Jste zde

DLP Pico - displej pro inteligentní domácí aplikace

Technologie Texas Instruments DLP Pico je založena na osvědčené technologii DLP Cinema, která se používá v obrazovkách po celém světě. Tato technologie se prosazuje ve Smart home displejích, které umožňují promítat velké, jasné, snímky na libovolném povrchu v domácnosti. 

Co je to DLP PICO DMD?

Technologie Texas Instruments DLP pracuje na mikroelektromechanickém principu ( MEMS ), který moduluje světlo pomocí digitálních mikrozrcátek (DMD – digital micromirror device).  Každé mikrozrcátko z DMD představuje pixel na displeji a je nezávisle ovládán. Rozteč pixelů je 5,4 um a úhel náklonu je 17 stupňů. Pomocí synchronizace s barevným sekvenčním osvětlením lze vytvořit úžasné obrazy na jakémkoli povrchu. DLP technologie je rozšířená v široké škále zobrazovacích produktů po celém světě, od malých projekčních modulů vložené do chytrých telefonů po vysoce výkonné digitální zařízení pro kina.


Blokové schéma

DLP systém se skládá ze dvou hlavních částí. Elektronické  a optické části. Elektronická část obsahuje DLP kontrolér, blok pro řízení napájení, a iluminační ovladač. Může obsahovat aplikační procesor a procesor pro periferie(HDMI, WIFI, VGA). Aplikační procesor kromě řízení projekce může podporavat například snímač na rozpoznání gest.

Optická část obsahuje samotný chip DMD, ilumační zdroj (obvykle LED), optiku(čočky, filtry atd.) Tyto komponenty jsou integrovány do kompaktní a robustní sestavy nazývané optická jednotka. Velikost a forma optické jednotky závisí na specifikaci jako je rozlišení, jas a projekční poměr. Ten vyjadřuje poměr mezi vzdáleností optiky projektoru od promítaného obrazu a šířkou obrazu. Jako poměr se i zapisuje, tedy např. 2:1. V tomto případě, pokud je projektor vzdálen 3 metry od projekční plochy, šířka výsledného obrazu bude 1,5 m. 

Využití v inteligentním domě

Smart Home je široká kategorie produktů a služeb, které přinášejí automatizaci a propojitelnost do různých zařízení v domácnosti, jako je osvětlení, termostaty, spotřebiče (pračka, myčka, lednice) a zábavní zařízení (smart TV, domácí kino). Představte si, že zprávy, předpověď počasí a sportovní výsledky se Vám promítnou přímo na stole u snídaně. Při vaření lze promítat recept přímo na kuchyňskou linku. V noci lze promítat film přímo na zeď. Informaci o aktuální teplotě nebo alarmech se zobrazí přímo na zdi na chodbě. Pokud zařízení bude vybaveno i technologií inteligentního snímání. Rázem se zeď nebo jakýkoliv povrch stane dotykovým displejem. 

Po stisknutí tlačítka se vyklopí projektor, který na stěnu promítne ovládání celého domu. Projektor dokáže až 15 palcový obraz ze vzdálenosti 8-12cm. Displej může komunikovat bezdrátově a informovat uživatele domu o špatně zavřených oknech, dveřích. Podávat informace o stavu bezpečnostního systému. 

Myčka zobrazí svůj stav a zprávy na podlahu, zatímco všechny ovládací prvky jsou schované. Uživatel má jasný přehled o času, který zbývá do konce programu mytí.  Mikrovlnná trouba může přímo promítat ohřívané jídlo na čelní sklo spolu s teplotou. Pokud by hrozilo opaření, zobrazí se výstražný alarm.

 

Odkazy, dokumentace, podpora TI:


Více informací o DLP PICO technologii: 
Poznání DLP Pico technologie pomocí jednoduchým vývojových modulů: 
Referenční konstrukční návrhy, schémata, rozložení souborů, BOM a zprávy o zkoušce.
Optické moduly a designová podpora: 
Komunita pro hledání řešení, zde můžete získat pomoc, sdílení znalostí, problémů s  inženýry a odborníky z TI:
Hodnocení článku: