Jste zde

Budeme stavět čipy pod 22 nm s pomocí DNA?

DNA_top.jpg

Výzkumnící z IBM Research a Caltechu oznámili, že objevili způsob, jak bude možno konstruovat procesory v rozmezí 7 - 22 nm. Kupodivu se k tomu má využít DNA. Právě jej? samo-sestavující se struktury totiž mají časem snížit výrobní náklady čipů a odstranit některé klíčové problémy, které čekají na výrobce polovodičů pod hranicí 22 nm.

Společnosti pod celým projektem podepsané, tedy jak IBM Research, tak i California Institute of Technology, daly před několika dny na vědomí, že zřejmě našly způsob, jak pomoci polovodičovému průmyslu stavět výkonné, rychlé, energeticky méně náročné a především - menší čipy. Za tímto účelem musely týmy sáhnout do kapku jiné oblasti - biologické, odkud byly zužitkovány znalosti lidstva o DNA. 

Novinka má potenciál úspěšně překonat největší výzvy polovodičového průmyslu: Vyvinout takové litografické technologie, které zvládnou tvorbu pod 22 nm a pomohou tak prozkoumat sféru nových tříd tranzistorů obsahujících uhlíkové nanotrubičky či křemíkové nanodráty. 

Jak už asi správně tušíte, celá idea je v tom, využít DNA k preciznímu předvídatelnému umístění a vlastně ji tak degradovat na jakousi podpůrnou stavební konstrukci. Skvělé je na DNA to, že velmi přesně umí umístit miliony a miliony podobných nanotrubiček najednou do dokonalých tvarů. Zatím se zdá, že právě toto je nejslibnější cesta pod hranici 22 nm. 

Aby věc pochopil i běžný člověk, který nevystudoval sub-molekulární biologii, jde v kostce řečeno o to, že se během reakce mezi dlouhým pásem molekul virové DNA a směsi krátkých syntetických oligonukleotidních spletenců celá struktura díky kratším segmentům druhé jmenované látky (ty slouží jako svorky) zformuje do dokonale pravidelného tvaru. 

Ony krátké spletence mohou mít na druhé straně připevněn libovolný další materiál - třeba právě již několikrát zmíněné nanotrubičky. Dle vědců bude nejmenší spolehlivě připojitelná velikost cca 6 nm. Samozřejmě, není nutno se omezovat při návrhu pouze na 2D sítě, má jít vytvářet i libovolné geometrické tvary včetně hvězdic a podobných podivností. 

Hodnocení článku: 

Komentáře

Hm, ještě nevíme, jak z DNA odstranit geny rakoviny (nebo jakékoliv jiné dědičné choroby), ale už výzkumníci i IBM vědí, jak DNA naučí skládat P-N přechody v 3D...
A všimli jste si, jak nás ti "vědci" oblbují rádoby "odbornými výrazy": " křemíkové nanodráty" (na konci 3. odstavce) - už někdo z vás viděl křemíkový drát (nebo vodič)?