Jste zde

Co nového na poli solární energie? Nová verze systému SunCatcher se chystá do praxe!

090709205950-large.jpg

Společnosti Stirling Energy Systems (SES) a Tessera Solar nedávno odhalily celkem 4 nově navržené solární kolektory umístěné v Sandia National Laboratories - konkrétně v sekci Solar Thermal Test Facility (NSTTF). Tyto nové modely (stejně jako ty předchozí) nesou jméno "SunCatcher" a v komerční sféře se mají dočkat nasazení zhruba kolem počátku roku 2010.

Jeden každý z těchto 4 kolektorů je v podstatě novým modelem původního typu SunCatcher - celkem 6 prvogeneračních zařízení postavených během minulých let (taktéž v NSTTF) bylo schopno produkovat ve špičce až slušných 150 kWh za den. Sdělil to Chuck Andraka, vedoucí inženýr SNL. "Každá část nového systému byla vylepšena tak, abychom byli schopni zajistit sériovou výrobu i snížení výrobních nákladů." Tým v SNL, zaobírající se solárně-termálními věcmi, již pracuje se SES na zkvalitnění systému i jeho parametrů po dobu zhruba 5ti posledních let.

Modulární systém SunCatcher využívá přesně nasměrovaných zrcadel přimontovaných k parabolickému talíři, kde se v ohnisku paprsky slunce koncentrují na přijímacím zařízení, jež převádí teplo do motoru tzpu Stirling. Tento motor je uzavřeným systémem naplněným vodíkem. Při zahřívání a ochlazování plynu se mění i jeho tlak - a právě změnz tlaku pohání písty uvnitř motoru, čímž je lidem k dispozici mechanický výkon, který lze obratem využít v generátoru pro výrobu elektřiny.

Dvojicí nejmarkantnějších změn je u nového typu zejména to, že jeho hmotnost je o zhruba 2 500 kg menší, než u předchozího modelu a také je zakulacený namísto obdélníkovitého tvaru - to zase pro efektivnější využití oceli. Přepracování se však dočkal i optický systém a v neposlední řadě má vše kompletně o 60 % méně mechanických částí. Zrevidovaná verze obsahuje také méně zrcadel - namísto 80 jen 40. Odrazová zrcadla jsou i zde samozřejmě uspořádána do parabolického tvaru.

Důležitá je i pozitivní změna týkající se úspory lidské práce - otestování spolehlivosti a práce zrcadel nyní trvá 10 vteřin a nikoliv hodinu jako u předchozího typu. Americké lokální patrioty jistě potěší, že 90 % součástek se vyrábí přímo v USA. Navíc ke všem již zmíněným kladům mají nové modely nejmenší nároky na vodu ze všech podobných termálně-elektrických generačních postupů. Vyžadují taktéž minimální úpravy terénu před montáží co do srovnání i hloubení a nemalou předností jistě je i to, že při práci neprodukují oxid uhličitý.

Tessera Solar, tvůrce a operatér velkých solárních projektů s použitím technologie SunCatcher a jeho sesterská společnost SES plánují postavit pole s 60 jednotkami, které bude generovat až 1,5 MW. Zatím se ještě nerozhodlo,zda se tak stane v Arizoně nebo Kalifornii. 1 MW odpovídá nárokům zhruba 800 průměrných domácností. Také se chystají v Jižní Kalifornii ještě další dva mega-projekty: Jeden v Imperial Valley a další v poušti Mojave. Očekává se, že pokud vše půjde dle plánu, před koncem roku 2012 bude takto produkováno 1 000 MW.

Mimochodem, minulý rok jedeno z originálních zařízení SunCatcher ustanovil nový světový rekord pro efektivitu konverze v solárních sítích: Dosáhl pěkných 31,25 %, což překonalo 29,4 % z roku 1984.

Odkazy

Hodnocení článku: 

Komentáře

1) Ten jazyk je hrozný od článku. Tam je pravděpodobně stroj použit k přeložení.

2) Nečekal bych, že se v hw objeví údaj, že nějaký stroj produkuje 150kW za den. (autor zřejmě zapomněl přeložit 150 kW/h, že?)

Když už něco takhle komentujete, dávejte si pozor na to, co píšete. Já v článku našel kWh, ale je možné, že je to až dodatečná oprava. Nicméně už na základní škole se v 7. třídě dětem do hlaviček vtlouká, že energie je výkon násobený časem, nikoliv dělený, jak uvádíte ve vašem vtipném komentáři, že?

V clanku byla opravdu chyba, ktera vznikla pri prevodu do HTML a byla dodatecne opravena.

Stačí trochu zagůglit a z této velké novinky je trochu PR článek jakéhosi nového výrobce, co se chce dostat na docela silně obsazený trh. Je možní vidět foto už bežících elektráren jak v USA tak v Evropě, dozvědět se co v tomto oboru nabízejí Španělé. A vůbec se dostat trochu do obrazu.... Jediná novinka je vodík v stirlingu, protože všichni tam cpali dosud helium, aby si byli jistější.