Jste zde

Ochrana proti přepětí (5-25V / 5A)

Ke stavbě zmiňované ochrany proti přepětí mě vedla skutečnost, že většina elektronických součástek (aktivní polovodičové součástky) se příliš vysokým napájecím napětím zničí. Proto pro bezpečnost nákladných elektronických systému nebo přístrojů není tedy ochrana před přepětím žádný zbytečný luxus.

Předpokladem pro účinnost takovéto ochrany je její rychlost odezvy. Nemá smysl používat přepěťovou ochranu s pomalým relé, které při přepětí odpojí napájení, protože už je dávno pozdě kdy nám relé odpadne. Proto je pro ochranu proti přepětí použit tyristor, který je mnohonásobně rychlejší než obyčejné relé.

   Dojde-li k přepětí, tak se tyristor zapálí a zkratuje napájecí napětí. Tím je již připojené zařízení ochráněno. V důsledku zkratu se roztaví tavná pojistka F1 a přeruší přívod proudu. Prahovou hodnotu napětí je možno nastavit pomocí potenciometru P1 mezi 5V až 25V.

Schéma zapojení přepěťové ochrany
Schéma zapojení přepěťové ochrany

Postup oživení

Nejprve je nutno nahradit tavnou pojistku drátovým můstkem, aby se při nastavování neustále neničila pojistka. Po té nastavíme potenciometr P1 na maximální hodnotu odporu (nejvyšší prahové napětí). Zařízení připojíme k regulovatelnému zdroji napětí a nastavíme proudové omezení na 1A. Na zdroji nastavíme požadovanou hodnotu napětí při, které bude docházet k aktivaci ochrany. Dále sledujeme proudové omezeni na regulovatelném zdroji a zároveň otáčíme potenciometrem P1 až do té doby než dojde k aktivaci proudového omezení.

Tím je nastavení ukončeno. Vyjmeme drátový můstek přes pojistku a osadíme ji pojistkou v rozsahu 0 – 5A. Po té je zařízení připraveno k použití.

Obrazec plošného spoje ochrany proti přepětí
Obrazec plošného spoje ochrany proti přepětí
 
Osazení plošného spoje přepěťové ochrany
Osazení plošného spoje přepěťové ochrany
 
Osazení plošného spoje přepěťové ochrany

Seznam součástek

R1 470Ω/SMA0217
R2, R3 2k2/SMA0217
R4 4k7/SMA0217
R5 470Ω/SMA0217
CONN1, 2 ARK500/2SV
P1 PT10LV/20kΩ
F1 PP5 F 5A
TH1 TIC126M
IO1 TL431C
T1 BC327
Michal Slánský
Michal.Slansky@ seznam.cz

Download & Odkazy

Hodnocení článku: 

Komentáře

ak by islo len o napatove spicky, preco jednoducho nepouzit transil?