tranzistory Q1, Q2 nebo Q4, jestli nejsou oddelany. Jinak ti asi neporadim.

Zdravím. Nenechalo mě to klidným a začal jsem stavět taky. Když jsem to všechno dal do kupy, přišel problém. Na prázdno sice můžu regulovat 0-30 ale se zátěží se mi to rapidně změní. Například dám na výstup žárovičku na 24V, nastavím si oněch 24V a po připojení mi napětí zdroje spadne na 4V a můžu regulovat od 0-4V. Nebo s diodou a odporem spočteným na 30V mi po připojení napětí spadne na 15V a zase se dá regulovat od 0-15V Nevíte někdo kde hledat chybu? Tady psané postupy už jsem zkoušel a pořád stejny. Napětí PADÁ. Není to snad normální ne?!

Mám presne ten istý problém. Pri záťaži mám omnoho menšie napätie. Skúsim vyššie popísané rady a napíšem, či to fungovalo.

Takže, vyskúšal som asi úplne všetko. Skrátil vodiče ku Q4, zvýšil kapacitu C7, zmenil Q4 z 2N3055 na KD503 (trochu vyššie napetie, keď to prestalo regulovať), všetky cesti precínoval. Dokonca som postavil zdroj úplne odznova s úplne novými súčiastkami a nič....
Moje trafo dáva iba 16V, ale to na situácii nič nemení. Regulovateľný strop by preto nemal byť 30V ale 22V (ako ho mám bez záťaže).
Vie niekto prečo to stále nefunguje? Má niekto nápad? Lebo ja už som v koncoch....... :-(

vyriesit sa to da velmi jednoducho. Podla originalneho zapojenia z "praktickej elektroniky" vyhod zdroj zaporneho napatia a napajanie zosilnovaca pripoj pred odpor na snimanie prudu. Chyba zdroja zaporneho napatia je v tom ze nedokaze davat dostatok prudu aj na riadenie vykonoveho tranzistora a preto sa meni aj celkove napatie.

dobrý den, neměl by jste v PC schéma v orcadu nebo v eaglu?

addsdfaddsdf- jak se menuješ na fb, chtěl bych postavit tento zdroj a potřeboval bych pomoci díky.

Ahoj, prosimte, mohl bys mi na email zaslat opravene schema? Konkretne me zajima oprava napajeni vsech OZ.

Staci, pokud jen do napajeni pinu 7 pridam vhodny odpor ke kazdemu? 

 

Kdyztak colejek@seznam.cz

 

Díky!

Dobrý večer,

Odkazy už nejsou aktivní. Mohl byste je prosím obnovit nebo mi opravené schéma poslat na email ? Předem děkuji za odpověď

Ta schema je mi velmi povedoma so schemou zo stareho amaterskeho radia. Niekto ju asi chcel prerobit a vydavat za svoju, ale povkladal do nej plno aspon pre mna absolutne nelogickych chyb. Opravena schema je pod predmetom "riesenie" a funguje ako fungovat ma. Pracovala mi hned na prvy krat. Prudovy rozsah nastavis odporom R8, a nulu prudu naprazdno trimrom R51 a odporom R52. Ak by si chcel pouzit trafo s vacsim napatim, napajanie OZ musis zapojit podla povodnej schemy, kde vystup napajacieho zosilnovaca musi byt doplneny tranzistorom (a za nim spatna vazba) inak sa OZ bude prehrievat. Pri pouziti klasickeho stabilizatora (ako mam ja vo svojej cheme) musi byt max. vstupne napatie 35V, inak bude stabilizator blbnut a napatie neustale poskakovat.

Petr-> Nejlepší bude změření výstupu osciloskopem. Při zátěži zřejmě dochází k nestabilním úrovním polovodičových součástek - kmitání. Buď je chyba v plošném spoji, nebo máš moc dlouhé dráty k potenciometrům nebo výkonovému transistoru.

Ve většině případů pomáhá zvětšení výstupního elektrolytu (C7) na 100u.

take jsem si postavil tento zdroj.samozrejme ze mi nechodil.choval se jak tady popisujete.plosny spoj jsem si vyrabel sam proskrabavanim malou frezkou.chyba byla na plosnem spoji.po oprave plosnaku zdroj funguje podle popisu.kdyz jsem se tu docetl co lidi s tim ma problemy tak jsem se rozhodl udelat znovu ridici desku a vyzkouset v jiz hotovem zdroji.opet to nechodilo a zas byla chyba na plosnaku.po oprave tistaku to jede.podle me je to cely problem,jelikoz si asi plosnak dela kazdy sam a spatne jej proskrabe.zamerte se na plosnak na propojeni.hodne uspechu.

Hmm... Neznám moc lidí co plošnáky škrabe, ale myslím si, že v tom problém nebude... Já mám plošnák fotocestou zjevně bez chyby, ale nějak selhává omezení na 3A a odpalují se mi výkoňáky stejně jak ostatním..

na miesto TL081 je mozne pouzit OP07 ale jeho pri pouziti sa nesmie osadit RV1 a R10..inak nebude fungovat regulacia..inak tym odpada nastavenie RV1 a zdroj normalne funguje

Zdroj jsem postavil, trandy jsem použil KD 503 a funguje skvěle. Proud dodá až 3,6A...

Mam toroid kde je napetie 30v 600w. Da sa pouzit aj toto trafo alebo musi byt na 24v?
Dakujem za radu.

Ahoj, nevite jak velkej je ten plosnak? chtel bych si ho vytisknout a pres folii nazehlit na desku, ale potrebuju k tomu znat presnou velikost. Diky

ahoj, obrázek převeď na dozlišení 400DPI a potom vytiskni. Výsledná velikost je 120x85mm.

Ahoj, nevite jak velkej je ten plosnak? chtel bych si ho vytisknout a pres folii nazehlit na desku, ale potrebuju k tomu znat presnou velikost. Diky

Zdar lidi stavěl sem tenhle zdroj a nejdede, nevím proč. Na výstupu je napětí po zapnutí kolem 22V a klesá asi na 17,25V, pak je jedno co se dělá z regulací prostě se to ani nehne. Operák U2 topí že se na něm nedá udržet prst. Zkoušel sem měřit napětí na něm a na 3. pinu a to se mění v rozsahu asi 0,55-11V ale na výstupu 6 se neděje nic. Je tam stále těch 17,25V nevím proč. Zkoušel sem odpojit R13 ale to taky nepomohlo. Ještě na pozici Q2 mám tranzistor BD243. Možná je to tím. Prosím vás o radu moc by mi to pomohlo při oživení děkuji. Mějte se. Boss

prosím o pomoc, už nevím co s tím. Omylem jsem "zkratoval" mínus na kostru, kde je připojení ochranný vodič a něco jsem odpálil, nejde nic regulovat. Vyměnil jsem všechny tři IO, pak tranzistory Q3 a Q1. Ales tále nic nejde, na pinu 3 u IO3 se mění napětí 0 - 11,6 V ale na pinu 6 je stále cca 41V. Nevím co stím mám dělat. Nevíte, kde je chyba?

Děkuji za odpověď Josef

Zdravim ..rozhodol som sa pre stavbu tohto zdroja...preto ze ma viacero dobrych kvalit..napr. obmedzenie prudu vo velkom rozsahu...Postaviol som si tento zdroj ako je to v dokumentacii..akurat som zamenil C7 za 1,2pF..(dvovod,,po pripojeni PN prechodu a pri prechode z vyssieho na nizsie napatia ho moze lahko odpalit,,.) a rezistor R1 volte s vacsim vykonom min. 2W...ja som pouzil 5W...zdroj mi fungoval na prvy krat bez problemov na 100% aj reglulacia U aj obmedzenie I.Precízna praca a kontrola suciastor pred zapojenim a nie je mozne aby vam to neslo..doda mi az 3,33A..Odporucam ho je to vyborna vec..vdaka,.

Také jsem se rozhodl pro stavbu tohoto zdroje, a to z důvodu jeho celkem zajímavých parametrů které pro běžného bastlíře bohatě postačují. Při oživování zdroje jsem ale narazil na takovou zajímavost, a to na zvýšenou teplotu didody D5 1N4148 a kondenzátorů C2 a C3 (47uF/50v). Ve zdroji jsou použity výhradně nové součástky které jsou řádně přeměřeny. Deska je taktéž poctivě překontrolována a žádný problém na ní nebyl nalezen. Napájení zdroje jsem použil předepsané 24V, jen těch ampér má méně, a to 2A. Zdroj normálně reguluje od 0V až do 32V. Tímto jsem se chtěl zeptat, zda-li je zvýšená teplota těchto výše uvedených součástek v nezatíženém stavu výstupu normální. Jen dodám, že teplota není nijak kritická jen lehce zvýšená. Předem děkuji za vysvětlení tohoto jevu.

Tak jsem si konecne po roce a pul osadil vyleptanou desku. Po zapnuti topil U3 a zdroj nejel. Po vymene U3 za stejneho vyrobce, jako jsem mel zbyle dva, zdroj slape jak hodinky. Momentalne upraven na 7amper

Ahoj, mozes mi prosim prezradit co vsetko si upravil aby si zo zdroja vymackol 7A? Tiez sa nad tym zamyslam a je to urcite vykonovy transistor Q4 + resistor R7, ale bude to stacit? Vdaka!

cawte ja by som potreboval, ze kde by som zohnal ten sietovy transformator 30V/3A, lebo co osm pozeral ta nesu take...nasiel som, ze ked maju 3A tak zas napetie male a naopak...poradte..dik

Nepotřebuješ transformátor s parametry 30V/3A, ale transformátor 24V/3A. Ty už se sehnat nechají. Jeden takkový podobný doma mám.

no ako myslel som 24V/3A som sa musel pomylit...taze asi taky transformator nezozeniem?...ale samo vyroba to akoze este nezvladnem

Na netu se dají najít fitmy, které Vám trafo vyrobí na zakázku, ceny bývají přijatelné , asi před vvěma lety jsem takhle objednával trafo 32V/7A , které nebylo v řadě, pokud najdu fakturu , pošlu Vím kontakt , toto stálo cca 850 Kč a byl to toroid.

Jinak bych tu měl transformátor 24V/110VA výrobce Křižík Prešov, je trošku postarší, ale stále funkční.

no co ja som nasiel tak ako ceny boli sialene 30+€....no a ten konkakt na tu fitmu keby ste mohli poslat tak by som bol vdacny

:) Ahoj ... tento zdroj som pastoval a rozhodol som sa ho robiť ako maturitnú prácu.
Ak by som mohol poprosiť niekoho kto ma o tomto obvode viacej informácii a popisu ,či by mi ich mohol prosím zaslať na juraj.hudek@zoznam.sk
Za akémukoľvek pomoc budem moc vďačný.

Zdravím vás všetkých, mohol by som namiesto 2N3055 použiť Tesla KD501, mal by byt v tej istej rade s 40V 20A. Čo vy na to?
Mám doma dva vyťažené :-)

Zdravím.
Mám taký problémik. Zdroj som si bez problémov postavil, fungoval na prvý krát, ale každú chvíľu mi odchádza výkonový tranzistor 2N3055 a netuším prečo. Je dobre chladený, určite sa neprehrieva. Zdroj zapnem, pripojím na skúšku 12V ventilátor z PC, a po pár minútach napätie vyskočí z 12 na 34V, svietí ledka prúdového obmedzenia a potenciometre na reguláciu nereagujú. Vymením výkonový tranzistor a zase to funguje, ale len chvíľu než sa zase odpáli. Už som ho menil asi 4 krát. Nevie niekto v čom by mohol byť problem?

hej zdar, to mi dela taky, ale ja nevim co s tim.... :-D

Nahraďte 2N3055 (předpokládam ze z GM = shit) alespon 2 kusy paralelně zapojenými. Pak nebude odcházet.
Nebo sežeňte pořádný český trand KD502 nebo KD503 a bude po problému.

Hej zdar... mne to dela taky.. tak nevim co s tim je.... jestli nekdo vi at poradi plsko...

Nejvíc asi záleží na výrobci tranzistoru. Jestli to je nějakej čínskej NO NAME typ, tak se nedivte že odcházej. Stává se totiž, že klidně přilepěj křemíkovej čip k pouzdru vteřiňákem! Tak schválně zkuste nějakej odpálenej tranzistor ve svěráku, nebo kleštěma odevřít a omrknětě to. Taky sem můžete napsat konkrétní výrobce a schválně jestli se Vám budou schodovat. Já osobně mohu doporučit typy od Motoroly a celkem obstojný, jsou ještě ST M. Pro ty z nás, kteří doma nemáme KD503, který jdou už jen těžko sehnat (ekvivalent by měl být 2N3772, ale nezkoušel jsem ho), je to jedna z možností. Jinak jsem to ještě zkoušel s MJ15003 (250W) a šlape to taky.

Zdravím, mám menší problém s tímto zapojením, zdroj funguje krásně, regulace i ostatní věci ok. trafo používám torojdíka 24v 4 A ale při zatížení zdroje víc než cca 200mA spadne výstupní napětí na nějakých cca 2,16 V . Nevíte někdo co by to mohlo způsobovat?

Ja som staval tento zdroj asi 6x. tiez sa stavalo ze odchadzal vykonovy tranzistor. problem bol ten, ze obvod s tranzistorom co spina ledku na indikaciu prudoveho pretazenia spomaloval reakciu obvodu na prudove obmedzenie s U3, zatial som to vyriesil tym ze som nezapojil Q3, R10, R20, od vtedy ziaden vykonovy tranzistor neodpalilo a funguje super. jeden problem sa vsak este vyskytuje, zdroj sa niekedy rozkmita pri preakcii prudoveho obmedzenia, hlavne pri prude okolo 3A. neviem ci to robi len mne. Skusil niekto na ten zdroj pripojit osciloskop a skusat skraovat vystupne svorky?

Tiez bi som potreboval tu dokumentaciu... Som studen Sš este som len prvak ale rozhodol som sa postavit tento zdroj. Uz ho mam hotovy a 100% funkcny... Robím ho ako SOč a chcem si podla toho napísat svoju vlastnú verziu vopred dakujem.

chcel by som poprosiť o radu, kedže som zdroj postavil a okrem
toho ze som 2N2219 vymenil za BD 139 som všetko zachoval ako má byt ale zdroj nereguluje V na výstupe je stale 33,5 V a v krajnej polohe Voltmetra je na výstupe 7 V a tak isto aj na 6 pine U2 pričom som si isti ze nieje odpálený mohli by ste my poradiť ?

Zdravim , tento zdroj som postavil nieco pred polrokom a fungoval hned na prvy krat , robil som ho ako lubovolnu ulohu do skoly na prax a bol som stastny ze sa mi to podarilo , no pred casom som zistil ze nejde . Pri regulacii napatie staci len trochu pootocit potenciometrom a napatie mi hned vyskoci na nieco cez 30 voltov . Moze mi niekto poradit ? Vopred dakujem .

Mozte ma kontaktovat : jurc@spse-po.sk

Dakujem

zdravim...prednedavnom som si postavil tento zdroj...fungoval na prve zapojenie ale odvcera mi uz nejde. trafo je tam toroidne 24V 2,5A. napojenu som mal vrtacku ktora si cucla v istej chvili podla multimetra cez 3,5A. na druhy den som zistil ze zdroj nejde. premeriaval som suciastky a tvaria sa ze su v poriadku ale na baze vykonoveho tranzistora je stale 0V. nevie niekto poradit kde moze byt chyba prip. co moze byt odpalene?

Stalo se mi to také. Ten vykonovy tranzistor 2N co tam je slaby. Dvakrat jsem ho odpalil a to jsem zdroj nepretezoval. Pouzil jsem starou dobrou KD503 a od te doby i kdyz jsem ho pretezoval zadny problem. To ze ti skoci napeti prave z 0 na 30V znamena ze je prorazeny ten vykonovy tranzistor.

Zdarec lidí dopuručuju vyměnit 2N3055 vyměnit za KD503 nebo KU605, jestli vám to ANI pak nebude fungovat tak se mrkněte na ten 22N219 jo a ještě vám dopuručuju vyměnit ty TL081 za TL071 jsou stabilnější a mají menší zkreslení :D

Zdroje jsem stavěl 2 a oba fungujou perfektně, nepřehřívá se, při zatížení neklesá napětí. Co se limitace výstupního proudu týče, tak si podle hodnoty R7 můžete jednoduše spočítat maximální proud na výstupu. Vzoreček pro výpočet je " 1,88 : R7 ". Například při 0R47 je max. proud 4A. Pří 0R12 bude výstupní proud 15,6A (vyzkoušeno! :D). Pokud jde o součástky, tak doporučuji nesledující dimenzování, R1: 2,2KΩ/5W (na DPS se vejde akorát), R7: ?Ω/10W (díru vyvrtejte výš, u R1). Ochrannou diodu D11 proti přepólování vyměňte alespoň za 5A typ. Počet paralelně zapojených Q4 (2N3055) zvolte tak na každé 2-3 ampéry jeden, a určitě propojte kolektory (pouzdra) drátama, i když budou bez podložek a společně přišroubovaný na jednom chladiči. U Q2 můžete místo 2N2219, použít BC337. TL081 můžete nahradit kvalitnějšími nízkošumovými TL071. C1 doporučuji 5000µF za každý ampér a paralelně s ním zapojit malý keramický kondenzátor, např. 100nF, pro potlačení VF šumu. Pokud máte filtrační kondenzátory C1 vyvedený drátama externě mimo DPS (třeba jako já) tak ten 100nF kondík zapájejte na DPS, pokud možno, co nejblíže k zapojení zdroje. Ten 100nF kondenzátor můžete paralelně připojit taky k C7. Potenciometry doporučuji tyto: u napětí určitě 10-ti otáčkový, a pokud chcete jemně regulovat proud, tak u proudu ho dejte taky. Já si tišťák ještě trochu upravil podle vlastních požadavků, jako pro můstkový usměrňovač, šířku cestiček pro větší zatížení, úpravu zapojení pro šroubovací svorkovnice do DPS, dále jsem přidal výstupy pro voltmetr, bočník a ampérmetr.

Zdravím, mohl byste se podelit o typ 10-ti otackoveho potaku, přip. upravou DPS pro voltmetr a bocnik s ampermetrem.

Dekuji

Pokud pominu dražší Spectroly, tak můžete použít třeba typ POT2218P-10K (obchod si můžete podle typu vygooglovat), které se prodávají už pod 100,-Kč. DPS jsem si upravoval pro moje specifický požadavky (třeba jsem na desku přidal ještě další výstup z trafa, pro napájení ventilátorů a měřáků), ale neupravoval jsem osazovací plánek, takže Vám to bez popisu asi stejně moc nepomůže :/ . Takže můžu jedině zaslat DPS spolu s fotkou osazenýho tišťáku.

Zdravim, diky za tip potaku. Fotku rad uvitam (hw.news.hw@gmail.com) jako inspiraci, treba ventilator je dobry napad coz me hned nenapadlo. Ja mam v planu si dodelat jeste pevne napeti 5V a 3,3V. Pekny den preji

Tohle trafo je dost slušný. Můžou se u něj spojit obě větve pro větší proud. Musí se ale dát pozor, aby se vinutí nespojily antiparalelně, tím by šly do zkratu. Vzhledem k výkonu, doporučuji jako R7 dát 0,33Ω/10W, čímž půjde nastavit výstupní proud do max. 6A. 2N3055 dát aspoň 2, C1 tak 20 000 - 30 000µF, D1-D4 na 10A, nebo můstek. Velkou výhodou těchto toroidů je i to, že se na ně dá snadno přimotat další vinutí, třeba pro napájení ventilátorů, nebo měřáků.

Zdravim. Mam postaveny tento zdroj, chyba mi uz len trafo. Chcem by som sa spytat ci je dobra volba toto: TR-TST150/012 2x24V

Zdravim, chystam se postavit tento zdroj a na electronics-lab jsem nasel v puvodnim clanku tohle:
Zaprve, 2N3055 se prehriva, takze zapojte 2 paralelne s rezistory 0.1ohm/5w na emitoru.
Zadruhe, maximalni napeti na TL081 je 36V. S timto zapojenim muze byt az 45V, takze OZ zhori. Vyvody 7 OZ 1,2,3, vrch R19 a emitor Q3 by se mel pripojit k vystupu 7809 spolu se zenerovou diodou 18V mezi spolecnym spolecnym uzlem a minusem kondenzatoru 3300uF. Vstup 7809 by mel jit na plus 3300uF kondenzatoru. Takze vysledne napeti bude 27VDC a na bloku bude 32.6V.
Taky doporucuji zvysit hodnotu kondiku C1 az na 6800uF/63V

Prelozil jsem to z dodatku originalniho clanku a rad bych vedel, jestli je to potreba, nebo to jsou kecy, nez se do toho pustim.

Chcem tam dať 2ks panelových merákov HD-3438, ale zdroj mám upravený na cca 5A. Dá sa k tomu kúpiť originál bočník, aby mi meralo do tých 5A? Dík.

Chcem tam dať 2ks panelových merákov HD-3438, ale zdroj mám upravený na cca 5A. Dá sa k tomu kúpiť originál bočník, aby mi meralo do tých 5A? Dík.

zdravím, mám upravený tento zdroj na cca 5A a chcem tam dať merák HD-3438, mohli by ste poradiť kde kúpiť originál bočník? Dík.

Zdravím, tenhle měřák je klasickej 3 1/2 místnej , postavenej na ICL7106. Jeho základní měřící rozsah je 200mV (199,9mV), takže v úvahu připadá zvolit pracovní rozsah do 20A. Odpor bočníku tedy bude 0,01Ω. Odporový drát na bočník, doporučuji třeba Kanthal, s odporem 1,45Ω/m, průměr 1,2mm (prodávají ho ve stejným obchodě jako měřák, Skl. č.: 653-028) a na 0,01Ω, je ho potřeba 7mm. Problém u odporových drátů je, že se špatně pájejí. Takže lepší je, přidělat ho do šroubovací svorkovnice a pracovat pak s ní (třeba nějak takhle: http://chaos.humlak.cz/Zdroj/DPS/DSC01809.JPG ). Pak už jen stačí vyznačit desetinnou čárku spojením propojky P2 a s pomocí nějakého ověřeného ampérmetru ho zkalibrovat (nastavuje se trimrem R2).

Dík, vidím, že máš prehlad, ešte sa chcem opýtať ako sa dá vyriešiť na tomto meráčiku meranie napatia s možnosťou prepínania na 20V a 200V? Dík

Zdravím, snad to chápu to správně, že chceš pomocí přepínače jednoduše měnit rozsah z 20V na 200V? Na to bys potřeboval 3-pólový přepínač, nebo relé, kterým bys měnil rozsahy, přepínáním hodnot RA, RB a posouváním propojky pro desetinnou čárku. Dle manuálu, by na rozsah 19,99V měly být RA: 100kΩ, RB: 9,9MΩ a spojená propojka P2. Na 199,9V je RA: 10kΩ, RB: 9,99MΩ a propojka P1. Tolerance odporů by měla být alespoň 0,5% a pokud by přesnost ani přes to nebyla vyhovující, tak bych doporučil u jednoho, nebo klidně u obou rozsahů připojit do série k RA trimr, tak o velikosti 1-5% RA. Jeden z rozsahů se zkalibruje pomocí trimru R2 a může se ještě upravit trimrem u RA. Ten druhý rozsah se pak nastavuje pouze trimrem u RA.

Ahoj lidi, stavim si tento zdroj jako dvojty, ale za boha nemuzu sehnat triodni trafo 2x24V 200VA ale v GM sem nasel 2x22V to bude ale asi malo a pak uz jen 2x29V a to je zas po usmerneni nejakych 40V to se mi zda moc proto me zajma mohu ho pouzit? diky za odpoved.

Doporučuji zvolit to trafo 2x22V. To 2X29V by odpálilo operáky. Zapojení se nemusí nějak zvlášť upravovat. Rozdíl je jen minimální a bude to fungovat i tak. Pokud bys chtěl přesto upravit součástky na rozdílný napětí. tak místo D8 (5,6V) dej zenerku na 5,1V. Vzoreček pro výpočet komparačního napětí je 5,1x2x3,07=31,3V, což je přibližně stejně, jako usměrněných 22V.

Tak trafo je vyřešený zdroj sem dostavěl a regulace plně funguje 0-33V ale jakmile připojím zátěž napětí spadne na cca 2.4V a proud teče max. 23mA omezení se zdá taky funkční, když reguluju proud pod 23mA kontrolka reaguje a proud se snižuje, ale i při nastavení maximálního proudu neteče víc jak těch 23mA.. hledal sem tady v komentářích a narazil sem na pár podobných případů, ale řešení žádné.. osciloskop nemám abych zjistil jak je to s kmitáním obvodu, kabely jsem podle jedné rady zkrátil na cca 8cm a jinou radu sem tu nenašel.. jediné co jsem zatím zjistil je že jedna zenerka nedává 5,6V ale 5,4V, ale to snad nevadí a dost hřeje rezistor R2.. místo 2N2219 mám KD139, místo toho výkonového mám KU605, 1N4148 sem nahradil nějakejma obyčejnejma diodama co sem měl zrovna po ruce a místo C5 - 200nF mám 220nF jiné změny na obvodu myslím nejsou... díky za radu

Měl bych pár poznatků, které snad pomohou. Q2 je spolu s Q4 zapojen jako "darlingtonův pár", takže Q2 by měl být nějaký kvalitní nízkošumový tranzistor. Nedávno jsem tady doporučoval BC337, ale ten je jen na 40V, takže lepší je BC639. Dále píšeš že se zahřívá R2. Obvod okolo R2 vytváří záporný napětí, které napájí U2 a U3, umožňuje regulaci od 0V a pomocí Q1 "chrání" odvod. Takže doporučuji zkontrolovat operáky a jak tu někdo psal, mít je všechny od jednoho výrobce a podle návodu na nich změřit napětí na výstupech. Dále bych zkontrolovat polaritu a hodnoty součástek a pod. Určitě bych vyměnil ty "obyčejný" diody za 1N4148. Třeba D9 se přímo podílí na řízení obvodu a D5 s D6 mohou být odpovědný za to přehřívání u R2. Taky doporučuji proměřit zapnutej zdroj a jednotlivý součástky. Konkrétně to, jak se chovají během toho poklesu napětí.

Super díky problém vyřešen... všechno funguje parádně jen byla v háji dioda D9 ačkoli sem ji poctivě před pájenim měřil.. díky z snahu.. snad po zkouškách ten zdroj nacpu i do krabice :-)

Zdravim,

Chci se zeptat jestli můžu použít toroida 28V... maj psáno, že to je 24V ale leze z toho 28V

Nepíšeš, jestli je to napětí při zatížení, nebo naprázdno. Když by to bylo při zatížení, tak je to problém, protože Operační zesilovače jsou do max. 36V a 28V Stř. dělá 39.5V SS (- cca 1,4V, jako úbytek na usměrňovacím můstku). Takže maximální střídavý napětí na vstupu, může být 26V (pokud beru v úvahu ztráty na součástkách)

Chcel by som sa spýtať, že ak by som chcel tie OZ napájať zvlášť či mi stačí pripojiť na 4 a 7 vývod +5 a -5V alebo musím aj nejako inak upraviť schému.
Vopred ďakujem za radu.

Zdravím, úpravu potřebuješ minimalně ještě jednu. O navržených změnách jsem už psal níže, takže už je nebudu opakovat. Píšeš ža máš 150VA trafo, ale neměníš hodnotu R7, která je původně nastavená pro 90VA trafo s max. 3A. Pro 150VA by měla být hodnota 0,33Ω/10W. Jinak ten KD503 se dneska už hodně těžko schání a kdyžtak je předraženej. S Q4, se dá dost experimentovat, a může se použít hodně typů výkonových NPN tranzistorů. Já jsem už experimentoval i s 500VA trafem, a s proudem 25A. Takže možnosti úpravy zdroje jsou opravdu dost extrémné.

Pro Ty kdo stavěli (DavidJ atd.) kde se dá najít čitelné schéma? Díky za odpověď!

Schéma i osazení bych udělal, ale nemám zdrojový soubory k projektu. DPS jsem si upravil podle potřeby ve fotoeditoru a pokud by někdo stavěl zdroj podle mého návrhu desky, tak ve složce http://chaos.humlak.cz/Zdroj/ je i dost fotek, podle kterých se dají odvodit změny, které jsem provedl.

zdravim. mam doma trafo kde pisou 2x24V, ale po premerani naprazdno ma 2x26,8V. je pouzitelne? dík za odpoved

zdravim
konecne som dosiel k ozivovaniu zdroja len mam jediny problem a to ze na IC1A 3.nozicke mam furt 0V aj pri toceni potakom P2 mohla byt v tom chyba ze som zo zaciatku nezapojil D9 ? jaj no a na vystupe sa to prejavuje tak ze pri zatazi mi padne napätie na nulu
diki za odp

Zdravým chtěl bych se zeptat :) zdroj mi funguje regulace na vystupu cca 28.5 V ale pořád mám seplou proudovou led diodu pořád svítí jak mile zapnu zdroj rozsvití se neví nekdo čím by to mohlo být?Jinak zdroj reguluje když připojím zátež nepada :) Poradte Děkuju moc :)

Ahoj na jaké piny je napojen RV1? Resp dělám si vlasní PCB a nikde to nevidím.

RV1 zapojíš na Operační zesilovač U2 na jeho vstupy 1 a 5 stáhni si k tomu datasheet,je to vstup offline. Je jedno který kam dáš jediný rozdíl bude v tom že budeš bud do prava zvyšovat nebo snižovat upravenou hodnoty napětí.

Moze mi niekto poradit, postavil som tento zdroj a na vystupe mam 0,4V, U2 je uplne vreli, na baze tranzistoru mam 33V,medzi C a E tiež 33V na emitore je minus.Neviem si s tym poradit. Dik!

Na emitoru musíš mít +,tranzistor Q2 ti otevírá výkonový tranzistor Q4,použil jsi součástky takové jak jsou předepsané v návodu?Žádný s operačních zesilovačů by neměl hřát tak že bys na něm nevydržel prsty,změř si jestli ti funguje Grecův můstek jestli usměrnuje,změř si výstupy U1-U3 je to na pinech 2 a 3 zkontroluj jestli máš spravně osazeny tranzistory.

Zdravím. Stavím si tento zdroj a mám problém. Regulace mi funguje jen od 0 do 11V. Nevíte co s tím? Díky za odpověď.

Nazdar, postavil jsem si tento zdroj, ale pri zapnuti neustale sviti LEDka. Napeti se da sice regulovat od 0-32 V, ale jen do poloviny potenciometru, dal uz nereaguje. Nevíte někdo co s tim?

Zdravím,

mám jistý problém.. vyřešil už jste jej nějak?

Děkuji

Zdravím všetkých čitateľov a prispievateľov. Tiež som začal stavať tento zdroj a pri jeho oživovaní som natrafil na tri komplikácie. Regulácia mi nefungovala na výstupe som mal cca 25V a na ledke D12 som nameral 14V, čo mi ledku poslalo do pr..le. Po dosť dlhom bádaní som našiel vadný tranzistor Q1, po jeho výmene som radšej prekontroloval aj Q3 a Q2. Obidva Qvéčka boli v poriadku, ale pri meraní som zistil, že Q2-ka má podľa datasheetu http://www.farnell.com/datasheets/5224.pdf inak rozmiestnené nožičky ako možno väčšina trandov v tomto púzdre. ako príklad pridávam link aj z Q3 http://www.farnell.com/datasheets/11806.pdf . Po odstránení týchto problémov zdroj funguje. Zatial som ho testoval len krátko, ale zatial je všetko OK. Možno táto moja nová skúsenosť pomôže niekomu s podobným problémom. Zdroj som si postavil podľa dostupných informácií od p. davidj, ktorému ďakujem za poskytnuté informácie ktoré dal na web http://chaos.humlak.cz/Zdroj/.

Zdravím Vás ľudia. Mam problém s týmto zdrojom. Po prvom oživení bežalo všetko v pohode... dalo sa regulovať od 0-30V ... No po druhom zapojení už po umiestnení do krabice sa to nejako dosralo. Premeral som komplet všetko a do DPS mi ide striedavé napätie 24V. Skúšal som aj predošlé veci ako pomerat napätie medzi pinmi a taktiez to sedi podľa toho čo ste tu písali.
Môj problem spočíva v tom: že na výstupe mam 0V a ked potenciometer na reguláciu napätia zdvihnem na maximum tak sa mi napätie zdvihne max. na 8V. a nechce isť vyššie. Neviete kde by mohla byť chyba?? Skúšal som už všetko a už som v koncoch...

Vyměnit OP za TL071 všechny od stejného výrobce, zkontrolovat Q2 a bez připojeného Q4 zkontrolovat jestli jde na bázi i emitoru Q2 regulovat napětí. Kdyby nic, tak proměřit napětí na OP, podle návodu a kontrola aktivních součástek (diody, tranzistory). Samozřejmě zkontrolovat, jestli zapojení v krabičce někde něco nezkratovalo ;).

teraz robím tento zdroj na maturitnú prácu ,už skoro mám všetko ,nemá náhodou niekto podrobnejšiu dokumentáciu výrobku?
ked máte pošlite mi na web adresu: patrick876@azet.sk
Dakujem za pomoc

Zdravím dostal som uz hotový zdroj od kamarata a mam problém stým že ajked odoberaný prud na ukazovateli ukazuje ale nedá sa mi regulovat. Tým pádom mi je druhy potenciometer akoby na nič..A ešte mi nefunguje Led-ka ale to by som až za taký problem nepokladal... Dik

Kontrola R7, P2, operáků, tranzistory. Kdyby nic, tak podle článku zkontrolovat ostatní součástky pro nastavení proudu.

Zdravím,jakou bych musel udělat upravu kdybych chtěl tento zdroj rogulovat do 10 amper.
poradte prosím nebo mi pošlete na mail nejaké schema a navrh dps.Moc děkuji mail je JiriVrba@atlas.cz

Jednoduchý ;)
R7: 0,18Ω/20W!
R1: 2k2/5W
Q4: 2 paralelně spojený 2N3772, nebo 2N3771
C1: 50 000µF (+ 100nF keramický na DPS)
D11 P1000
D1-D4: P1000, nebo lepší: chlazený můstek (pamatovat na odbočku k R2)
C7: 100µF + 100nF keramický
Samozřejmě i ostatní součástky, konektory, chladič a cestičky na DPS dimenzovat podle výkonu.

Nešlo (aspoň ne bez dodatečných úprav). Nechci rozebírat téma spínaný vs. trafo zdroj při zkratu a podobně. Ale čistě prakticky, potřebuješ střídavý napětí pro R2 atd. Pokud by se ti však tohle podařilo vyřešit tak pro 20V bych doporučoval dát na D8 hodnotu 3V9 a tím se dostávám k radě pro všechny. ZMĚNOU HODNOTY "D8" ZMĚNÍTE MAXIMÁLNÍ NAPĚTÍ NA VÝSTUPU. Jednoduše, pokud máte jiné napětí, než 24V stř. (33V ss.) tak podle vzorce napětí D8 x 6 = max. nastavitelný napětí na výstupu.

Dobrý den,zdroj sem stavěl podobný jen sem se chtěl zeptat jestli nevíte kde se ještě dá sehnat podstivej tranzistor Tesla KD605 jinak už ty super tranzistory co se prodávaj ted napr gesu atd už sem prorazil 4 :D a to žádná velká zátěž predem děkuji za radu.

Dobrý den, postavil jsem si tento zdroj jako maturitní práci, zdroj funguje dobre, ale pri napetí 30V a výstupní proudu 3A mi napetí na výstupu klesne na 24V, což je 6V pokles. Nijak jsem nic nepredelával, pouze jsme z komentáru zde vymenil pár soucástek, a to Q2 za BC639 a Q4 za KD502 a místo TL081 jsem dal TL071. Trafo na vstupu mám 2x 24V. Nevím v čem muže byt problem, zkousel jsem to zatezovat na nekolik napetí, jeste pri napetí 25V to drží pekne a pri 3A to spadne na 24,7. Ale proste tech 30V pada jak neco.
Muze nekdo prosím poradit co s tím ? Zvýšit počet vyhlazovacích kondenzátoru za můstkem ?

Díky moc

No neviem, ja som tento zdroj nestaval, ale mozno ide o tvrdost zdroja. Pricinou by mohol byt slaby transformator alebo by mozno stacilo zvacsit kapacitu filtracnych kondenzatorov. Tvrdost trafa by som testoval tak, ze by som ho zatazil bez zdroja napriklad ziarovkou zodpovedajucou vykonosti trafa a odmeral napatie na vystupe trafa. Rozdiel napatia na vystupe trafa naprazdno a pod zatazou moze byt znacny.

ahoj postavil jsem zdoj z webu http://chaos.humlak.cz/Zdroj/ (tistak + hodnoty soucastek na 5A) ale zapomel sem na tu dartovou propojku a zdroj zapojil na vystupu mam 35V a nejde nic regulovat prosim touto cestou o radu.predem dekuji.tak sem tam tu dratovou propojku dal a doufal ze se vse zpravi ale situace je stejna.

zkousel jsem odpojit ty tranzistory mam tam 2x kd 503 a vysledek stejny kolem 35 V na vystupu.oba tranzistory sem promeroval diodovou metodou na bazi + a - na kolektor a emitor a vypada to ze jsou v poho takze se neodpalili.tak fakt nevim.vestsinou se tady psalo kdyz je na vystupu max napeti sou v haji ty vykonovy tranzistory ale ty jsou v poradku.

tak nakonec sem na to prisel chybela tam ta propojka to je jedna vec a dalsi zavada byla v tom ze sem chybne zapojil na tistak draty co vedou od potenciometru je to tam spatne na tech potenciometrech nakresleny nebo sem to poplet.spatne danej bezec.takze zdroj bezi.zkousel sem zdroj zatizit autozarofkou 12V, 55W a jeden ze dvou zminovanych tranzistoru znacne topi oproti tomu druhemu.doufal sem ze na tom teplotne budou priblizne stejne tzn ze se proud mezi ne stenomerne rozlozi a budou topit oba priblizne stejne, ale neni tomu tak.dejte nekdo vedet jak jste na tom s teplotou pri pouziti vic jak jednoho tranzistoruv zatezi.zdali vam oba topi stejne ci nikoli.(je mozne ze jeden ze zminovanych na tom nebude asi dobre).diky.

je potreba ten proud rozdelit aby oboumi tranzistory tekl stejný proud.a to tak ze do každého emitoru zapojit odpor 0,1ohmu.viz obrazek R23 a R24

http://2i.cz/9c031c36e5

Zdravím a mám dotaz, jak by šlo nastavit minimální a maximální napětí a regulovat jen v tomto nastaveném rozmezí? Potřebuju regulovat napětí mezi 2,9-3,35V. Dále bych chtěl vědět váš názor jestli si myslíte že by bylo možno jedním potenciometrem regulovat současně více zdrojů. Abych to upřesnil - potřebuji regulovat několik cree ledek, U=2,9-3,35 I=0,7-3A, ty budou v jednom světle a potřebuji regulovat 5 led a 2 led každou skupinu samostatně. Nebo jak by jste to řešili? Díky

Chcel by som sa opýtať na to trafo mám doma 2x9, viem že výstupné napätie už nebude tých tricať len sa chcem opýtať či je možné použiť aj toto :)

vieš hľadal som to a nič som nenašiel ak by si bol taký dobrý napísal by si mi tú úpravu bol by som ti vďačný :)

bude.vystupni proud bude max 1A.podle hodnoty R7 můžete jednoduše spočítat maximální proud na výstupu. Vzoreček pro výpočet je " 1,88 : R7 ". Například při 0R47 je max. proud 4A.

Ahojte mam problem zdroj bezi ale rugulacia mi blbne .. na D5,C3,D6,R3,D7 nemam ziadne napetie preco ? ked tocim trimrom RV1 tak napetie sa nemeni iba ked trimer dam na najvecsiu hodnotu 100K tak klesne na 22 V a pri toceni potenciometrom to skace z 22 na 33V ppreco ? OP su nove ,skusal som ich menit a tranzistory su tiez nove zdroj funguje len nereguluje ... nevie co je s tym .prosim nech nejaka dobra dusa da nejaku radu ... potrebujem to do skoly ... a ucitel je s toho zroja debil a povedal ze ten zroj je na pi... ale ja si to nemyslim ...

zkontrolovat Q2 a bez připojeného Q4 zkontrolovat jestli jde na bázi i emitoru Q2 regulovat napětí. Kdyby nic, tak proměřit napětí na OP, a kontrola aktivních součástek (diody, tranzistory).popripade zkontrolovat spravnou polaritu diod i tranzistoru podle Datasheetu.

Regulacia tranzistora Q2 na baze a emitore funguje tak isto iba od 30V do 24V bez pripojeneho Q4 ... Q1 sa mi vzdicky prerazi neviem preco ... napetie na D7 je 3,5 V ...Napetie na D8 je 5.6V .!.Napetie na U1 (pin3 je 5.6V,Pin6 11.1V,medzi pinom 2a3 je 0V)
Napetie na U2 (pin3 4V,pin6 24,3V medzi pinom 2a3 je 1V)
Napetie na U3 (pin3 1,4V pin6 36,5 napetie medzi pinom 2a3 je 1v)
Diody su spravne polarizovane ...zdroj funguje len nereguluje U ..kto mal podobni problem prosim piste ako ste to vyriesili ?.. Chcem vymenit OP07 za TL071.Prosim o rady dakujem ..

Zdravim. Postavil jsem si tenhle zdroj a fungoval bezvadně. Po nějaké době jsem ho zapojil znovu a začal blbnout. Výstupní napětí můžu regulovat jen v rozsahu 26-33V. Na výstupu IO1 mám 11,2V což je v pořádku. Na vstupu IO2 můžu regulovat v rozsahu 0,5V-11,2V. Další problém je, že když připojím na výstup zátěž, tak mi výstupní napětí spadne na cca 5V a nechce dát víc. Zkoušel jsem vyměnit operáky, potenciometr a proměřil jsem polovodičové součástky, bez rozdílu. Nevíte čím by to mohlo být?

Zdravím, chcel by som sa opýtať, či by bolo možné použiť len 12V~ transformátor a použiť toto zapojenie na reguláciu od 0-15V 3A... resp. ktoré súčiastky by bolo treba zmeniť a ako ? inak som s tymto navrhom v povodnom znení spokojný a fungovalo na prvé zapojenie.

zdravim chcel by som sa spytat preco ked ho zapnem tak ide iba regulovat od 0V do 5,6V..suciastky su osadene spravne ako maju byt

Podařilo se mi zprovoznit zdroj, funguje i proudové omezení, ale na výstupu IC2 můžu regulovat napětí v rozmezí "jen" 0-27V. Nevíte čím by to mohlo být?

Trafo mám 2x24, po usměrnění nějakých 35V(záleží na napětí v zásuvce), takže v nedostatku šťávy to není. Na vstupu IO2 můžu napětí regulovat v rozmezí 0-11,2V, takže to je taky v pořádku.

zdravím, postavil som si tento zdroj s úpravou na 5A, samotný zdroj funguje, lenže použil som dva paralelne zapojené výkonové tranzistory (KD503) a evidentne prúd preteká len jedným z nich. Jeden hreje ako blázon a druhý je studený.. Tranzistory sú premerané a spojené klasickým vodičom z Emitoru na E, B-B, C-C. Neviete niekto čím to môže byť? alebo ako to vyriešiť aby sa otvárali obidva tranzistory? Ďakujem

Bipolarne tranzistory nemozno radit paralerne adekvatnych uprav. Je potrebne pouzit techniku makkeho budedia, co znaci ze je potrebne pozit emitorove rezistory a pripadne pomozu este aj bazove. Cize tranzistory nebudu pramo paralerne ale cez rezistory. Toto vsetko je sposobene zapornym tepelny koeficientom bazy. Este jedno odporucanie, cim krasie privody ku tranzistorom aby sa nerozkmitali.

čau šlo by postavit trochu lepší zdroj 0-50V, 0-10A, aby to mělo /+-/ a /+ 0 -/?

to kladný napájení operáků, takhle jim to nahulí přinejmenším těch 38V, to se nedivte že vám hřejou, chtělo by to stabilizátor i pro kladnou větev

Dobry den po oziveni tohto zdroja mam na vystpe 0,05V a neda sa regulovat suciastky mam osadene tam kde maju byt a maju aj spravnu polaritu.Na Q4 som nameral na colector a emitore 25V.Trafo mam 19V a po usmerneni dava 25V.Za kazdu radu dakujem.

Zdravím chcel by som sa spýtať či mi niekto neviem poradiť na po zhotovení zdroja a pripojení som na výstupe nameral 0,2 V a nejde nič regulovať, U3 celkom slušne hreje a tak isto aj R2 neviete niekto čo s tým môže byť?

Odpor R15 se mi tam moc nelíbí, měl by být rovnou na výstupu operačního zesilovače, protože v případě že Q1 sepne, je výstup OZ přímo spojen se zemí!

A k tomu postřehu že by se mohlo pro operáky stabilizovat kladné napětí na menší aby tak netopili. Nešlo by to, na výstupu by se nedalo dosáhnout většího napětí než je napájecí napětí OZ, zátěž je zapojena v emitoru takže napěťové zesílení nemůže být větší jak 1. Asi bych pro návrh takového zdroje uvažoval s PNP tranzistory....

Dobrý den
Můžu udělat dvojitý zdroj a napájet oba dva z jednoho toroid trafa 1x 24V 8,33A 200VA ?
s tím že bych u obou zdrojů nastavil R7 do 4A?
co by to obnášelo za případné změny hodnot součástek?
Děkuji

Mozes . ale budes mat par nevyhod.....
1 - trafo ti bude treba silnejsie , ako aj pises , aby ti obidva zdroje boli schopne davat rovnaky vystupny prud , bez poklesu nadstaveneho napatia
2 - nebudes moct zapojit vystupy zdroja symetricky a ani paralelne...
preto si radsej zaloz trafo s dvomi sekundarnymi vinutiami....

Poskladal som tento zdroj, mám problém s reguláciou prúdu. Napätie mi ide nastaviť od 0 po 27 V a prúd od 0 do 600 mA. Zenerky aj diódy som prekontroloval a sú v poriadku. Dióda obmedzenia prúdu stále svieti. Má s tým niekto skúsenosti? Ďakujem

ide to volakomu v tejto povodnej scheme a aky rozmer ma tento plosak

Ahoj, díky za návod, určitě si ho postavím, akorát by mě zajímalo, jakou toleranci odporu mají potenciometry P1 a P2. Ondra

Dobrý den,

sestavil jsem tento zdroj podle návodu a z nějakého důvodu mi nefunguje regulace napětí ani proudu. Vstupní hodnota napětí je 27 V, za usměrňovačem jsem naměřil 35V, ale na výstupu je 0,5V. A potenciometr vůbec na nic nereaguje, i při změně stavu trimru se nic neděje. Zkoušel jsem proudovou ochranu, ale Led-ka se nerozsvítí. Můžete mi prosím poradit čím to může být popřípadě které součástky mám zkontrolovat. Moc děkuji za každou radu.

Dobrý den, 

chci si postavit tento zdroj, verzi 30V/5A, akorát nevím, jak velkou pojistku tam mam dát (kvůli ochraně kondíků, jsou na tomto zapojení přece jen nejdražší). Pojistku bych dal na + za kondíky (nebo před?) Typuju, že 5A pojistka to nebude že? Děkuju za rady.

 

Dobrý den, 

chci si postavit tento zdroj, verzi 30V/5A, akorát nevím, jak velkou pojistku tam mam dát (kvůli ochraně kondíků, jsou na tomto zapojení přece jen nejdražší). Pojistku bych dal na + za kondíky (nebo před?) Typuju, že 5A pojistka to nebude že? Děkuju za rady.

Tenhle zdroj je supr. Postavil sem ho jako ročníkovku a fungoval mi na poprví, funguje doteď. Jen je škoda že nemá ochranu před zkratem kterou sem si dodělal..

Děkuji za skvělou pomoc při ročníkové práci :) vše funguje jak má :)

Zdravim 

Chcel by som sa spýtať na plošny spoj resp. na cesty. Ten plošny spoj s vodivymi cestami je s rozmermi 1:1?

Ostalo mi pár kusov nových nepoužitých tranzistorov KD 503 ak má niekto záujem môže mi zavolať 0918324458

ahojte,

   postavil som to, funguje vyborne. Pouzil som ale len 1,5A trafo a chcel by som zapojenie upravit, aby sa dala regulacia prudu nastavovat od 0A do 1,5A, nie az do 3A (to by mi samozrejme odpalilo trafo). Vie mi niekto poradit, ako upravit ktore hodnoty suciastok? Skusal som znizit odpor potenciometru P2 z 10 kilo na 5kilo a reguluje mi to uz len do 1,8A, este by to chcelo trochu poladit, ale o trosku mensi potak nezozeniem.

 

Dakujem

Ahoj chci se zeptat má tento zdroj zkratovou ochranu, nebo ne. Někdo píše že ne, někdo že  jo tak já nevím. Jak to tedy je ?

Ahoj zajímalo by mě jak je no tom tento zdroj se zkratováním na svorkách. Má nějakou zkratovou ochranu, nebo ne ? Někdo říká že ne, někdo zas jo, tak já nevím. Nechce se mi to zkoušet abych ho neodrovnal, ale zároveň bych to rád věděl. Jinak zdroj maká parádně na první pokus oživení se rozběhl a jede bez problémů.

Zdravím postavil jsem si tento zdroj.Fungoval na prví zapojení.Nechtěně jsem vyskratoval výstup a ted mi jde regulace od 24V do 34V. Prosím o radu co by to mohlo být. Předem děkuju.

 

ahoj chlapi postavil jsem tenhle zdroj a mam problem regulace napeti od 0 do 33.4V je v poradku proudovy omezeni funguje proud regulovat jde akorad kdyz pripojim na svorky zarovku 12V 5W  zarovka sviti ale hreje se tranzistor Q2 tranzistor  Q4 je studeny  zkousel jsem jestly nejsou tranzistory Q2 a Q4  prorazeny ale jsou v poradku  poradte prosim

 

Treba dať na neho malý vejárový chladič, nakolko Q2  budí následne ten koncový Q4,a ten potrebuje pomerne veľký bázový prúd. Kremíkový prechod znesie bežne aj 100°C takže  hreje sa je široký pojem....

Inak robím to vylepšené  zapojenie zo stabilizátorom a  je dajaké divné, neviem prísť ani za svet na to, ako mi môže napäťový OZ  U2 otvoriť tranzistor Q2 a ten následne Q4 na 30V, ak má napájanie v podstae voči zemi a teda mínus výstupu len 27V. Skrátka zdroj mi dal na výstupe v pôvodnom zapojení  len cca 27V a pritom samozrejme na filtri je 35V .

Takže som dnes laboroval  a zdroj záporného napätia napájania OZ som znížil na cca 3V,( stabilizátor na kladnej vetve napájania DZ18V + 9V stabilizátor ) som zvýšil na cca 31V, tak teraz  mi už leze z výstupu cca 30V. Ale OZ majú napájanie 31+3 čiže 34V čo je tak nejak na hrane....Viem že tu sa rieši pôvodné zapojenie bez stabilizácie kladnej vetvy napájania OZ . Ja len že ak by dakto robil to vylepšené zapojenie s LM7809+DZ18V tak tam nastáva takýto problém.

Alebo možno len mne???

Ahoj!

Můžeš prosímtě popsat jak jsi docílil u verze se stabilizátorem snížení záporného napětí

na 3V. Mám stejný problém, DZ jsem vyměnil za 22V,takže výstupní napětí dostanu

také na cca 30V,ale součet napětí už přesahuje 36V.Zatím to funguje a drží,ale jak dlouho

nevím .....Proto bych raději snížil napětí na záporné větvi,ale pouhou vyměnou ZD 5.6V za 3V

to asi nejde co?

Děkuji

ahoj chlapi postavil jsem tenhle zdroj a mam problem regulace napeti od 0 do 33.4V je v poradku proudovy omezeni funguje proud regulovat jde akorad kdyz pripojim na svorky zarovku 12V 5W  zarovka sviti ale hreje se tranzistor Q2 tranzistor  Q4 je studeny  zkousel jsem jestly nejsou tranzistory Q2 a Q4  prorazeny ale jsou v poradku  poradte prosim

 

Zdravím, ktor mi pomôže preosím? Potreboval by som klíše na takýto zdroj ale iba s jedným integrovaným obvodom, kto by to bol schopný urobiť?

zdravim , vybral som si tento zdroj ako maturitnu pracu a potreboval by som dokumentaciu , poprosil by som poslat ju na mail skvido1@gmail.com , dakujem za skoru odpoved :)

Dobrý den, potřeboval bych poradit, sestavil jsem si tento zdroj ale regulace napětí mi funguje jen od 20v do 30v a trimr rv1 vůbec nereaguje prosím vás o radu děkuji.

zdravim , potreboval by som dokumentaciu ktomuto zdroju , vybral som si ho ako maturitnu pracu , poprisil by som ju zaslat na mail skvido1@gmail.com

Dobrý den,

nefunguje mi regulace proudového omezení, zkusil jsem nahradit R17 zkratem a také jsem zjistil že na D8 je pouhých 4,8 V regulace nefunguje mohl by mě nekdo poradit?

Mohl byste mi někdo poslat dokumentaci k tomuto zdroji?

děkuji

Dobrý deň!

Chcem sa spýtať, že v tom prípade ak chcem aby daný zdroj bol napájaný jednosmerným napätím (akumulátory) ako musím zmeniť schému. (Chem použiť 4 akumulátory s napätím 6V daných do série).

Za odpoveď ďakujem!

Janči

Ak by som si chcel pridať menič aký menič by som mal pridať a kam by som ho mal zapojiť? Vedel by mi niekto pomôcť?

postavil se dva zdroje jeden 3A, druhej 5A stavim jeste jedem do tretice 5A kdyby nedko chtek 24v trafa mam k dispozici parametry zaslu sou od 10A a vejs

Zdroj jsem postavil,vše fungovalo na první nakopnutí.Pak si s tím hrál syn a už nic nejde.Když to zapnu jen svítí proudové omezení a napětí na koncích svorek je 0,64V.Už jsem zkusil vyměnit všechny zenerky,výkonový i ostatní tranzistory,dokonce i OZ a nic.Teď jsem zjistil že se mi zahřívá R1 a na pinu 6 na U1 je jen 10,5.Díky za rady :-)

1. Zahřívání R1 je v pořádku, je na něm tepelná ztráta cca 0.5W - to je dost tepla (na dotek to může i pálit)

2.  Na pinu 6 na U1 by mělo být 11.2V, nemáte tam danou jinou D8 (např. na 5.1V) ? Přímo na té diodě by mělo být 5.6V. Jak tak na to koukám, tak na velikosti tohohle napětí moc nezáleží, je jenom použité jako referenční pro nadproud a výstupní napětí. Důležitá je jeho stabilita, ne jeho absolutní velikost (samozřejmě jen v určitých mezích).

3. Jestli je na výstupu jen 0.64V, nemáte jenom otočenou D11 (dělala by i ten nadproud) ?

 

aby zobrazoval nastavenu hodnotu? Mam analog voltmeter a ampermeter. Zdroj ide na prve zapojenie, regulacia funguje 0-35V, ale kam zapojit ampermeter aby som videl aktualnu nastavenu hodnotu.

dakujem.

Pokud obsahuje bočník, pak do série se zátěží. Nastavenou hodnotu ale neuvidíš, pouze aktuální proud protékající zátěží, který bude maximálně tak velký, jako je nastavené proudové omezení.

dobrý deň chcel by som sa spýtať ze aky chladič a display ste pouzili a ci potrebuje 1 alebo 2 displejov dakujem

Ahoj, nehreje se ti nahodou odpor R1? Cucel jsem na tvou dokumentaci a odpor, ktery jsi pouzil je mozna tak 0,75W - 1W a to musi topit jak blazen..?

Diky za odpoved.

M.

 

Jsou potřeba nějaké změny pokud použiju trafo 24V 100W?

Zdroj v navržených parametrech požaduje trafo: 3A x 24V = 72VA. Tvé trafo je v pohodě. Já např. použil trafo 40VA a taky je to v pohodě. Pouze jsem upravil maximální hodnotu proudového omezení, aby odpovídalo parametrům trafa.

zdravim.chtěl bych postavit tento zdroj ale na 6A.šlo by to ňejak udělat?

díky.

Objednal jsem si tuto stavebnici ze Bang good .com protože se mi zdála velmi jednoduchá a myslel jsem si žei bezproblémová konstrukce.Posupoval jsem co se týče oživování dle manuálu.Popřipojení trafa AC 24V se na vý stupu deného zdroje při staženém regulátoru napětí objevilo 24V DC a při vytočení regulátoru na maximum asi 32V. Pomocí doporučeného trimru se hodnoty napětí nemění.Už jsem vyměnil IC přesto že byly nové ale nic se nezměnilo.Vizuální kontrola nic neodhalila.Jedná se o velmi jednoduché zapojení ale přesto se mi to nedáří rozjet.Prosím o pomoc v čem by mohla být chyba.Deska je originál.Vůbec nic mne nenapadá.

Děkuji 

Milan Bravený

mám problém.zdroj mi vůbec nefunguje.Na výstupu mi měřák nic neukazuje.no možná pár mV ale to je k ničemu.Nerozvítí to ani 6v žárovku.trafo mám novej toroid a výkoňák kd503.pls poraďte někdo co by s tím mohlo bejt.

Díky

Dobrý den chtěl bych se zeptat jakou mám dát pojistku na primár toroidního trafa 230V/2x24V 3,3A.

Pokud budeš používat obě sekundární vinutí tak bych použíl 800mA pokud pouze jedno tak stačí 400mA.

Dobrý den, Postavil jsem si teneto zdroj a nejdemi regulovat napětí ani proud. Trimr nereaguje ale u2 se mi nehřeje. Zato se mi hřeje R15. Na výstupu mám stále plné napětí i proud. Děkuji

zdroj už běží!!!!!! měl jsem pár nedokonalostí na dps a navíc mi to odpálilo Q4,po výměmněně beží akorád se Q4 odpaluje takže sháním tesla kd503.

 

Prosím o pomoc skratoval jsem vývody na zdroji abych nastavyl proudové omezení tak jsem reguloval na 2,5 A a pak se mi na displeji na měřáku vynuloval proud s napětím tak jsem to vypnul a zapnul.Po zapnutí se mi na displeji na napětí ukázalo 24,2V a můžu jen regulovat do 29,8V při regulaci proudovho nastavení se mi rosvítí led a na displeji při opětovném skratu se mi proud neoběví. 

Regulací můžu hejbat v rozmezí 24,2V-29.8V nevím co stím strávil sem celý den nad tím to problémem prosím o pomoc .

Děkuji 

Děkuji za všechny reakce už jsem na to přišel byl odbouchlý výkonový tranzistor Q4 nahradil jsem a vše běží ok :D 

Já myslím,že než stavět takové to hle pokoutné sdroje je lepší se na to vykašlat a postavit zdroj s osvědčeným IO MAA723,který potřebuje pár součástek a pracuje na prní zapojení a naprosto spolehlivě.Napští bude lkidně do 30V a proud podle výkonového  transistoru.Nebo postavit něco s 3 vývodovým IO a máte vystaráno.Nakonec,když si na netu dám zadání,"regulovatelný stabilizovaný zdroj",tak mi jich na goglu vyjede nepřeberné množství v různých sestavách.Nikdy nestavějte něco,co je poťouchlé.Bere to nervy,součástky,čas,tišťáky atd. 

Zdravím,

 

než přistoupím k mým oblíbeným destrukčním zkouškám,tak se chci zeptat - válí se mi v šupleti 2 zbytečné darlingtony MJ3000, můžu je bez dalších úprav použít? (samozřejmě paralelně s emitorovými odpory 0.22 ohm/5W) 

Zdravim .
Mam fabricky, usmerneny a filtrovany zdroj 24V/10A na din listu.
Je mozne napajat z neho dany regulator s tym ze na regulatori neosadim usmernovaci mostik?

Je to perfektný zdroj dodáva mi až 5 A so stabilizaciou iba tam treba dat 10000mf kondenzator na vyhladenie inak je to parada.

Mam 15rokov

Stránky